Jak skutecznie wyczyścić okap kuchenny? Jak łatwo usunąć tłuszcz i inne zabrudzenia? Poznaj triki na lśniący okap

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Regularna konserwacja i czyszczenie poszczególnych elementy okapu jest kluczowe, żeby urządzenie działało skutecznie oraz bezawaryjnie. Sprawdź, jak prawidłowo dbać o okap kuchenny.
Regularna konserwacja i czyszczenie poszczególnych elementy okapu jest kluczowe, żeby urządzenie działało skutecznie oraz bezawaryjnie. Sprawdź, jak prawidłowo dbać o okap kuchenny. Andrii Atanov/Getty Images
Regularne czyszczenie okapu jest niezbędne, żeby urządzenie działało wydajnie i było niezawodne. Kuchenny okap nie tylko pochłania parę, tłuszcz i nieprzyjemne zapachy podczas gotowania, ale poprawia również jakość powietrza w kuchennym wnętrzu. Dowiedz się, jak szybko i skutecznie wyczyścić okap kuchenny.

Spis treści

Jak często powinno się czyścić okap kuchenny?

Regularna konserwacja i czyszczenie poszczególnych elementy okapu jest kluczowe, żeby urządzenie działało skutecznie oraz bezawaryjnie. Szczególnie należy zadbać o filtr przeciwtłuszczowy (metalowy), który należy czyścić przynajmniej raz na dwa miesiące. Filtr oblepiony tłuszczem może stanowić nawet zagrożenie pożarowe – warto więc pamiętać o jego konserwacji.

Jeśli nasze okap jest wyposażone w filtr z węglem aktywnym (działa jako pochłaniacz), to nie nadaje się do mycia, czyszczenia i należy go regularnie wymieniać na nowy zgodnie z zaleceniami podanymi w instrukcji obsługi. Najczęściej producenci rekomendują wymianę filtra raz na 3 do 6 miesięcy, w zależności od tego, jak często gotujemy.

Obudowę okapu i wszystkie zewnętrzne elementy warto czyścić przynajmniej raz w tygodniu, dzięki temu zajmie nam to zaledwie kilka chwil i unikniemy gromadzenia się na poszczególnych elementach tłuszczu, kurzu i lepkiego brudu.

Czyszczenie obudowy okapu kuchennego

Do wyczyszczenia okapu z zewnątrz można zastosować ściereczkę z mikrofibry nasączoną płynem do mycia szyb lub ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Obudowy okapów wykonane ze stali warto na koniec nabłyszczyć oliwą lub przetrzeć samą wodą i osuszyć miękką szmatką.

Jeśli zabrudzenia są mocniejsze, może nam się przydać domowa babcina mikstura, którą wyczyścimy urządzenie z pomocą szmatki lub miękkiej gąbki kuchennej. Skuteczny środek do wyczyszczenia okapu z zewnątrz możemy wykonać ze 150 ml wody z dodatkiem m.in.:

  • 50 ml soku z cytryny,
  • 2 łyżek stołowych sody oczyszczonej,
  • 75 ml octu.

Uzyskany preparat wystarczy wlać do butelki z atomizerem i gotowe!

Nie można myć kuchennego okapu gąbkami ze ścierną powierzchnią, metalowymi zmywakami i szczotkami z twardym włosiem, ponieważ mogą one trwale uszkodzić czyszczoną powierzchnię. Najlepiej się sprawdzą ściereczki z mikrofibry, miękkie gąbki, szczoteczki i pędzle z miękkim włosiem oraz bawełniane szmatki.

Skuteczna pielęgnacja filtra w okapie kuchennym

Żeby skutecznie wyczyścić filtr okapu należy wyjąć go z obudowy. Wystarczy odblokować zatrzask zamka, a następnie wyciągnąć filtr z korpusu lekko ukośnie pociągając go w dół. Filtr z reguły zamocowana jest na dwa klipsy. Jeżeli dbaliśmy o niego regularnie i nie jest mocno zabrudzony, to metalowy filtr możemy umyć w zmywarce do naczyń na krótkim i delikatnym programie lub wyczyścić ręcznie, zanurzając go w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Jeśli maź na filtrze powstała z mieszanki tłuszczu, pary oraz kurzu wniknęła głęboko w siateczkę i jest jej dużo, to najwyższa pora skorzystać z babcinych sposobów:

  1. woda z octem (w proporcji 1:1) – które dokładnie mieszamy w butelce z atomizerem. Uzyskanym preparatem spryskujemy całą kratkę i czekamy ok. 15-20 minut. W następnym kroku dokładnie czyścimy filtr za pomocą szczotki lub gąbki. Na koniec płuczemy go w ciepłej wodzie, suszymy i możemy z powrotem zamontować go w obudowie;
  2. soda oczyszczona – wystarczy, że do gotującej się wody wsypiemy ok. 200 gram proszku i dokładnie wymieszamy. W otrzymanym roztworze moczymy filtr przez kilka minut, a następnie wyjmujemy, dokładnie osuszamy i ponownie montujemy w okapie. Drugim babcinym sposobem jest zrobienie pasty czyszczącej z sody oczyszczonej i wody, którą pokrywamy dokładnie filtr, zostawiamy ją na powierzchni przez ok. 15-20 minut, a następnie usuwamy za pomocą wilgotnej gąbki lub miękkiej ściereczki. Teraz wystarczy wysuszyć filtr i gotowe!

Pamiętajmy, żeby przed rozpoczęciem czyszczenia okapu kuchennego koniecznie odłączyć go od zasilania, aby uniknąć porażenia prądem! Kolejną ważną kwestią jest odpowiednia metoda mycia obudowy okapu. Może być ona wykonana m.in. ze stali, aluminium czy szkła z elementami z tworzywa sztucznego. Dostosujmy więc środki i sposób czyszczenia elementów obudowy do rodzaju materiału, z którego jest wykonany kuchenny okap.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom