Jak poradzić sobie z alergią na wiosnę

redakcja.regiodom, UST-M
W domu z alergikamiJeżeli nasze dzieci są alergikami cierpiącymi na alergię wziewną, to życie może ułatwić odkurzanie centralne. Dzięki temu rozwiązaniu ograniczymy do minimum roznoszenie kurzu podczas odkurzania.
W domu z alergikamiJeżeli nasze dzieci są alergikami cierpiącymi na alergię wziewną, to życie może ułatwić odkurzanie centralne. Dzięki temu rozwiązaniu ograniczymy do minimum roznoszenie kurzu podczas odkurzania. UST-M
Czas między kwietniem a sierpniem jest nieprzyjazny dla alergików. Głównie przez unoszące się w powietrzu uczulające pyłki kwiatów i traw. Ale nie tylko. Gdy jest ciepło i częściej otwieramy okna, aby wpuścić świeże powietrze, które niestety wzbija kurz.

Po długiej zimie następuje prawdziwa eksplozja alergenów. W tym roku jest ich w powietrzu półtora razy więcej niż w poprzednich latach. Dlatego osoby cierpiące na alergię powinny szczególnie na siebie uważać.

By mimo alergii oddychać swobodnie

Jednym z najczęściej występujących typów alergii są alergie wziewne. Ich objawy nasilają się wiosną. Ponieważ wtedy we wdychanym powietrzu znajdują się pyłki kwiatów, traw i drzew. Osoby uczulone na pyłki powinny unikać przebywania na łonie natury w okresie nasilonego pylenia.

Jeśli chcą wyjść na dłuższy spacer, to najlepiej gdy robią to wieczorem lub po deszczu. Największym jednak wrogiem osób cierpiących na alergie wziewne jest kurz. Konkretnie chodzi o 30 uczulających substancji, które zawiera kurz.

I tu pojawia się paradoks. Osoby uczulone powinny jednocześnie sprzątać często, żeby nie dopuścić do nagromadzenia się alergenu i nie sprzątać wcale, żeby unikać z nim kontaktu. Często pomocna okazuje się technika.

Rozwiązanie dobre dla alergików: Projekt instalacji centralnego odkurzania: elementy i ich charakterystyka 

Kurz w mieszkaniu wznosimy podczas odkurzania. Warto wiedzieć, że nawet najdokładniejszy filtr do odkurzacza nie zatrzyma wszystkich wciąganych zanieczyszczeń. Część z nich w czasie odkurzania wraca do pomieszczenia wraz z wydmuchiwanym przez odkurzacz powietrzem. Gdy w domu mieszka alergik, możemy zainstalować system centralnego odkurzania.

Warto wiedzieć: Jak sprzątać, gdy w domu mieszka alergik 

– Zanieczyszczone powietrze wciągamy wężem podłączonym do zamontowanego w ścianie gniazda. Wewnątrz murów znajdują się rury, przez które brud odprowadzany jest do znajdującego się w piwnicy, kotłowni czy garażu urządzenia, tzw. jednostki centralnej. Jednostka centralna gromadzi nieczystości, które zostają odfiltrowane, a oczyszczone powietrze trafia na zewnątrz domu. Zanieczyszczenia nie wracają więc do pomieszczenia, a z odkurzacza nie wydobywa się podmuch, który wzbijałby kurz. Dodatkowo tworzywo, z którego wykonana jest instalacja, ma właściwości antystatyczne i nie przyciąga drobinek kurzu – wyjaśnia Grzegorz Kosylak, Kierownik Produkcji firmy UST-M.

Ponadto alergicy powinni mieć w domu jak najmniej dywanów, wykładzin, zasłon czy firanek, które są siedliskiem kurzu. Lepiej sprawdzą się odsłonięte panele czy parkiet, a w oknach – żaluzje albo rolety.

Zobacz również: Jaka dekoracja okien jest najlepsza? Firany, zasłony czy rolety? 

Woda bez alergenów

Podczas upałów lubimy częste, odświeżające kąpiele w ciągu dnia. Niestety dla osób cierpiących na alergie typu kontaktowego problemem może być nawet sama woda, w której się myją.

– Zdarza się, że w wodzie, z której korzystamy, znajdują się wywołujące podrażnienia bakterie, wirusy i inne zanieczyszczenia. Alergicy mogą wykorzystać filtry do wody z odwróconą osmozą. To najdokładniejsza metoda uzdatniania wody na użytek domowy. Taki filtr zatrzymuje około 96 procent wszystkich zanieczyszczeń, w tym drobne mikroorganizmy. Tak oczyszczona woda jest dobra do mycia rąk czy twarzy – nie podrażni delikatnej skóry alergika. Doskonale służy też do płukania owoców i warzyw – przekonuje Zofia Czechowicz, Specjalista ds. Jakości firmy UST-M.

Nie każdy kosmetyk jest dobry

Alergicy powinni także uważać na kosmetyki, które stosują. Najlepiej, jeśli wybiorą te przeznaczone specjalnie dla nich. Preparaty te nie zawierają stabilizatorów, substancji stabilizujących, konserwujących, zapachowych czy barwiących. Ponadto wzbogacone są o substancje przeciwdziałające alergii, tzw. składniki hipoalergiczne. Najczęściej mają one pochodzenie naturalne. Można wśród nich wymienić olej z wiesiołka, kiełki pszenicy, algi morskie czy wyciąg z siemienia lnianego. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom