Inteligentne systemy w domu dbają o bezpieczeństwo dzieci

Zuza Gunia, Fibaro
Nowoczesna technologia pomaga w zabezpieczeniu domuInteligentne systemy w domu dbają o bezpieczeństwo dzieci
Nowoczesna technologia pomaga w zabezpieczeniu domuInteligentne systemy w domu dbają o bezpieczeństwo dzieci materiały prasowe
Nowoczesne technologie wdzierają się do każdej z dziedzin naszego życia. Zobacz jak pomagają w opiece nad dziećmi w domu.

Według badań Instytutu Matki i Dziecka, aż 70 procent wypadków dzieci do 5 roku życia zdarza się w domu. Większości można uniknąć. Na rynku jest dostępnych wiele produktów, które mogą pomóc. Jednak pamiętajmy, że nie zastąpią one czujnej obserwacji.

Czytaj: Bezpieczny dom oraz posesja – skuteczny system alarmowy, solidne ogrodzenie i praktyczne oświetlenie zewnętrzne 

Zadanie ułatwią nam osłony, blokady, zaślepki do kontaktów, maty antypoślizgowe czy bramki odgradzające schody. Duże meble warto przymocować do ściany przy pomocy kotew. Na czas dorastania, szklane drzwi np. przy kabinie prysznicowej można zastąpić pleksi lub szkłem wzmacnianym folią. Elastyczna blokada zawiasowa w drzwiach, pomoże uniknąć przytrzaśnięcia palców,  a w kuchni przydatne są osłonki na kuchenki. Zrezygnujmy raczej z obrusów: dzieci uwielbiają je ściągać, gorzej jak przy okazji spadnie na nie gorąca herbata.  I najważniejsze: wszystkie niebezpieczne produkty np. środki czystości schowajmy zamknięte na klucz. Dziecko nie może mieć do nich dostępu.

W zabezpieczeniu domu pomóc może również nowoczesna technologia. Dzięki klimatyzatorom możemy ustawić odpowiednią temperaturę, która w dzień powinna wynosić od 20 do 22 stopni Celsjusza, natomiast w nocy o dwa stopnie mniej. Lepiej unikać wyższych wartości, ponieważ powietrze stanie się suche i utrudni oddychanie.  Nowoczesne urządzenia badają również wilgotność powietrza i nie pozwalają na jej spadek. Na podstawie danych z sensorów system może włączyć urządzenia, która poprawią jakość wybranych parametrów. Możemy również wybrać np. temperaturę jaka ma być po naszym powrocie z pracy. System inteligentnego domu posiada wiele innych przydatnych funkcji.

- Do pewnego wieku niektóre dzieci wolą zasypiać przy świetle, ponieważ boją się ciemności. Po ustawieniu odpowiednich scen, system zadba również o spokojny sen malucha. FIBARO Motion Sensor poczeka aż pociecha zaśnie i dopiero wtedy, gdy w pomieszczeniu przez dłuższy czas nie odnotuje żadnego ruchu, zgasi nocną lampkę – mówi Maciej Fiedler, dyrektor ds. rozwoju Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynkowej FIBARO.

Jeśli nasz maluch lubi nocne przechadzki, możemy zainstalować system, który nas o tym poinformuje. Możliwe jest również takie ustawienie, które wyłączy niepotrzebne oświetlenie. Znacznie to obniży nasze rachunki. Nawet kiedy jesteśmy poza domem możemy być spokojni o nasz dom.

– Po wykryciu niebezpiecznego lub niepożądanego zdarzenia, system niezwłocznie wysyła zdjęcie lub film na nasz telefon komórkowy. Istotnym faktem jest także to, że jest on kompatybilny ze wszystkimi dostępnymi na rynku kamerami IP – mówi Maciej Fiedler.

Zobacz: Miej dom na oku. Urządzenia do monitoringu są teraz w modzie 

Inteligentne budynki wykryją czy wyłączyliśmy żelazko, a dzięki zaślepkom możemy wyłączyć nieużywane kontakty. Na odległość możemy też wyłączyć dzieciom telewizję czy komputer. Nad bezpieczeństwem dzieci, które już same chodzą do szkoły, możemy czuwać dzięki funkcji GPS wbudowanej w ich telefonach komórkowych. Dzięki zintegrowaniu z centralką Home Center 2 lub Home Center Lite, dowiemy się czy bezpiecznie dotarły do celu.

Uważacie, że taka technologia wkrótce będzie w każdym domu?

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom