Chcesz mieć kanny przez wiele lat? To możliwe, ale nie zostawiaj ich w ogrodzie, ani na tarasie. Sprawdź, jak przezimować te kwiaty

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Kanny można sadzić i na rabatach, i w dużych donicach. Jednak na zimę nie można pozostawić ich na zewnątrz.
Kanny można sadzić i na rabatach, i w dużych donicach. Jednak na zimę nie można pozostawić ich na zewnątrz. Katarzyna Laszczak
Kanny, czyli pacioreczniki, to piękne i okazałe kwiaty, które uprawiamy w ogrodach i na tarasach. Jednak pochodzą z tropików i nie są odporne na mróz. Dlatego, jeśli chcemy mieć je dłużej niż jeden sezon, musimy zapewnić im odpowiednie warunki na zimę. Radzimy, jak przezimować kanny.

Spis treści

Kanny, czyli pacioreczniki w ogrodzie i na tarasie

Kanny, czyli pacioreczniki to piękne i okazałe rośliny. Ich duże i często kolorowe liście, wyrastające na wysokich pędach kojarzą się z egzotycznymi bananowcami, a całość wieńczą duże kwiaty w gorących kolorach. Kanny wyglądają przepięknie przez większość sezonu, jednak to rzeczywiście egzotyczne rośliny i zupełnie nie są odporne na mróz. Dlatego, choć są wieloletnie, nie możemy pozostawić ich na zimę w ogrodzie lub tarasowej donicy, bo przemarzną i nic z nich nie będzie.

Sprawdź też: Jak przezimować begonie bulwiaste, zwisające i dragony? Polecamy sprawdzone sposoby

Kiedy wykopywać kanny?

Kanny wykopuje się po pierwszych przymrozkach, czyli najczęściej w październiku, czasem nawet w listopadzie. Zastanawiając się nad terminem, patrzmy raczej na prognozy pogody niż kalendarz.

Jak wykopywać kanny z ogrodu?

Do wykopania kann przyda się ostry szpadel lub widły amerykańskie. Pacioreczniki mają bulwiaste kłącza (karpy), które w ciągu sezonu rozrastają się na boki, więc ich wykopywanie warto zacząć z pewnym „zapasem”. Nie kopmy tuż przy nasadzie pędy, bo uszkodzimy kłącza. Przed lub po wykopaniu ścinamy pędy kann na wysokość ok. 10 cm.

Jak zimować kanny?

Wykopane karpy warto zostawić do lekkiego obsuszenia przez kilka dni. Po tym możemy skrócić korzenie, ale nie obcinajmy ich w całości! Następnie ułóżmy je w pojemniku i przesypmy torfem lub trocinami. Można do tego wykorzystać doniczki.

Kanny w donicy – co z nimi zrobić jesienią?

Pacioreczniki dość często uprawia się w donicach na tarasach. Jeśli mamy możliwość przenoszenia pojemnika, w którym rosną, nie trzeba wyjmować karp z ziemi. Wystarczy tylko przyciąć łodygi i po prostu przenieść doniczkę do chłodnego pomieszczenia (może być bez okna). Upewnijmy się tylko, że na resztach roślin oraz w doniczce nie ma ślimaków, mszyc i innych niechcianych „lokatorów”.

Warunki zimowania kann

Pacioreczniki należy przechowywać w temperaturze od ok. 5 do 10-12 st. C. Nie potrzebują w tym okresie światła, dlatego spokojnie możemy je trzymać również w pomieszczeniach bez okien. Ważne jest jednak to, żeby bulwy zupełnie nie wyschły. Właśnie dlatego warto zasypać je torfem lub trocinami, a te w doniczkach – pozostawić w ziemi. Od czasu do czasu ziemię lub wypełnienie warto zwilżyć. Jednak bulwy nie mogą być trzymane w wilgotnym podłożu, bo zgniją.

Kiedy sadzić pacioreczniki?

Kanny w ogrodzie lub na tarasie umieszcza się w połowie maja, gdy minie ryzyko przymrozków. Jednak wcześniej (w marcu) można posadzić je do doniczek i umieścić w jasnym miejscu z umiarkowaną temperaturą. Do maja będziemy mieć już wyrośnięte rośliny, które wcześniej zakwitną. Jeśli zimujemy kanny w doniczkach, w marcu wystarczy zacząć je podlewać i zapewnić dostęp do światła (gdy trzymamy je w pomieszczeniu z oknem, bywa, że po prostu zaczynają wypuszczać pędy).
Zanim kanny rozpoczną wegetację, możemy je rozmnożyć, dzieląc kłącza na części.

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom