Jak odpowietrzyć grzejniki w domu na okres grzewczy?

Materiał informacyjny allianz.pl

Temperatura na zewnątrz się obniżyła, próbujesz ogrzać mieszkanie, ale nie przynosi to efektu? Problem może wynikać ze znajdującego się w instalacji powietrza. Zapowietrzenie kaloryfera to częsty kłopot, ale prawdopodobnie poradzisz sobie z nim bez pomocy specjalisty. Jak prawidłowo odpowietrzyć grzejnik? Jakich potrzebujesz do tego narzędzi?

Przyczyny zapowietrzonego grzejnika

Wszystkie kaloryfery, z których korzysta się w domach, działają na podobnej zasadzie. Są wypełnione gorącą wodą i oddają ciepło na zewnątrz. Kiedy temperatura cieczy się obniży, urządzenia grzewcze ponownie ją podgrzewają.

Jeśli instalacja działa, ale część kaloryfera pozostaje zimna, to oznacza, że grzejnik się zapowietrzył. Do wnętrza dostały się pęcherzyki powietrza. To powoduje, że urządzenie nie pracuje, jak powinno.

Dlaczego grzejniki się zapowietrzają? Przyczynę może stanowić nieszczelność jednego z elementów. Często chodzi o wykonane z tworzyw sztucznych przewody, które nigdy nie zapewniają idealnej szczelności. Do zapowietrzenia może też dojść podczas napełniania i spuszczania instalacji.

Nie obawiaj się – zapowietrzone kaloryfery w bloku lub w innych budynkach nie są czymś nadzwyczajnym. Zazwyczaj grzejniki są wyposażone w odpowietrzniki, dzięki którym możesz łatwo poradzić sobie z problemem. Czym objawiają się zapowietrzone grzejniki? Czy zawsze tym samym?

Zapowietrzony grzejnik – jakie są jego objawy?

Kaloryfer pozostaje zimny, mimo że powinien grzać? To oznacza, że trzeba go odpowietrzyć. Możliwe są inne objawy. Kaloryfer nie musi być cały zimny – bardzo prawdopodobne, że grzeje tylko górna lub dolna jego część. Na zapowietrzenie wskazują również nietypowe dźwięki, które dobiegają z grzejnika. Kaloryfer, który działa sprawnie, zazwyczaj nie wydaje żadnych odgłosów. W przypadku zapowietrzonego sprzętu możesz słyszeć przelewającą się wodę, bulgotanie.

Kiedy odpowietrzyć grzejniki?

Zajmij się tym przed sezonem grzewczym, aby zapewnić sobie ciepło w chłodne dni.

Warto znać zasady działania różnych domowych urządzeń. Musisz wiedzieć, na czym polega użytkowanie butli z gazem w domu tak, aby było bezpieczne. Różne rozwiązania domu mogą powodować problemy. To samo dotyczy kaloryferów. Czy wiesz, że najczęstsze przyczyny pożarów związane są z nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych? Dlatego poświęć czas i dowiedz się jak najwięcej o rozwiązaniach w domu – upewnij się, jak z nich korzystać i radzić sobie z typowymi usterkami.

Jak prawidłowo odpowietrzyć stary grzejnik?

Obecnie w budownictwie stawia się na nowoczesne kaloryfery, które możesz dopasować do aranżacji pomieszczenia. Grzejniki żeliwne stosuje się głównie w starych domach i mieszkaniach. Je również możesz odpowietrzyć. Musisz mieć odpowiedni klucz nastawny. Jak odpowietrzyć stary grzejnik? Przygotuj wspomniany klucz – prawdopodobnie w rozmiarze 32 – i szmatkę. Następnie podejmij następujące kroki:

  1. Ustaw termostat w pozycji 0 – zakręć dopływ wody do kaloryfera.
  2. Odkręć głowicę termostatu, czyli pokrętło – wtedy dostaniesz się do śruby, która łączy zawór z kaloryferem. Uwaga: nie zawsze da się zdjąć pokrętło, ale bez tego również odpowietrzysz kaloryfer.
  3. Miej pod ręką szmatkę. Odkręć delikatnie śrubę przy zaworze, który prowadzi do grzejnika. Usłyszysz syczenie – to oznacza, że powietrze opuszcza grzejnik. Może przy tym wyciekać woda – wtedy użyj szmatki, a nie dopuścisz do zabrudzenia podłogi lub ściany. Kiedy kaloryfer przestanie syczeć, to oznacza, że udało Ci się go odpowietrzyć. Zakręć śrubę i ustaw termostat zgodnie z oczekiwaniami. Grzejnik powinien już działać prawidłowo.

Jak prawidłowo odpowietrzyć nowy kaloryfer?

Problem zapowietrzenia nie dotyczy wyłącznie starych grzejników. Pojawia się również w przypadku nowych. Jak odpowietrzyć kaloryfery? Najczęściej obecnie montuje się grzejniki płytowe. Aby pozbyć się z nich powietrza:

  1. Zamknij zawór termostatyczny, a wtedy ochłodzi się woda w kaloryferze.
  2. Połóż szmatkę lub miskę pod zaworem odpowietrzającym.
  3. Odkręć ten zawór. W zależności od kaloryfera możesz potrzebować innego narzędzia. W wielu przypadkach wystarczy śrubokręt, ale są i takie grzejniki, do których musisz mieć specjalny kluczyk.
  4. Kiedy odkręcisz zawór, usłyszysz syczenie. W momencie kiedy powietrze opuści kaloryfer, zacznie z niego lecieć woda. Wtedy zakręć zawór.
  5. Przekręć termostat zgodnie z oczekiwaniami. Po tym kroku kaloryfer powinien już grzać na całej powierzchni.

Jeśli masz wątpliwości lub obawy, lepiej skorzystaj z usług specjalisty. Szczególnej uwagi wymagają kaloryfery bez zaworu odpowietrzającego. Jeśli uszkodzisz kaloryfer, możesz spowodować poważną awarię i w konsekwencji zalać pomieszczenie.

Czy ubezpieczenie domu obejmuje takie zdarzenia? Zalanie należy do najpopularniejszych szkód, do jakich dochodzi w nieruchomościach i przeważnie polisa uwzględnia takie ryzyko. Czy wiesz, przed skutkami jakich zdarzeń chroni ubezpieczenie mieszkania i domu, które posiadasz? Sprawdź to. Pamiętaj, że jeśli szkoda będzie wynikać z Twojego zaniedbania, towarzystwo może Ci odmówić wypłaty odszkodowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom