Jak dawać prezenty, czyli jak kulturalnie obdarowywać bliskich od święta

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Pakowanie prezentówUpominków pakowanie - oto wyzwanie, przynajmniej dla niektórych. Może warto skorzystać zatem z usługi pakowania prezentów.
Pakowanie prezentówUpominków pakowanie - oto wyzwanie, przynajmniej dla niektórych. Może warto skorzystać zatem z usługi pakowania prezentów. Arkadiusz Ławrywianiec
Zakup prezentu pod choinkę znajduje się na liście zadań do wykonania przed Świętami. Ważne, aby upominek był wybrany z głową. I aby też z głową był podarowany drugiej osobie. Radzimy, jak zapakować i wręczać podarunek, żeby nie popełnić gafy.

Dawanie prezentów to nie lada sztuka. Dla niektórych ta sztuka stanowi wręcz wyzwanie. Wiele osób przywiązuje wagę do tego, co i za ile kupić. Liczymy się z tym, żeby nie kupować słodyczy temu, kto przebywa akurat na diecie, nie wybierać dla mamy kremu na zmarszczki albo nie obdarowywać zestawem piw osoby mającej problemy z nadużywaniem alkoholu. Prezent może spowodować, że i osoba wybierająca podarunek, jak i go przyjmująca, może odczuwać zakłopotanie. Wybór upominku to jedna kwestia. Tymczasem sam sposób jego oprawy oraz wręczenia również ma znaczenie.

Obejrzyj wideo:Jak zapakować prezent o nieregularnych kształtach

Cena prezentu

Cena prezentu powinna być umiarkowana. Do tematu trzeba podejść zdroworozsądkowo i nie przekraczać budżetu 200 złotych na osobę. Zbyt tani prezent (np. za kilkanaście złotych) może świadczyć o tym, że nie doceniamy drugiej osoby i poczuje się ona gorsza, niezasługująca na podarunek. Z drugiej strony jednak zbyt kosztowny prezent może wprawić osobę obdarowaną w zakłopotanie, a inni mogą nawet zacząć snuć podejrzenie przekupstwa, czyli próbę wkupienia się w czyjeś łaski. Z reguły kupujemy prezent za mniej więcej taką kwotę, za jaką ostatnio dostaliśmy od osoby, którą teraz obdarowujemy. Wyjątkiem są dzieci, które dorosłym nie wręczają od siebie drogich podarunków. Droższe upominki można sprawić, jeśli w rodzinie przyjęła się zasada, że wszyscy składają się na jeden prezent dla danej osoby, a nie wówczas, gdy każdy każdemu kupuje drobnostkę.

Zobacz również: Jak ciekawie zapakować świąteczne prezenty 

Prezent elegancko zapakowany w papier

Święta kojarzą się m.in. z elegancją i subtelnością, zatem prezent powinien być elegancko zapakowany. Upominki pod choinkę można opakować w tradycyjny biały lub szary papier pakowy, ale wtedy najlepiej ozdobić go piękną kokardą. Do wyboru mamy też całą papiery pakowe w kolorach kojarzących się z gwiazdką, a więc złotym, srebrnym, czerwonym, zielonym lub modnym w tym roku granatowym. Popularne są również papiery ozdobione motywami świątecznymi. Uważać jednak należy, aby inne były dla dzieci (choćby z motywami mikołajkowymi, śnieżynkami czy reniferami), a inne dla dorosłych. W tym drugim przypadku na papierze pakowym mogą pojawić się nieco bardziej dojrzałe motywy, np. wydrukowane gałązki, kokardy czy pierniki.

Jeśli decydujemy się na pakowanie prezentów w zwykły beżowy papier, zadbajmy o inny świąteczny akcent. Może to być dekoracyjna wstążka. Od kilku lat
Jeśli decydujemy się na pakowanie prezentów w zwykły beżowy papier, zadbajmy o inny świąteczny akcent. Może to być dekoracyjna wstążka. Od kilku lat modny jest trend eko, więc takie opakowanie prezentów jak n zdjęciu, jak najbardziej się sprawdzi.  Fot. monicore (Pixabay.com)

Nie trzeba kupować gotowego ozdobnego papieru w arkuszach. Równie dobrze można samemu udekorować jego powierzchnię, np. malując farbami lub odbijając stemple z motywami związanymi ze Świętami, a po wyschnięciu – zapakować. Skoro papier jest jednego koloru, wstążka czy kokarda mają prawo być wielobarwne i odwrotnie.

Jeden arkusz papieru pakowego powinien wystarczyć na cały prezent, ale duże podarunki czy te o niestandardowych kształtach mogą wymagać łączenia papieru. Należy je skleić wąską bezbarwną taśmą klejącą tak, aby nie było widać miejsc łączenia. Gdy zamiast taśmy, używamy kleju, należy postarać się, żeby go nie było widać na papierze. Kto kupił nietypowy prezent, a nie ma czasu, chęci i zdolności na jego zapakowanie, może zlecić taką usługę. W galeriach handlowych w okresie świątecznym często są czynne stanowiska, na których właśnie pakuje się prezenty.

Zobacz, ile kosztują usługiKartka świąteczna, życzenia i pakowanie prezentów na zamówienie 

Pomysł na oryginalne zapakowanie prezentu

Obdarowywaną osobę warto mile zaskoczyć nie tylko wybranym prezentem, lecz także sposobem jego zapakowania. Przykładowo: pierścionek w pudełeczku można włożyć na dno kartonu po radiu albo telewizorze i wypełnić ten karton wstążkami z kolorowej krepy czy bibuły, ewentualnie konfetti czy barwnymi kulkami z gąbki, nawet ścinkami gazet, a na koniec zapakować karton w papier i przewiązać wstążką. To akurat znany pomysł. Mniej konwencjonalne rozwiązanie: ten sam pierścionek w pudełku przywiązać do szyjki pustej butelki (bez etykiet), a butelkę zapakować w ozdobny papier i na wierzchołku butelki doczepić większą kokardę. Osoba obdarowywana pomyśli, że dostała trunek, a okaże się, że to przepiękna biżuteria.

Prezent z dedykacją

Jeśli prezenty mają znaleźć się pod choinką, dobrze, aby każda paczka miała dołączoną ozdobną karteczkę, na której wpiszemy imię osoby, do której dar ma trafić. Zamiast imion, na kartce może pojawić się napis „Ukochana babcia", „Super dziadzio", „Miss mama" czy „Tata na medal". Przy wręczaniu upominku nie wolno sprawiać wrażenia, że prezent jest dawany na siłę, z obowiązku, a nie z potrzeby serca. Osoba obdarowana powinna rozpakować podarunek od razu po jego otrzymaniu, przy ofiarodawcy. Chodzi o to, żeby i jednej, i drugiej osobie towarzyszyły pozytywne emocje w momencie rozpakowywania prezentu. Nawet gdy obdarowywany nie będzie zadowolony, nie powinien tego pokazać po sobie, tylko podziękować z wdzięcznością. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom