Jak poprawnie wykonać tapetowanie: czynności podstawowe

ewk
Ściany pomalowane i tapetowaneNajczęściej sprawiedliwie obdzielamy tapetą wszystkie ściany w pomieszczeniu. Możemy jednak złamać schemat i okleić tylko jedną, wybraną przegrodę. W ten sposób dowolnie bawimy się eksponowaniem i dobieramy akcenty w pomieszczeniu.
Ściany pomalowane i tapetowaneNajczęściej sprawiedliwie obdzielamy tapetą wszystkie ściany w pomieszczeniu. Możemy jednak złamać schemat i okleić tylko jedną, wybraną przegrodę. W ten sposób dowolnie bawimy się eksponowaniem i dobieramy akcenty w pomieszczeniu. Para
Po wyborze i zakupie tapety oraz zgromadzeniu niezbędnych narzędzi możemy przystąpić do jej samodzielnego położenia.

O jakości prac czyli efekcie końcowym będzie decydować prawidłowe przygotowanie powierzchni, odpowiednie przygotowanie tapety oraz dokładność jej ułożenia. 

Zobacz również: Jak przygotować się do tapetowania 

Przygotowanie powierzchni

**Ściany przeznaczone do ułożenia tapety powinny być suche, czyste, trwałe i lekko chłonne. Jeśli mamy ściany o nierównej fakturze, to pod tapety cienkie lub gładkie, dodatkowo należy zadbać o wyrównanie ich powierzchni lub zastosować tapety tłoczone lub grubsze. Na ściany mocno zniszczone (z widocznymi spękaniami, ubytkami lub rysami) idealnie nadają się tapety z włókna szklanego lub raufaza. Tapety takie można później pomalować dowolną farbą emulsyjną.

Warto przeczytać: Modna ściana w mieszkaniu: farba, tapety, naklejki 

Jeśli na ścianie są stare tapety, najlepiej je usunąć. Unikniemy tym sposobem kłopotów z uwypukleniem się nierówności (szczególnie w miejscach łączenia tapety „na zakład") oraz odwarstwianiem się nowej. Tapety o podłożu papierowym usuwamy za pomocą szpachelki po uprzednim namoczeniu wodą lub środkiem do usuwania tapet. Tapety na podłożu flizelinowym usuwamy na sucho.
Powłoki malarskie z farby klejowej myjemy wodą z mydłem lub usuwamy, jeśli warstw jest więcej. Farbę olejną usuwamy lub częściowo zeszlifowujemy papierem ściernym tak, aby mogła wchłonąć klej. Najmniej będziemy mieli kłopotów z dobrze przylegającą i nieuszkodzoną warstwą farby emulsyjnej. Wystarczy je tylko zmyć.

Jeśli zachodzi taka potrzeba uzupełniamy nierówności i ubytki gładzią szpachlową lub gipsem oraz wygładzamy te miejsca papierem ściernym. Następnie odkurzamy całą powierzchnię ścian i pokrywamy środkiem gruntującym. Do tapetowania możemy przystąpić po 24 godzinach od zagruntowania ścian.

Przygotowanie tapety

Tapetę odmierzamy, przycinamy i smarujemy klejem na stole do tapetowania. Odcinki tapety powinny być dłuższe o 5 cm od wysokości, na którą zamierzamy wytapetować pomieszczenie. Dla tapety wymagającej pasowania wzoru, sąsiadujące bryty (odcinki) muszą być do siebie dopasowane. W tym przypadku może się okazać, że następne bryty będą innej długości niż pierwszy. Aby uniknąć błędów, powinniśmy przycinać je kolejno, w miarę tapetowania.
Generalnie, tapety papierowe, tekstylne, winylowe oraz raufazy smarujemy klejem, po czy nakładamy je na ścianę. Tapety na podłożu flizelinowym nakładamy na uprzednio posmarowaną klejem ścianę.

Tapetowanie

Na ścianie zaznaczamy równą linię za pomocą pionu i od niej rozpoczynamy układanie tapety.
Wygładzamy i usuwamy pęcherze oraz nadmiar kleju szczotką (w przypadku tapet papierowych i tapet winylowych o wyraźnej tłoczonej strukturze) lub wałka (w pozostałych przypadkach), dociskając pasek tapety do ściany od góry w dół, w kierunku krawędzi.
W czasie tapetowania musimy pamiętać o tym, że:

  • w miejscach szczególnie wyeksponowanych na światło słoneczne kładziemy tapety o dobrej odporności na światło (tapety oznaczone są odpowiednim piktogramem);
  • przed cięciem tapety sprawdzić, czy nie jest ona uszkodzona;
  • w zimie kładziemy tapety przy wyłączonych grzejnikach w lecie przy zamkniętych oknach;
  • podczas prac zasilanie elektryczne gniazdek i wyłączników musi pozostawać wyłączone;
  • zaczynamy od miejsc najbardziej nasłonecznionych (widocznych), kończymy w miejscach najmniej widocznych (za szafą, w rogu);
  • przed rozpoczęciem tapetowania koniecznie należy zapoznać się ze wskazówkami producenta tapety;
  • niekiedy producenci zalecają stosowanie kleju specjalnie dostosowanego do typu tapety;
  • przy wyborze tapety ze wzorem należy zaplanować zakup większej ilości;
  • w rogach kładziemy tapetę na zakładkę, po czym przecinamy nożem w narożniku oba nachodzące na siebie pasy i usuwamy naddatki;
  • jeśli jest to możliwe należy do tapetowania zdemontować oprawy gniazd elektycznych i włączników oraz grzejniki. 
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom