Spis treści
Pierwsza, podstawowa zasada brzmi: podlewaj ogród rano, zanim słońce zacznie mocno świecić (mniej więcej do godz. 8.00), nie wcześniej niż późnym popołudniem (po godz. 17.00) albo wieczorem. Wówczas słońce nie sparzy roślin – podaje serwis regioDOM.
Poza porą podlewania ważne są też ilość wody i częstotliwość. Niektóre rośliny wymagają codziennej porcji nawodnienia, inne można podlewać raz na kilka dni. Chyba że jest susza, wówczas musimy dostarczać naszemu ogródkowi większej ilości wody, ale nie w ciągu dnia, bo możemy roślinom zaszkodzić, a nie pomóc.
Podstawowe zasady podlewania roślin w ogrodzie
Nie ma jednej zasady dla wszystkich roślin, jeśli chodzi o ilość użytej do podlewania wody. Częstotliwość i obfitość podlewania zależy nie tylko od konkretnej rośliny, ale również tego, na jakim etapie wzrostu jest, a nawet pogody i sezonu ogrodniczego. Niektóre rośliny zadowolą się podlewaniem raz w tygodniu, a inne potrzebują podlewania zdecydowanie częściej, dlatego dobrze jest znać wymagania każdej rośliny z osobna.
Zobacz:Jak i kiedy podlewać pomidory i inne warzywa?
Raz na kilka dni warto też po prostu sprawdzić palcem glebę w okolicy naszych sadzonek. Powierzchnia może się wydawać sucha, ale dwa centymetry głębiej wciąż wilgotna, kierowanie się tylko tym, co widzimy, może prowadzić do przelania i zniszczenia roślin. Pamiętajmy, że pobierają one wodę przez system korzeniowy, więc to, co w środku, jest ważniejsze. Postawmy też na ściółkę, która zatrzymuje wilgoć, a dzięki temu podlewamy ogród rzadziej. Rośliny rosną zdrowiej, a my oszczędzamy pieniądze.
Jeśli nie podlewasz prawidłowo swojego ogrodu, nie uzyskasz pełnych zbiorów. Przed sadzeniem czegokolwiek w ogrodzie, dobrze jest wcześniej poznać wymagania danej rośliny, aby móc zadbać o nią jak najlepiej.
Ważnym elementem nawadniania naszego warzywnika jest to, aby nie moczyć liści. Dlaczego? Wiele chorób roślin potrzebuje wilgotnego środowiska, aby móc się rozwijać. Woda na liściach im to ułatwi. Jeśli nie zapewnisz chorobom odpowiednich warunków, rośliny powinny pozostać zdrowsze.
Dobrze jest też znać rodzaj gleby w naszym ogrodzie, ponieważ niektóre mają tendencję do zatrzymywania większej ilości wilgoci niż inne. Piaszczysta gleba szybciej wysycha, a gleba gliniasta zatrzyma więcej wilgoci. Czasami gleba gliniasta zatrzymuje zbyt dużo wilgoci, dlatego dostosowanie upraw do rodzaju gleby ma tak duże znaczenie.
Jak i kiedy podlewać pomidory i inne warzywa w ogrodzie?
Chociaż lato kalendarzowe rozpoczyna się dopiero 21 czerwca, już wcześniej możemy liczyć na piękne słońce i wysokie temperatury. Nasz ogródek jest już zielony, część warzyw powoli się rozwija i będziemy mieć pierwsze zbiory w tym sezonie, na inne trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Bez względu na to, w jakim stadium są nasze sadzonki, trzeba je regularnie podlewać. Każda roślina może mieć inne wymagania, a tego potrzebują pomidory i warzywna spółka.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?