Kaktus Bożego Narodzenia to nie tylko świąteczny hit. Zobacz, jak zadbać o grudnika, żeby pięknie kwitł

Grażyna Zwolińska
Grudnik jest bardzo dekoracyjny. Jego wielką zaletą jest okres kwitnienia, który przypada na późną jesień i zimę.
Grudnik jest bardzo dekoracyjny. Jego wielką zaletą jest okres kwitnienia, który przypada na późną jesień i zimę. ClaraNila/gettyimages.com
Grudnik (szlumbergera) kwitnie w okresie Bożego Narodzenia, stąd jego inna nazwa – kaktus bożonarodzeniowy. Termin kwitnienia rośliny może się nieco różnić. Zdarza się bowiem, że grudnik obsypuje się kwiatami już w październiku-listopadzie lub dopiero w styczniu. Jednak, aby tak się stało, należy o go odpowiednio pielęgnować, choć nie jest to skomplikowane. Wystarczy dopilnować kilku szczegółów, by grudnik odwdzięczył się oryginalnymi kwiatami. Sprawdź, jak pielęgnować tę piękną roślinę domową.

Spis treści

Grudnik, czyli szlumbergera – skąd pochodzi ta roślina?

Grudnik (inne nazwy to: Zygocactus truncatus lub Schlumbergera truncata) pochodzi z Brazylii. Nazwa schlumbergera (szlumbergera) pochodzi od nazwiska francuskiego pasjonata kaktusów. W naturze ta popularna u nas roślina kaktusowata rośnie na koronach drzew tropikalnych, czyli jest tzw. epifitem. To, co moglibyśmy uznać za liście, to w rzeczywistości spłaszczone łodygi. Kwiaty grudnika pojawiają się na ich końcach. Mogą być koloru różowego, czerwonego, łososiowego lub białego. Kwiaty kaktusów bożonarodzeniowych są wyjątkowo piękne, a ich kształt podobny jest do dołu balowej sukni.

Kiedy kwitnie grudnik?

Kaktus bożonarodzeniowy może zakwitnąć już w listopadzie, albo dopiero na przełomie stycznia i lutego. Czasem też powtarza kwitnienie. Jeśli będzie stał w cienistym i zbyt ciepłym miejscu, nie zakwitnie. Niestety czasem Schlumbergera gubi pąki. Może się to zdarzyć, gdy zmieniamy jej miejsce, ponieważ nie lubi przestawiania i dotykania. Jeśli gwałtownie zmienimy jej warunki w okresie wytwarzania pąków, może je zgubić.

Jak podlewać i nawozić grudnik?

W okresie kwitnienia grudnik nie lubi przesuszania. Ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotna. Jeśli ma za mało wilgoci w glebie, jego spłaszczone łodygi staną się cieńsze i stracą żywy zielony kolor. Roślina będzie wyglądać niezbyt atrakcyjnie. Pamiętajmy, że w doniczce koniecznie musi być odpływ.

Wiosną grudnik warto zasilać nawozem azotowym (dla roślin zielonych), ale latem i wczesną jesienią zastosujmy nawóz dla roślin kwitnących, czyli taki, który zawiera potas i fosfor. Można też stosować nawozy dla kaktusów lub sukulentów. Grudniki wystarczy zasilać co 3-4 tygodnie, robiąc przerwę w okresie spoczynku i zimą.

Chcesz, żeby grudnik zakwitł? Okres spoczynku grudnika ma znaczenie

Grudnik jest dość łatwy w uprawie. Jeśli chcemy, żeby zgodnie ze swoją nazwą pięknie zakwitł w grudniu, musimy mu zapewnić okres spoczynku, podczas którego powinien stać w temp. około 15 stopni Celsjusza. Dobrze więc robią osoby, które od września do października trzymają ją na zewnątrz, gdzie jest chłodniej niż w mieszkaniu. Stan spoczynku trzeba powtórzyć po kwitnieniu, kiedy płaskie łodygi grudnika zaczynają tracić połysk.

Kaktus bożonarodzeniowy a kaktus wielkanocny – czym się różnią?

Kaktus bożonarodzeniowy jest często mylony z kaktusem wielkanocnym. Te „świąteczne kaktusy” są do siebie bardzo podobne, ale tylko na pierwszy rzut oka. Różnią się nie tylko porą kwitnienia, ale i typem kwiatów. Kwiaty grudnika mają ok. 5 cm długości, a składają się z warstw wygiętych do tyłu płatków i wystających pręcików. Kaktus wielkanocny ma mniejsze kwiaty, o długości do 3 cm. Ich płatki są ostro zakończone, a pręciki – krótkie. Roślina kwitnie od marca do maja.

Polecjaka Google News - RegioDom

Modne doniczki w promocyjnych cenach

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom