Jak pozbyć się karaluchów (karaczanów) z mieszkania

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
KaraluchyKaraluchy, chociaż zazwyczaj nie przekraczają 3 cm długości, potrafią spędzić sen z powiek. Tym bardziej, że te robaki uaktywniają się właśnie nocą.
KaraluchyKaraluchy, chociaż zazwyczaj nie przekraczają 3 cm długości, potrafią spędzić sen z powiek. Tym bardziej, że te robaki uaktywniają się właśnie nocą. Katarzyna Piojda
Karaluch to małe stworzenie, które sprawia nam duży kłopot. To dlatego, że trudno go zlikwidować. Istnieją jednak sposoby na wyproszenie z domu tego niemile widzianego gościa.

Skrzydlaty (chociaż nie lata, a tylko szybuje podczas spadania) owad z czułkami, najczęściej ciemnoczerwony, brązowy albo czarny. Mierzy do 3 centymetrów długości. Tak wygląda karaluch. Budzi w nas odrazę nawet wtedy, gdy zobaczymy go na zdjęciu, a co dopiero na żywo. Zdarza się jednak, że to niepożądane stworzenie pojawia się w naszych mieszkaniach. Powodem nienawiści, jaką pałamy do karaluchów, są m.in. choroby przenoszone przez tego owada. To m.in. gruźlica, tyfus, żółtaczka i czerwonka. Przenosi on także chorobotwórcze bakterie.

Gdzie spotkasz karalucha

Poza tym karaczan jest wszystkożerny, co powoduje wymierne straty w naszych kuchniach i spiżarniach. – Wyjada resztki jedzenia – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Te owady wkradną się niemal w każdą szparę, ponieważ są dosyć płaskie. Z powodzeniem wejdą zatem pod lodówkę czy kuchenkę mikrofalową albo do odpływu. Są obecne tam, gdzie jest ciemno i cicho. Z tego powodu uaktywniają się nocą. Wtedy plądrują kuchnię oraz łazienkę, chociaż w innych pomieszczeniach również się pokazują.

Dowiedz sięJak pozbyć się mrówek i innych insektów w mieszkaniu 

Nie dość, że karaluch zjada nam jedzenie, to jeszcze je zanieczyszcza np. swoimi odchodami.
Mikietyński dodaje: – Karaluch lubi miejsca brudne, zaniedbane. Z tego właśnie powodu, by ustrzec się karaczanów, powinniśmy utrzymywać porządek w domu. Należy sprzątać okruszki oraz resztki jedzenia, regularnie wynosić śmieci, odkurzać.

Ponadto karaluchy to jedne z niewielu zwierząt, które trawią keratynę, czyli białko włosa. Dlatego chowanie jedzenia niewiele pomoże w walce z nimi, ponieważ mogą żywić się różnymi odpadami, w tym włosami. 

Środki chemiczne kontra karaluch

Karaczana trudno się pozbyć, gdyż potrafi przeżyć nawet wybuch bomby atomowej, ale próbować trzeba. W sprzedaży są przykładowo trutki na karaluchy. Są to kostki lub kulki zawierające wysokie stężenie ditlenku krzemu, który likwiduje robaki. Można kupić ponadto trutki w płynie albo specjalne pasty. Środki te działają jak wabik na karalucha, a potem zabijają zarówno dorosłe osobniki, jak i larwy. Do walki z karaluchami można użyć też specjalnej kredy. Tam, gdzie insekty często się pokazują, trzeba nakreślić kredą znaki, mogą to być koła, linie, inne esy-floresy. Owady giną po przejściu przez porysowane kredą powierzchnie, ponieważ ich ciała zetknęły się z owadobójczą kredą.

Minus tych środków jest taki, że preparaty chemiczne mogą wpływać niekorzystnie także na zdrowie człowieka i domowych pupili, mimo że niektóre z tych środków można wyłożyć od razu na podłogę i nie trzeba w szczególny sposób przygotowywać pomieszczenia do zastosowania tego rodzaju rozwiązania. Co więcej, nawet trutki mogą nie zaszkodzić robakom. Na karaluchy często trucizna nie działa. Jeśli skala problemu jest duża, wtedy można wynająć firmę, specjalizującą się w tego typu działaniach.

UWAGA! Zabiegi, mające na celu pozbycie się karaluchów, należy powtarzać, ponieważ jaja tych insektów rozwijają się nawet przez ok. 280 dni (w temperaturze pokojowej). Dlatego fakt, że przez nawet kilka miesięcy nie widzieliśmy żadnego karalucha w naszym mieszkaniu, nic nie znaczy. Świadczy to jedynie o tym, że wybite zostały dorosłe osobniki. Niestety z jaj mogą wykluć się nowe karaluchy.

Karaluch idzie na piwo

Gdy skala problemu nie jest jeszcze wielka, można wypróbować domowe sposoby na wyproszenie karaczanów z naszego domu. – Dziwnie to zabrzmi, ale karaluchy lubią piwo – dodaje ogrodnik. – Warto zatem nasączyć szmatkę lub gazę piwem. Potem trzeba włożyć tę wilgotną szmatkę np. do miseczki. Zadziała niczym przynęta. Gdy karaluchy wejdą do środka i opiją się piwem, staną się wolniejsze. Wtedy należy je szybko przykryć i wynieść.

Pietruszka niczym wabik

Karaluchy i prusaki wabi też zapach pietruszki. Pietruszkę należy przekroić wzdłuż na pół i położyć na podłodze, zostawić na noc. Gdy robaki oblepią pietruszkę, trzeba ją szybko chwycić i wrzucić do foliowego worka, zawiązać go i wyrzucić. Inny sposób to wrzucić taką pietruszkę z karaluchami do wrzącej wody. Można także zainwestować w kwas borowy (do kupienia w aptece), zabójczy dla tych owadów, i zmieszać go z cukrem w równych proporcjach, a mieszankę wyłożyć tam, gdzie widać karaluchy. Można również kupić boraks w proszku i posypać nim wybrane miejsca, gdzie pojawiają się karaczany.

Nasze babcie miały inną metodę na pozbycie się karaluchów – gotowały ziemniaki w mundurkach, rozrabiały je później z surowym żółtkiem i kwasem borowym. Papkę wykładały w miejsca często uczęszczane przez insekty.

Przepędź karalucha zapachem

Karaczany nienawidzą natomiast zapachu liści laurowych. Aby zatem wypędzić insekty, w miejscach, gdzie podejrzewamy, że są karaluchy, trzeba rozłożyć połamane liście laurowe. Robaki więcej tutaj się nie pojawią. Podobnie działa kocimiętka, której zapachu karaczany tak samo nie znoszą. 

Przeczytaj również: Jakie właściwości ma kocimiętka i jak ją uprawiać

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom