Spis treści
- Marynowanie grzybów nie musi być trudne. Jak zamknąć w słoiku smak leśnych zbiorów?
- Jak zrobić dobrą zalewę do grzybów? Co będzie potrzebne do przygotowania marynowanych grzybów?
- Zalewa do grzybów marynowanych – składniki i przepis
- Tradycyjne grzyby marynowane – najlepszy przepis
- Grzyby marynowane w occie – byle nie przesadzić z ilością
Marynowanie grzybów nie musi być trudne. Jak zamknąć w słoiku smak leśnych zbiorów?
Marynowanie grzybów leśnych jest w Polsce bardzo popularne. Warto wiedzieć, że odpowiednie do tego celu są różne gatunki grzybów. Sporo z nich, które doskonale sprawdzają się w marynatach, niekoniecznie nadaje się jednak do suszenia. Tak jest, chociażby z rydzami, kurkami, opieńkami, a zwłaszcza z maślakami, które są szczególnie mocno nasycone wodą. Z tego względu trudno je wysuszyć i niewiele z nich później zostaje.
Leśne grzyby marynowane należą do popularnych przysmaków i są cenione za swoje walory smakowe. Zawierają też sporo substancji cennych dla naszego zdrowia – przyswajalnego białka, błonnika, antyoksydantów, a także mikro- i makroelementów, takich jak: potas, wapń czy żelazo. Co ważne, grzyby są bogatym źródłem beta-glukanów. Te odpowiedzialne są za obniżanie poziomu złego cholesterolu LDL we krwi, między innymi poprzez wspieranie korzystnej mikroflory jelitowej.
Przeczytaj również: Jak wygląda kania i czym się różni od muchomora sromotnikowego
Jak zrobić dobrą zalewę do grzybów? Co będzie potrzebne do przygotowania marynowanych grzybów?
Najlepsze do marynowania są grzyby niewielkie, takie, by można było wsadzić je w całości do słoiczka. Młode grzyby są nie tylko smaczniejsze, ale lepiej prezentują się w marynacie. Przed marynowaniem grzyby należy oczyścić, a jeśli jest taka konieczność – umyć. Dotyczy to zwłaszcza kurek i opieńków, które między blaszkami mogą gromadzić nieco piasku. Jeśli nie dysponujemy małymi owocnikami, większe kapelusze można pokroić na kawałki.
Uwaga – marynowane maślaki wymagają nie tylko oczyszczenia, ale również obrania kapelusza z klejącej skórki. Co do zasady – marynuje się kapelusze, a nie trzonki grzybów.
Zalewa do grzybów marynowanych – składniki i przepis
Jak przygotować grzyby marynowane? Najpierw trzeba zacząć oczywiście od marynaty. Marynata do grzybów nie jest trudna w sporządzeniu. Potrzebne będą liście laurowe, ziele angielskie, gorczyca, ziarna pieprzu, szklanka octu i trzy szklanki wody.
Składniki na grzyby marynowane i zalewę:
- kilogram grzybów (już po obraniu),
- średniej wielkości cebula,
- 750 ml wody,
- 250 ml octu,
- łyżka cukru,
- ziele angielskie, gorczyca, pieprz, liście laurowe (ewentualnie ostra papryka) wedle uznania i gustu.
Uwaga! Osoby lubiące wyrazistą marynatę do grzybów mogą dodać nieco więcej przypraw. Ci, którzy wolą delikatniejsze smaki, mogą użyć ich mniej, a stosunek wody do octu zmienić z 3 do 1 na przykład na 4 do 1.
Tradycyjne grzyby marynowane – najlepszy przepis
Jeśli chodzi o grzyby marynowane, przepis również nie jest przesadnie skomplikowany. Grzyby – zanim trafią do marynaty – powinny być gotowane przez ok. 10 minut wraz z posiekaną wcześniej cebulą. Wrzucone do wrzątku grzyby będą tracić swoją objętość i puszczać tzw. szumy, które trzeba wyławiać cedzakiem. Tak obgotowane grzyby należy odstawić do wystygnięcia. Następnie umieszcza się je w słoikach – tak, by nie wypełniały ich w całości i żeby pozostało nieco przestrzeni między zawartością a wieczkiem.
Pysznym i zdrowym dodatkiem do różnych dań są domowej roboty marynowane pieczarki. Należą one do najpopularniejszych w Polsce gatunków grzybów i zawierają mnóstwo wartościowych składników. Są bogatym źródłem żelaza, miedzi oraz antyoksydantów siarkowych. Zawierają również przeciwgrzybicze białka.
Następnie trzeba przygotować zalewę do grzybów ze składników wskazanych powyżej. Wszystkie składniki wrzuca się do wrzątku i gotuje. Przyprawy można wyłowić z zalewy i podzielić między słoiki (np. po jednym liściu laurowym i po kilka ziaren pieprzu i ziela angielskiego w każdym ze słoiczków). Następnie wrzącą zalewą wypełnia się słoiki (te wraz z zakrętkami wcześniej należy umyć i najlepiej wyparzyć). Napełnione słoiki zakręca się możliwie jak najmocniej i odwraca denkiem do góry.
Grzyby marynowane w occie najlepiej przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu – piwnicy bądź spiżarce. W przeciwieństwie do wielu innych zapraw odpowiednio przechowywane rydze marynowane, opieńki marynowane czy marynowane podgrzybki wytrzymają nawet kilka lat. Nie stracą nic ze swojego smaku i aromatu.
Grzyby marynowane w occie – byle nie przesadzić z ilością
Marynowane rydze, opieńki czy prawdziwki to przysmak, który sprawdzi się w roli startera, dodatku do głównego posiłku czy przekąski. Niektórzy uwielbiają grzybami marynowanymi zagryzać wysokoprocentowe trunki, choć ze względu na sporą zawartość trudnej do strawienia chityny to nie najlepszy pomysł. Szczególnie dobrze w tej roli sprawdzać się mają maślaki marynowane.
Warto pamiętać, że choć grzyby marynowane są bardzo smaczne i niskokaloryczne, to jednocześnie są ciężkostrawne, a obecność octu powoduje, że nie wszystkim polecane. Nie powinno się podawać ich dzieciom, uważać powinny również osoby z problemami trawiennymi, żołądka czy anemią.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?