Masz pelargonie? Nie wyrzucaj ich jesienią, tylko przechowaj do wiosny. Poznaj tradycyjną metodę zimowania tych kwiatów

Grażyna Zwolińska
Pelargonie to kwiaty na lata, ale przez zimę trzeba je odpowiednio przechować.
Pelargonie to kwiaty na lata, ale przez zimę trzeba je odpowiednio przechować. Katarzyna Laszczak
Jak przezimować pelargonie? Rośliny te kwitną co prawda wyjątkowo długo, ale nie są odporne na mróz i nie przetrwają polskiej zimy na zewnątrz. To jednak nie znaczy, że po sezonie trzeba je wyrzucić. Pelargonie są wieloletnie i można je przechować do wiosny. Jednak, żeby rośliny przetrwały zimę w dobrym stanie, trzeba im zapewnić odpowiednie warunki. Tutaj polecamy tradycyjną metodę na przezimowanie tych pięknych balkonowych kwiatów. Wyjaśniamy, jak to zrobić krok po kroku.

Spis treści

Część osób jesienią wyrzuca pelargonie. Nie bawią się w ich przechowywanie, albo nie mają do tego warunków. Jeśli nie liczymy się aż tak bardzo z każdym groszem, łatwiej po prostu wiosną kupić nowe egzemplarze pelargonii.

Zimowanie pelargonii w domu i mieszkaniu – o czym należy pamiętać?

Zwolennicy przechowywania pelargonii powołują się jednak nie tylko na względy ekonomiczne. Czasem chcą zachować do przyszłego sezonu okazy o szczególnie atrakcyjnym kolorze kwiatów lub wyjątkowo obficie kwitnące. W takim przypadku, gdy już temperatury zdecydowanie się obniżą, trzeba umieścić skrzynki w oświetlonym, ale chłodnym miejscu. Może to być np. klatka schodowa w bloku. Zimą częstym widokiem są tam parapety zastawione pojemnikami z pelargoniami (tu jednak trzeba uważać na przepisy).

Pelargonie – zimowanie krok po kroku

Po zabraniu pojemników z pelargoniami z balkonu lub tarasu należy koniecznie usunąć suche liście i kwiatostany oraz skrócić pędy co najmniej o połowę. Niektórzy radzą skrócić nawet o 2/3 – dotyczy to zwłaszcza pelargonii o długich pędach.

Idealnym rozwiązaniem byłoby umieszczenie roślin w temperaturze od 5 do 8°C i radykalne ograniczenie podlewania. Robi się to tylko tak, żeby ziemia całkiem nie przeschła. Następnie w styczniu przenosimy pelargonie do pomieszczenia o temperaturze od 10 do 12°C i rozpoczynamy regularne podlewania. Rośliny wznowią wegetację i w marcu będziemy mogli zrobić z nich mnóstwo sadzonek.

Sprawdź: Jak przygotować sadzonki pelargonii wiosną

Jak przezimować pelargonie w pokoju?

Jeśli nie mamy chłodnego miejsca, a chcemy przezimować pelargonie, wystarczy parapet pod oknem w sypialni, w której utrzymujemy temperaturę 18–19°C. Oczywiście pod parapetem nie powinno być grzejącego kaloryfera. Stawiamy na parapecie skrzynkę z przyciętymi pelargoniami i nie zaprzestajemy podlewania. Wręcz przeciwnie, regularnie dostarczamy roślinom wodę i nawóz. W takich warunkach pelargonie dalej rosną. W styczniu czy lutym również można z nich pobrać sadzonki.

Stare krzaczki pelargonii jak nowe

Gdy nie chce nam się bawić w przygotowywanie sadzonek, a zależy nam tylko na zachowaniu krzaczków rosnących w skrzynkach w poprzednim sezonie, wystarczy po skróceniu pędów przechować pelargonie w jasnym, ale chłodnym miejscu. Podlewać rzadko, nie nawozić i tak doczekać do lutego, a nawet marca. Potem zacząć podlewać i nawozić, by pobudzić wegetację.

Nowe, wyrastające na górze listki najlepiej uszczykiwać. Dzięki temu pelargonia będzie puszczać nowe pędy na boki, a nie w górę i roślina zagęści się. Jeśli zaniedbaliśmy uszczykiwania i dorobiliśmy się wybujałych, cienkich, bladozielonych pędów, najlepiej usunąć je w całości. Wiosną trzeba koniecznie wymienić w skrzynkach ziemię z poprzedniego sezonu.
Pamiętajmy jednak, że po kilku latach pelargonie mogą stracić ładny pokrój i słabiej kwitnąć. To znak, że trzeba się z nimi rozstać (po zrobieniu sadzonek).

Meble na balkon i na taras

Materiały promocyjne partnera

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom