Jak przystosować dom do potrzeb niepełnosprawnych? (PORADNIK)

Zuza Gunia
Jak dostosować dom do potrzeb osoby niepełnosprawnej?Jak przystosować dom do potrzeb niepełnosprawnych? (PORADNIK)
Jak dostosować dom do potrzeb osoby niepełnosprawnej?Jak przystosować dom do potrzeb niepełnosprawnych? (PORADNIK) freeimage/jvangalen
Sprawdziliśmy o jakich elementach trzeba pamiętać przystosowując dom lub mieszkanie do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W Polsce jest ponad pięć milionów osób niepełnosprawnych. Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich lub o kulach, na co dzień muszą liczyć się sporymi utrudnieniami w infrastrukturze miejskiej. Dlatego podpowiadamy, jak ułatwić poruszanie się po najbliższej przestrzeni. 

Zobacz: **

Inwalida kontra deweloper. Bardzo długa wojna o złe mieszkanie 

**

Ważne jest podłoże

Podłoga nie powinna utrudniać manewrowania wózkiem czy balkonikiem. Jeśli mieszkamy w bloku, to przydadzą się także maty wygłuszające, by nie przeszkadzać sąsiadom. Warto, też pamiętać o zlikwidowaniu wszystkich progów, tak by poziomy w całym mieszkaniu były jednakowe. Pod uwagę trzeba wziąć także wyjście na balkon. Jeśli zdecydujemy się na podłogę drewnianą, warto użyć materiałów o wysokim poziomie ścieralności np. dębu, jesionu, buku. Jeśli wybierzemy dywan, lepiej by była to wykładzina podłogowa zamontowana na stałe do podłoża. Długość włókien nie powinna przekraczać 15 mm. W łazience przydadzą się także maty antypoślizgowe. Zrezygnujmy z wycieraczek przed wejściem do domu czy odbojów przy drzwiach.

Żeby było jasno

Włączniki światła powinny być umieszczone na wysokości 70 do 100 cm. Warto zastosować te, typu schodowego. Można też użyć światła z czujnikami ruchu, jednak nie wtedy, kiedy osoba ma duże problemu z poruszaniem się - wtedy światło, może się zbyt często wyłączać. Na rynku są dostępne także, piloty sterujące światłem. Dla osób starszych, muszą one mieć wyraźne klawisze. Warto też zastosować boczne lampki, które szybko dostosują lokalne oświetlenie. Pamiętajmy o odpowiedniej wysokości także dla sterowników instalacji czy domofonu.

Otwieranie drzwi i szafek

Szerokość drzwi to minimum 90 cm, zaś szerokość korytarza 150 cm. Tylko wtedy, będzie możliwe zawrócenie wózkiem. Minimalna odległość od narożnika to 30 cm, a kąt otwierania drzwi powinien być większy niż dziewięćdziesiąt stopni. Tam gdzie można, warto w ogóle z nich zrezygnować lub zastąpić je przesuwnymi. By umożliwić osobie na wózku otwieranie okien czy drzwi balkonowych, klamki powinny się znajdować nie wyżej niż 1 metr 20 cm od poziomu podłogi. Podobnie jest z otwieraniem szafek. Klamki nie powinny wymagać ruchu obrotowego nadgarstkiem czy mocnego chwytania.

Pomieszczenia użytkowe

Pełny obrót wózka wynosi 1,5 metra. Łazienka i kuchnia powinny mieć przestrzeń pozwalająca na swobodne poruszanie się. Umywalki i zlewozmywaki powinny być umieszczone na obniżonej wysokości: blaty robocze na 70-80 cm, a szafki maksymalnie 120 cm nad podłogą. Przydadzą się także poręcze i rozkładane krzesła.

Pod umywalką w łazience lepiej nie umieszczać szafek czy postumentów. Lepiej zastosować umywalki podwieszane. Przed nimi przestrzeń manewrowa powinna wynosić 90x120 cm. Wygodniejsze są baterie podnoszone, a nie krany z odkręcanymi kurkami. Dolna krawędź lustra powinna znajdować się nie wyżej niż 100 cm od podłogi. Dobrze, by było uchylne, wtedy każdy domownik może dostosować je do swoich potrzeb.

Jeśli mamy wannę powinny się przy niej znaleźć uchwyty wspomagające.  Powinna mieć wymiary minimum 70x150 cm, a wysokość 50-60 cm. Należy przedłużyć ją podestem, umożliwiającym siedzenie lub wykorzystać ruchomą ławeczkę. Dobrze by wąż prysznicowy miał minimum 150 cm długości. Jednak dużo wygodniejszy jest prysznic. Tu szerokość kabiny powinna wynieść 90 cm, jeśli jest otwarta to jej powierzchnia to 0,9 metra kwadratowego, jeśli wydzielona ścianką 1,5 metrów kwadratowych, a zamknięta 2,5 metra kwadratowego.

Siedzisko pod prysznic dla osoby niepełnosprawnej powinno być pełne, ze względu na stopniowy zanik mięśni pośladkowych. Może dojść do nadmiernego ucisku i przecięcia skóry przy zastosowaniu krzesełek ażurowych. Za to mogą z nich korzystać osoby starsze.

Czytaj: Emeryt zapłaci własnym majątkiem za opiekę w domu spokojnej starości 

Montując poręcze warto pamiętać, by chociaż jedna z nich była uchylna. Najbardziej przydatne są poręcze łamane, które pozwalają na wykorzystanie różnych części ręki. Żeby chwyt był silniejszy ich powierzchnia może być falista.

Toaleta umieszczona jest na wysokości 38 do 51 cm. Przyciski do spłuczki powinny znajdować się 120 cm od posadzki, natomiast podajnik papieru toaletowego na wysokości 60-70 cm i w odległości 70-90 cm od tylnej ściany toalety. Deska od toalety powinna być masywna i może być przerywana. by ułatwić dbanie o higienę.

Przy stołach i biurkach należy zapewnić przestrzeń o wymiarach 90 x 90 cm. Pod ladą należy zapewnić miejsce na nogi: wysokość 70 cm, szerokość min. 75 cm i głębokość 40 cm. Pamiętajmy, że górna granica dostępności z wózka inwalidzkiego to elementy położone na wysokości 135 cm od posadzki. Jednak jest to zależne od rodzaju niepełnosprawności i wymiarów osoby niepełnosprawnej.

Pomocnymi elementami znajdującymi się na wyposażeniu domu, w którym mieszka osoba ograniczona ruchowo, mogą okazać się także chwytaki, krzesła biurowe, drabinki łóżkowe czy obrotowe poduszki.

Zobacz: Meble wypoczynkowe do salonu. Czym kierować się przy ich wyborze 

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o dofinansowanie w likwidacji barier architektonicznych. Może ono wynieść nawet do 80%, jednak kwota remontu nie może przekraczać piętnastokrotności przeciętnego wynagrodzenia. 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom