To sprzęt AGD pomaga nam w utrzymaniu czystości i higieny w mieszkaniu. Jednak takie urządzenia jak pralka, lodówka, okap czy zmywarka po pewnym okresie pracy wymagają wyczyszczenia. Aby dobrze spełniały swoją rolę trzeba więc od czasu do czasu umyć ich wnętrze, wyczyścić lub wymienić filtry, zajrzeć pod uszczelki czy wyczyścić wnętrze.
Urządzenia mające kontakt z wodą – siedlisko mikroorganizmów
Sprzęt AGD mający bezpośredni kontakt z wodą jest szczególnie narażony na tworzenie osadów i rozwój mikroorganizmów. Dlatego musimy przyjrzeć się np. pralce. Pojemnik, do którego wsypujemy proszek do prania i wlewamy płyn do płukania, trzeba od czasu do czasu wyjąć i wyczyścić środkiem grzybobójczym. Czasem używajmy też programu prania w temp. 90°C. Dzięki temu pozbędziemy się szkodliwych mikroorganizmów i usuniemy przykry zapach wydobywający się często z otwartej pralki. Równie ważny jest filtr w pralce. Gromadzą się na nim zanieczyszczenia oraz drobne przedmioty, których nie wyjęliśmy z kieszeni przed praniem.
Jeżeli mimo wszystko z pralki wydobywa się brzydki zapach, to można raz na jakiś czas wlać do szufladki na detergent szklankę octu i nastawić puste pranie. Pomoże to w usunięciu wszystkich osadów, jakie powstają najczęściej od używania płynów do prania i płukania. Z problemem tym można poradzić sobie również wlewając płyn do kubeczka na proszek i umieszczając go bezpośrednio w bębnie.
Przeczytaj też: Nie wszystko można myć w zmywarce
Gdy korzystamy ze zmywarki, to musimy włączyć program czyszczenia urządzenia – kilka razy w roku. Używamy do tego preparatu odkamieniającego. Po jego dodaniu uruchamiamy pustą zmywarkę z nastawionym programem zmywania intensywnego i maksymalną temperaturą. W miarę często trzeba też czyścić filtr urządzenia, bo zbierają się tam resztki jedzenia, które następnie się psują.
Lodówka pod szczególną kontrolą
W związku z tym, że lodówka ma stały kontakt z żywnością, to powinniśmy szczególnie dbać o jej higienę. Trzeba przynajmniej raz w miesiącu, dokładnie wymyć jej wnętrze. Używajmy do tego celu wody z dodatkiem mydła i sody oczyszczonej. Zadbajmy też o usuwanie na bieżąco potencjalnych źródeł pleśni –wymiatajmy z lodówki resztki jedzenia i nieświeże produkty. Podczas czyszczenia urządzenia, zwracajmy uwagę zwłaszcza na miejsca trudno dostępne – pod półkami, szufladami, zamrażalnikiem czy uszczelkami. W nowych lodówkach spotykane są wyjmowane uszczelki – można je wyjąć, umyć i po osuszeniu założyć, co niewątpliwie jest bardzo przydatnym rozwiązaniem.
Zobacz również: Czyszczenie piekarnika
A co z filtrem w okapie kuchennym
Niestety często zapominamy o czyszczeniu lub wymianie filtra okapu. Tymczasem zabrudzony filtr metalowy gorzej wyłapuje opary, a dodatkowo silnik okapu pracuje głośniej. W efekcie wzrasta wilgotność pomieszczenia, a od tego tylko krok do rozwoju grzybów. Mycie filtrów nie jest skomplikowane. Po uprzednim odłączeniu urządzenia z prądu, należy wyjąć filtr i umyć go w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Filtry metalowe można także myć w zmywarce.
Warto wiedzieć: Wybieramy odkurzacz: jakie parametry są najważniejsze. Poradnik
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?