Jak pozbyć się much z domu? Sposoby na owady

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
MoskitieraMoskitiera to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na walkę z owadami w mieszkaniu i domu.
MoskitieraMoskitiera to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na walkę z owadami w mieszkaniu i domu. Aluprof
W walce z owadami pomocne są świece zapachowe, lampy owadobójcze, rośliny odstraszające insekty, moskitiery i preparaty chemiczne. Zobacz, które środki są najskuteczniejsze w walce z muchami w domu.

Taka mała mucha, a tak może denerwować. Z komarami jest podobnie. Owady są uporczywe dla nas i w dzień, i nocą. Radzimy, co zrobić, żeby latem nie dostawało się do domu tyle małych, nieproszonych, bzyczących gości.

Polecamy: Domowe sposoby na komary

Świece zapachowe

To, co dla człowieka wydaje się miłym zapachem, owady może odstraszać. Takie zadanie należy m.in. do wybranych rodzajów świec zapachowych i kadzidełek. Takie świece zazwyczaj odstraszają insekty na odległość od 2 do kilkunastu metrów. Tym samym te o największym zasięgu mogą sprawić, że muchy i komary w ogóle nie pojawią się w danym pomieszczeniu.

Olejki eteryczne

Podobnie, jak świece zapachowe, działają olejki eteryczne. Olejek o zapachu trawy cytrynowej odstrasza muchy, meszki i komary. Można też kupić olejek goździkowy, eukaliptusowy i rozmarynowy. Olejki działają zwykle do trzech miesięcy.

Preparaty chemiczne na owady

Istnieją również spreje odstraszające owady tzw. domowe, a więc np. muchy, komary, a także inne owady, też te nielatające, choćby mrówki. Trzeba spryskać pomieszczenie i je zamknąć. Po takim „zabiegu" lepiej przez kilka minut nie wchodzić do pomieszczenia, żeby nie wdychać oparów. Niektóre środki są bezzapachowe, inne pachnące. Minus ich jest jednak taki, że szybko tracą moc. Niektóre specyfiki są skuteczne tylko przez pół godziny, a potem znowu insekty widać w pomieszczeniu. Inny sposób na walkę z owadami: specjalne płyny w miniflakonikach. Odkręca się buteleczkę i stawia np. na parapecie albo w kącie czy na szafie. Zapach wydobywa się z flakonika i odstrasza muchy.

Rośliny odstraszające insekty

Lawenda (zwłaszcza wąskolistna) w doniczce postawiona na parapecie działa źle na owady. Podobnie, jak pelargonia, szczególnie gatunek zwany anginką. Kto uprawia w domowych warunkach tymianek albo bazylię, też nie powinien narzekać na uporczywe owady, wlatujące do mieszkania. Muchy, komary, ćmy i meszki odstrasza także mirt. Zapachu mięty też nie znoszą, więc w domu warto uprawiać miętę, choćby pieprzową.

Zobacz wideo: Rośliny odstraszające muchy, komary i meszki 

Lampy owadobójcze

Owadobójcze lampy do tej pory kojarzyły się z urządzeniami stosowanymi na tarasie albo w ogrodzie. Są jednak lampy owadobójcze do użytku domowego. To specjalne urządzenia, wyglądające jak tradycyjne lampy albo lampki. Są pomocne w pozbyciu się takich owadów, jak muchy, komary, ćmy. Nie zawierają środków niebezpiecznych dla ludzi i zwierząt domowych. Faktem jest natomiast, że są niebezpieczne dla niechcianych insektów.

W jaki sposób działa lampa owadobójcza? Wydziela specjalny rodzaj światła. Światło to wabi owady. Gdy te nadlatują, wpadają w siatkę, która razi je prądem o wysokim napięciu. Martwe owady leżą w podstawce lampy. W zestawie z lampą znajduje się także szczoteczka, którą można wygarniać owady. Niektórzy uważają jednak, że taka lampa to niehumanitarne rozwiązanie.

Moskitiery pomocne w walce z muchami

Lepszym sposobem na to, aby pozbyć się latających nieproszonych gości są moskitiery. - Moskitiery montowane w oknach i drzwiach balkonowych stanowią nie tylko sposób na walkę z owadami, ale to także skuteczne zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z zewnątrz, przy równoczesnym zapewnieniu dostępu do światła dziennego i dopływu świeżego powietrza – informuje Bożena Ryszka, kierownik działu marketingu i public relations w Aluprof. – Odpowiednia wentylacja pomieszczeń bowiem jest niezwykle istotna, gdyż pozwala na pozbycie się nadmiaru wilgoci, a tym samym gwarantuje zachowanie zdrowego mikroklimatu. Wbrew obawom potencjalnych użytkowników, moskitiery są łatwe do utrzymania w czystości. Wystarczy delikatne przetarcie siatki lekko zwilżoną szmatką czy gąbką.

Poczytaj też: Moskitiery, czyli sprzymierzeńcy w walce z owadami 

To nie wszystkie zalety moskitiery. – Jeśli dobierzemy ją odpowiednio, nie ograniczy ona naszej swobody ani widoku za oknem – dodaje Marzena Rutyna, technolog z firmy Oknoplast. – Współczesne moskitiery mają bowiem bardzo drobne oczka. 

Dla miłośników kotów plusem jest to, że dobrze zamontowana i wykonana z trwałego materiału moskitiera może być doskonałym zabezpieczeniem dla naszych pupili. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się w mieszkaniach właścicieli kotów i psów, ponieważ chroni zwierzę przed upadkiem, np. z okna lub balkonu. 

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom