Jak dbać o młotowiertarkę?

Artykuł sponsorowany
MłotowiertarkaJak dbać o młotowiertarkę?
MłotowiertarkaJak dbać o młotowiertarkę? Würth
Podczas pracy mechanizm młotowiertarki narażony jest na duże obciążenia. Odpowiednia konserwacja może wydłużyć czas jego bezawaryjnej eksploatacji. W tym krótkim poradniku podpowiadamy, jak prawidłowo dbać o młotowiertarkę.

Regularne czyszczenie

Młotowiertarki akumulatorowe to uniwersalne elektronarzędzia, które łączą funkcje młota pneumatycznego i wiertarki. Urządzenia tego typu wyposażone są w system udarowy, który wprawia wiertło lub dłuto w posuwisty ruch. Dzięki temu mechanizmowi młotowiertarki znajdują zastosowanie podczas prac remontowych i lżejszych prac wyburzeniowych – są wykorzystywane do skuwania posadzek, płytek i tynków, a także do kucia bruzd w ścianach i wiercenia otworów o dużej średnicy w twardych podłożach, takich jak beton czy kamień. Te urządzenia mogą być też wykorzystane w roli „klasycznej" wiertarki – po wyłączeniu funkcji udaru za ich pomocą można wykonywać otwory w mniej twardych materiałach, np. w drewnie lub metalu.

Młotowiertarki akumulatorowe używane są w warunkach, które sprzyjają powstawaniu usterek. Podczas skuwania czy wiercenia powstają duże ilości pyłu, wiórów i innych drobnych odpadów, które są w stanie przedostać się do wnętrza urządzenia. Gromadzące się drobinki mogą doprowadzić do zatarcia i uszkodzenia ruchomych elementów – aby uniknąć tego niebezpieczeństwa, po skończonej pracy należy wyczyścić urządzenie. Do tego celu doskonale nadaje się sprężone powietrze w aerozolu. Za jego pomocą należy przedmuchać wszelkie wloty i otwory wentylacyjne młotowiertarki. Jest prosta i szybka metoda, za której pomocą można przedłużyć żywotność urządzenia.

Smarowanie

Wrzeciono jest najbardziej narażonym na zanieczyszczenie elementem młotowiertarki akumulatorowej jest wrzeciono. Można ochronić go przed niekorzystnym działaniem pyłu, montują specjalną osłonę. Podczas bardziej intensywnych prac można również wykorzystać odsysacz pyłu, który na bieżąco wciąga powstające odpadki. Po zakończeniu użytkowania urządzenia warto pamiętać o tym, by usunąć z wrzeciona nagromadzony pył i nasmarować jego ruchome części. Najwygodniejszym sposobem jest wykorzystanie środka smarująco-czyszczącego w sprayu. Wprowadzony pod ciśnieniem preparat wymywa wszelkie drobinki, które osiadły na wrzecionie. Urządzenie można konserwować również za pomocą smaru do narzędzi pneumatycznych, który dostępny jest w formie oleju. Kilka kropel smaru wprowadzić należy do nasadki młotowiertarki. Przed rozpoczęciem prac warto również nasmarować końcówkę wiertła czy dłuta, które umieszczone zostanie w narzędziu.

Kompletując wyposażenia warsztatu, warto wybrać sprzęt od sprawdzonego producenta. Stanowi to gwarancję jego długowieczności. Szeroki wybór wytrzymałych młotowiertarek udarowych dostępny jest w sklepie internetowym Würth: https://eshop.wurth.pl/Kategorie-produktow/Motowiertarki-i-moty-udarowe-SDS/3111500402.cyid/3111.cgid/pl/PL/PLN/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom