Jak można obniżyć koszty eksploatacyjne w nowym domu

redakcja.regiodom, tooba.pl
Dom w budowieDecydując się na projekt domu warto zastanowić się nad energochłonnością budynku.
Dom w budowieDecydując się na projekt domu warto zastanowić się nad energochłonnością budynku. Magdalena Kmita-Kulesza
Opłaty związane z użytkowaniem domu można obniżyć. Stosując nowoczesne instalacje i materiały dobrej jakości, będzie trzeba wiele zainwestować, jednak w przyszłości takie działanie przyniesie wymierne korzyści. O obniżeniu kosztów eksploatacyjnych domu dobrze myśleć już na etapie budowy.

Szczelne ściany

Bardzo istotne jest zabezpieczenie budynku przed ucieczką ciepła. Aby ograniczyć emisję ciepła na zewnątrz, bardzo ważne jest wykonanie odpowiedniej izolacji termicznej ścian. Jest to bardzo ważne, ponieważ specjaliści oceniają, że właśnie przez ściany zewnętrzne ucieka aż 15–25% ciepła. Okazuje się, że przez okna straty ciepła są jeszcze większe – nawet na poziomie 20–30%. Aby zapobiec stratom ciepła, należy wybrać okna o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła.

Przeczytaj poradnik: Okna drewniane czy plastikowe – jaką stolarkę wybrać?

Wiele ciepła ucieka także przez dach – straty wynoszą od 10 do 25%. Projekty domów energooszczędnych zaprojektowane są z uwzględnieniem odpowiednich materiałów. Technologia budowy również zapewni odpowiednią izolacyjność termiczną budynku.

Rozmieszczenie pomieszczeń w domu

Co oprócz odpowiedniej izolacji termicznej ścian zewnętrznych zredukuje straty ciepła? Wpływ ma również optymalne rozmieszczenie pokojów w domu. Pokoje dzienne – a więc salon, jadalnię, pokoje domowników, gabinet – powinny znajdować się od strony południowej, zachodniej lub południowo-zachodniej, ponieważ te są lepiej oświetlone naturalnym światłem w ciągu dnia. Wtedy słońce ociepli wnętrze domu.

Po przeciwnej stronie lepiej będzie umieścić pomieszczenia gospodarcze, kuchnię czy łazienki. Domy nowoczesne mają najczęściej dostosowany do tego układu plan pomieszczeń. Wykorzystując geograficzne kierunki świata, można wykorzystać naturalną energię cieplną. Ponadto duże okna absorbujące światło nie powinny być osłonięte żadnymi barierami, na przykład drzewami czy krzewami znajdującymi się w przydomowym ogrodzie.

Warto wiedzieć: DGP – na czym polega dystrybucja gorącego powietrza 

Nowoczesne instalacje wewnątrz domu

Warto też zainwestować w nowoczesne instalacje. Zyskamy wiele korzyści, w tym odpowiedni komfort ich użytkowania. Jeśli mamy w planach kominek, warto, aby był on nie tylko walorem estetycznym domu, ale także spełniał funkcję grzewczą. Należy więc pamiętać, że będzie najlepiej ogrzewał dom, jeśli umieścimy go w centralnej części. Istnieje także możliwość wyboru ogrzewania kominkowego z systemem dystrybucji gorącego powietrza. 

Ponieważ przez komin traci się aż 30–40% ciepła, dobrym rozwiązaniem będzie także zmniejszenie strat cieplnych w procesie wentylacji. Cel osiągniemy stosując urządzenie nazywane rekuperatorem. Rekuperator wykorzystuje ciepłe, zużyte, usuwane z domu powietrze do ogrzania napływającego z zewnątrz.

Dowiedz sięJak działa i ile kosztuje wentylacja z odzyskiem ciepła 

Oszczędność w zakresie użytkowania sprzętów domowych

Oszczędność w zużyciu energii można poczynić, kupując sprzęty AGD cechujące się najlepszymi wskaźnikami energetycznymi. Warto również panować nad temperaturą w pomieszczeniach. Pomogą w tym regulatory temperatury. A wybierając sprzęty z funkcją eko, na przykład spłuczki w toalecie, zmywarki czy pralki, zaczniemy dostawać niższe rachunki za media. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom