Jak pozbyć się zapachu stęchlizny ze starych mebli? Soda to tylko jeden ze sposobów. Zobacz, jak usunąć brzydki zapach z mebli

Anna Gandecka
Wideo
od 12 lat
Stare meble, choć mają w sobie wiele uroku, mogą też wydzielać nieprzyjemny zapach. Najczęściej jego źródłem jest wilgoć utrzymująca się we wnętrzu mebla. Na szczęście są domowe sposoby, które pomogą ci uporać się z tym przykrym problemem. Dowiedz się, dzięki jakim środkom pobędziesz się zapachu stęchlizny z mebli.

Spis treści

Wnętrze urządzone w stylu rustykalnym może wyglądać bardzo przytulnie i domowo. Na targach staroci bez problemu znajdziemy stare szafy i komody vintage, które po niewielkiej renowacji odzyskają dawny blask. Niestety, dużo trudniej przywrócić im dawną świeżość w ich wnętrzu. Upływ czasu zrobił swoje i stare meble mogą wydzielać nieprzyjemny zapach stęchlizny, który – jeśli nie pozbędziemy się go szybko – będzie wyczuwalny w całym mieszkaniu.

mieszkanie w stylu retro
Na rynku dostępne są także gotowe środki, które mogą pomóc w wyeliminowaniu zapachu stęchlizny z mebli. Jeżeli domowe sposoby cię nie przekonują, wybierz produkt, który jest odpowiedni dla danego rodzaju mebli i stosuj zgodnie z instrukcjami producenta. 123RF/nikahgeh

Jak usunąć zapach stęchlizny z szafy? Zacznij od wietrzenia

Wietrzenie to pierwszy krok, który należy podjąć w celu odświeżenia wnętrza szafy. Jeżeli masz taką możliwość, postaw mebel na tarasie lub na balkonie, a następnie wyjmij szuflady i otwórz drzwiczki. Pozostaw szafę lub komodę na świeżym powietrzu przez kilka dni, chroniąc ją oczywiście przed deszczem, wiatrem i promieniami słońca. Intensywne i długotrwałe wietrzenie to jeden ze skuteczniejszych sposobów na pozbycie się uporczywego zapachu, charakterystycznego dla używanych mebli. Trzeba tylko pamiętać, aby dobrze zabezpieczyć mebel na wypadek opadów atmosferycznych lub silnego wiatru.

Ocet i soda – poskromią każdy brzydki zapach

Po wietrzeniu mebli, pora na dokładne sprawdzenie ich wnętrza pod kątem obecności pleśni. Jeżeli nie zauważyłeś żadnych oznak pleśni, możesz przystąpić do wyczyszczenia wnętrza starego mebla. Jeśli chcesz, wybierz domowy sposób lub skorzystaj z dedykowanych środków czyszczących. Na początek zacznij jednak od wymieszania octu z wodą (na 1 l wody wlej 125 ml octu). W powstałej miksturze zamocz szmatkę, dobrze ją odciśnij, a następnie przetrzyj nią wnętrze mebla. Ta metoda sprawdzi się tylko w przypadku mebli wykonanych z drewna lub pokrytych wodoodpornym lakierem. Nie poleca się jej do mebli z politury.

Jeżeli obawiasz się, że ocet może zniszczyć powierzchnię mebla, wybierz bezpieczniejszy sposób z użyciem sody, która bardzo dobrze pochłania zapachy. Wystarczy, że cienką warstwę sody przesypiesz do 2-3 płaskich talerzy i umieścisz je w środku mebla – najlepiej w trzech różnych miejscach. Talerzyki z sodą wymieniaj co 2 dni, aby zwiększyć skuteczność jej działania.

Nie masz sody? Użyj żwirku!

Alternatywą dla sody w pozbywaniu się brzydkiego zapachu jest żwirek dla kotów – te sam, który wsypuje się do kociej kuwety. Podobnie jak soda poosiada on właściwości absorpcyjne. Nie musisz go wymieniać co 2 dni – wystarczy, że zrobisz to raz na tydzień. W roli pochłaniacza zapachów sprawdzi się także pokruszony węgiel drzewny.

Kawa, cynamon, a nawet… pigwa – kolejni pogromcy zapachów

W twojej kuchni znajdziesz wiele produktów, które ze względu na intensywny aromat możesz wykorzystać jako odświeżacz do szaf. Suszona lawenda i tymianek mają przyjemny odświeżający zapach, który zneutralizuje niepożądaną woń w środku mebli. Również kawa i cynamon mają silne właściwości absorpcyjne i mogą pomóc w usuwaniu brzydkich zapachów. Nie każdy jednak dobrze toleruje zapach mielonej kawy lub cynamonu. Dla tych osób mamy nieco alternatywę w postaci suszonych plastrów cytryny lub pigwy, które należy umieścić na półkach lub w szufladach mebli.

Olejek herbaciany – skuteczny oręż w walce z pleśnią

Jeżeli wyżej wymienione sposoby nie przyniosły oczekiwanych rezultatów i meble w dalszym ciągu wydzielają przykry zapach, być może trzeba sprawdzić, czy nie rozwija się w nich pleśń. Jeśli faktycznie tak się dzieje, przygotuj miksturę na bazie olejku herbacianego (dostaniesz go w aptece). Do 1 szklanki wody wlej 10-15 kropel olejku, po czym całość przelej do czystego pojemnika z dozownikiem. Wstrząśnij i spryskaj wnętrze mebla. Pozostaw na 2-3 dni, po czym pozostałości zmyj wodą z szarym mydłem i dokładnie osusz. Po pleśni nie powinno być śladu!

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom