Jak działają instalacje w domu inteligentnym

redakcja.regiodom, Coral - fima należąca do Wschodniego Klastra Budowlanego
Ekran dotykowyPanel sterujący instalacjami w domu ma panel dotykowy
Ekran dotykowyPanel sterujący instalacjami w domu ma panel dotykowy Coral
W budynku inteligentnym wszystkie instalacje są zintegrowane. Dzięki temu poszczególne instalacje mogą "komunikować" się ze sobą i współdziałać. W domu inteligentnym temperatura, wilgotność powietrza i oświetlenie dopasowane są do naszych potrzeb.

Dzięki temu, że instalacje współdziałają ze sobą i połączone są w jeden system, można kontrolować je za pomocą mobilnych aplikacji. Sterowanie inteligentnymi instalacjami możliwe jest zarówno z domu, jak i poza nim.

Instalacje inteligentne kiedyś i teraz

– Pierwotnie założenia inteligentnego budynku obejmowały wyłącznie instalacje alarmowe, oświetlenie oraz sterowanie klimatyzacją – mówi Piotr Nieciecki, dyrektor Działu Klienta Detalicznego firmy Coral. – Dzięki zastosowaniu komputerów i standaryzacji elementów wchodzących w skład instalacji różnego typu, pojawiła się możliwość śledzenia i sterowania wszelkimi procesami zachodzącymi w budynku. W kompleksowy sposób możemy sterować pracą oraz monitorować pracę urządzeń do sterowania: oświetlenia, ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, sterowania pracą żaluzji i markiz, systemu nadzoru i kontroli dostępu, telewizji przemysłowej, zarządzania energią czy komunikacji z innymi systemami – wymienia.

Instalacja dopasowana do naszych potrzeb

– Bogactwo urządzeń pozwala na wykonanie dowolnej instalacji, zarówno skomplikowanej, jak i prostej, ale dobranej stylistycznie do potrzeb klienta – mówi Piotr Nieciecki. – Możliwe jest ustawienie scenariusza działania instalacji, który po wyjściu z domu zamknie wszystkie rolety antywłamaniowe, wyłączy światło i przełączy ogrzewanie na niższy bieg w celu zabezpieczenia domu i eliminacji bezproduktywnego zużycia energii. Ustawienie wybiera na panelu sterującym domownik, który jako ostatni wychodzi z domu.

Możliwe jest też spełnienie bardziej indywidualnych potrzeb użytkownika, jak np. podlewanie ogrodu, czy podgrzanie podłogi w łazience osobie, która lubi na boso wyjść spod prysznica. Instalacja inteligenta ma też inną zaletę. Możemy obserwować i monitorować stan instalacji elektrycznej i grzewczej (w tym temperatury w poszczególnych pomieszczeniach). Przez internet dowiemy się również, czy drzwi do naszego domu były otwierane.

– Żeby wprowadzić zmiany w funkcjonowaniu instalacji czy zmodernizować ją, zazwyczaj wystarczy szybkie i bezproblemowe przeprogramowanie urządzeń przez instalatora – podpowiada Nieciecki. – W przypadku, gdy korzystamy ze sterowania instalacjami za pomocą sieci radiowej, podatność na modernizacje jest jeszcze większa.

Najbardziej rozpowszechnionym europejskim standardem systemów automatyki budynkowej jest system inteligentnego budynku KNX/EIB. W tym systemie można budować instalację w oparciu o urządzenia różnych producentów. 

Warto przeczytać również: Instalacja elektryczna w ogrodzie. Jej ważne elementy 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom