Jak malować ściany, by uniknąć błędów. Poradnik

redakcja.regiodom, Malfarb
Malowanie ścianyW miejscach, które wymagają większej precyzji malowanie sprawdzi się mały pędzel.
Malowanie ścianyW miejscach, które wymagają większej precyzji malowanie sprawdzi się mały pędzel. Malfarb
Właściwe przygotowane i zagruntowane ściany to połowa sukcesu. Zanim jednak złapiemy za pędzel lub wałek i pomalujemy mieszkanie pięknymi kolorami, nie zapomnijmy o zasadach dotyczących nakładania farby.

Właściwie przygotowane oraz zagruntowane ściany to podstawa, jeżeli chcemy mieć dobrze wyremontowane ściany.

Dowiedz się przed remontem mieszkania: Grunty i farby podkładowe: dlaczego warto i kiedy je stosować 

– Zanim jednak przejdziemy do malowania ścian farbą dekoracyjną, musimy pamiętać o podstawowych zasadach związanych z malowaniem ścian. Są to: dobór właściwego narzędzia, ocena temperatury i wilgotności, wybór techniki aplikowania farby. Zarówno rodzaj wałka, jak i sposób nakładania farby, mają duże znaczenie. W efekcie rzeczy te wpływają na ostateczny wygląd ścian – wyjaśnia Mariusz Szubert, ekspert marki Malfarb.

Wałek czy pędzel

Uniwersalnym narzędziem do malowania dużych i płaskich powierzchni, jak ściany w mieszkaniu jest wałek. Maluje się nim wygodnie (farba rozkłada się równomiernie) i przede wszystkim szybko. W zależności od długości włosia wyróżniamy trzy rodzaje wałków:

  • krótkie (6–10 mm długość włosia) – do gładkich powierzchni, 
  • średnie (13–15 mm) – do tradycyjnych tynków i tapet strukturalnych, 
  • długie (19–30 mm) – do malowania powierzchni chropowatych.

W przypadku pomieszczeń wysokich warto wykorzystać teleskop do wałka. Mimo zalet wałków, nie powinniśmy jednak zupełnie zapominać o pędzlach.

Kilka praktycznych porad: Jak przygotować ściany do malowania 

– Mały pędzel płaski sprawdzi się tam, gdzie może być problem z wałkiem, czyli m.in. przy narożnikach, we wnękach okiennych i w okolicach gniazdek elektrycznych. Z kolei świetnym rozwiązaniem w przypadku ściany za kaloryferem będzie sięgnięcie po płaski pędzel kątowy – podpowiada ekspert. Dodatkowo przed malowaniem warto zaopatrzyć się w takie akcesoria, jak np. kuweta lub wiadro z kratką do odsączania nadmiaru farby. Należy również zabezpieczyć podłogi i framugi drzwi. Wykorzystujemy do tego folię i taśmę malarską.

W jakich warunkach malujemy ściany

Optymalna temperatura do malowania wewnątrz mieści się w przedziale od 18 do 25 stopni Celsjusza. Jednak ważniejszym parametrem jest wilgotność. Powinna ona być zbliżona do 60%. Zbyt niska wilgotność – szczególnie w połączeniu z wysoką temperaturą – spowoduje zbyt szybkie schnięciem farby. W efekcie powstaną smugi podczas łączenia kolejnych pasów farby. Powłoka powstała w takich warunkach będzie zdecydowanie źle wyglądać.

Przygotowanie farby

Gdy otworzymy pojemnik z farbę, musimy ją dokładnie wymieszać. Malowanie farbą niewymieszaną – z rozwarstwionymi frakcjami spoiwa, pigmentów i wypełniaczy – spowoduje wyraźne różnice kolorystyczne na ścianie. Przed nałożeniem pierwszej warstwy emulsję możemy także delikatnie rozcieńczyć wodą. Rozcieńczenie jest również wskazane przy malowaniu pędzlem (farba łatwiej się rozlewa na powierzchni ściany).

Ważne! Przy wszelkiego rodzaju modyfikacjach farby powinniśmy szczegółowo trzymać się zaleceń producenta zapisanych na etykiecie. Natomiast warstwę finalną nakładaną wałkiem wykonujemy wyłącznie farbą nierozcieńczoną.

Malowanie ścian we właściwej kolejności

Malowanie rozpoczynamy od sufitu – najlepiej od części znajdującej tuż przy oknie, prowadząc wałek w stronę pokoju zgodnie z kierunkiem padania światła. Dzięki temu ewentualne smugi nie będą widoczne. Kolor, jakim pomalowaliśmy sufit, możemy przeciągnąć na ścianę, tworząc kilkucentymetrowy pasek. Taki zabieg optycznie powiększa pomieszczenie. W tym celu warto za pomocą taśmy malarskiej wyznaczyć równą granicę pomiędzy ścianą i sufitem.

Po suficie malujemy ściany. W pierwszej kolejności farbą należy pokryć naroża oraz granicę sufitu wyznaczoną taśmą malarską. Jako kolejne malujemy miejsca trudno dostępne, czyli np. przestrzeń za kaloryferami, okolice gniazdek i żyrandoli, framug, okien oraz listew przypodłogowych (tu właśnie warto sięgnąć po mały pędzel, który umożliwi nam precyzyjną aplikację farby).

Ostatnim etapem jest malowanie dużych powierzchni – za pomocą wałka. W tym przypadku pamiętajmy o kilku zasadach. Emulsję na wałek nakładamy obficie i równomiernie. Unikajmy malowania „suchym" narzędziem. Samego wałka nie należy dociskać, lecz po prostu lekko prowadzić po ścianie.

Warto wiedzieć: Jak zdobyć pieniądze na remont mieszkania

Pierwszą warstwę farby najlepiej nakładać w jednym kierunku np. góra–dół, a następną w innym np. lewo–prawo. Podczas malowania bardzo istotne jest trzymanie się zasady łączenia „mokrego z mokrym". Oznacza to, że całą warstwę należy nanieść w jednym cyklu roboczym zanim farba całkowicie wyschnie. Dzięki temu na pomalowanej powierzchni nie pojawią się nieestetyczne smugi.

Po malowaniu

Po ukończeniu prac warto szybko sprzątnąć pomieszczenie. Jeśli gdzieś pojawiły się zabrudzenia, zmyjmy je zanim farba wyschnie. Pędzle i wałki przed myciem zamoczmy w wodzie, a następnie dokładnie oczyśćmy z resztek farby. Wtedy narzędzia będziemy mogli wykorzystać podczas innych remontów. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom