Jak ogrzewać ekologicznie i energooszczędnie?

Artykuł sponsorowany
Nowoczesny domPompę ciepła można wykorzystać do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Nowoczesny domPompę ciepła można wykorzystać do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej. NIBE
Poszukując energooszczędnych i ekologicznych systemów grzewczych, nasz wybór powinien paść na pompę ciepła. Dlaczego? Ponieważ energia odnawialna z powietrza oraz gruntu jest darmowa.

Ciepło zakumulowane w powietrzu oraz gruncie warto wykorzystać na potrzeby ogrzewania budynków, a także produkcji ciepłej wody użytkowej. W porównaniu do konwencjonalnych źródeł ciepła, pompa ciepła jest urządzeniem najtańszym w eksploatacji. Dodatkowo wyposażona jest w komfortowy i funkcjonalny system zdalnego sterowania, umożliwiający dostosowywanie parametrów pracy pompy w zależności od warunków pogodowych i preferencji użytkownika (np. tryb wakacyjny lub ustawianie czasu pracy pompy zgodnie z okresami obowiązywania tańszej taryfy energetycznej). Pompa ciepła jest urządzeniem bezobsługowym, a system z pompą ciepła bezawaryjny. Żywotność pompy ciepła szacowana jest na około 20-25 lat. 

Inwerterowa gruntowa pompa ciepła NIBE F1255

NIBE F1255 to nowoczesna gruntowa pompa ciepła z modulowaną mocą grzewczą do 6, 12 lub 16 kW, bijąca rekordy sprawności w testach, prowadzonych przez niezależne instytuty badawcze, jak np. Szwedzka Agencja Energetyczna. Urządzenie to jest najczęściej wybierane spośród gruntowych pomp ciepła NIBE w Szwecji, Niemczech i na wschodzie. Typoszereg NIBE F1255 wyposażony został w inwerterowo sterowaną sprężarkę i elektroniczne pompy obiegowe z płynną regulacją prędkości. Dzięki automatycznemu dostosowywaniu parametrów pracy do aktualnego zapotrzebowania na ciepło, pompa ciepła pracuje bez skoków poboru energii, co powoduje niższe rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę (koszt ogrzewania domu o pow. 130m2 wynosi około 130zł/m-c).

Zastosowanie inwerterowych sprężarek pozwala również na skrócenie czasu rozruchu systemu, bezpieczny dobór urządzenia, brak konieczności stosowania zbiornika buforowego, możliwość rozbudowy domu w późniejszym czasie oraz cichą pracę. Poziom ciśnienia akustycznego pompy ciepła NIBE F1255-6, waha się w granicach 21-28 dB(A) (wg EN 11203, przy B0/W35 w dol. 1m), a poziom mocy akustycznej w granicach 37-43 dB(A) (wg EN 12102, przy B0/W35), co oznacza że pompa ciepła pracuje ciszej niż lodówka. Zastosowana technologia sprawiła, że urządzenie osiąga najwyższą klasę energetyczną A++ i bardzo wysoki średnioroczny współczynnik sprawności SCOP=5,5! 

Rewolucja cenowa i technologiczna - powietrzne pompy ciepła

Powietrzne pompy ciepła jako źródło ciepła wykorzystują powietrze zewnętrzne, w związku z czym wykonywanie dolnego źródła w postaci sond pionowych lub kolektora gruntowego jest zbędne. Warto podkreślić, że nawet przy ujemnych temperaturach, powietrze zawiera ciepło, które można odebrać dzięki pompie ciepła typu powietrze/woda, a następnie wykorzystać je do ogrzania domu oraz do produkcji ciepłej wody użytkowej. Ta sama pompa ciepła może być wykorzystana jako jednostka klimatyzacyjna, chłodząc dom w okresie letnim.

Głównym kosztem inwestycji w powietrzną pompę ciepła jest koszt zakupu urządzenia, którego cena jest zbliżona do cen konwencjonalnych kotłów grzewczych. Obecnie najczęściej wybieranym rozwiązaniem są powietrzne pompy ciepła z modulowaną mocą grzewczą i wbudowaną funkcją chłodzenia NIBE SPLIT oraz NIBE F2120 o mocy do 8, 12, 16 oraz 20 kW. NIBE SPLIT to jeden z najtańszych modeli powietrznych pomp ciepła dostępnych na polskim rynku, który cieszy inwestorów wysoką jakością przy zachowaniu niskiej ceny (np. cena zestawu NIBE SPLIT 6kW przeznaczonego do ogrzewania budynku o pow. do 100m2 wynosi 14 000zł netto).

Z kolei model F2120 jest rewolucyjnym urządzeniem osiągającym sezonowy współczynnik efektywności SCOP powyżej wartości 5,0! Oznacza to, że jest w stanie wyprodukować pięć razy więcej energii niż sama pobiera. Dotychczas tak wysoka sprawność osiągalna była tylko dla gruntowych pomp ciepła. Co więcej, dzięki nowej wysokowydajnej sprężarce spiralnej, pracującej w oparciu o technologię EVI, powietrzne pompy ciepła zapewniają temperaturę 63oC nawet przy temperaturze -25oC! Efektem tego jest niski koszt ogrzewania domu oraz możliwość zastosowania w budynkach ze starą i/lub wysokotemperaturową instalacją grzejnikową. 

Wolność zawsze i wszędzie - NIBE UPLINK

NIBE Uplink to proste w obsłudze i przyjazne użytkownikowi narzędzie do monitorowania i zarządzania pompą ciepła NIBE przez Internet z dowolnego miejsca na ziemi. Poprzez system NIBE Uplink można uzyskać podgląd na aktualny status pompy ciepła oraz pobrać najnowszą aktualizację oprogramowania, zupełnie za darmo. Aplikacja umożliwia również zdalną diagnostykę pracy systemu grzewczego, co wpływa na niższe koszty serwisu. W przypadku wystąpienia zakłóceń w pracy pompy ciepła, za pomocą e-mail lub telefonu komórkowego system wysyła ostrzeżenie, które pozwoli na szybką reakcję serwisową. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie