Grill na balkonie lub w ogródku może cię kosztować sporo pieniędzy. Można nawet stracić mieszkanie. Nie wierzysz? Sprawdź przepisy

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Maj to miesiąc, w którym Polacy zaczynają sezon na grilla. Dla jednych wiąże się to z przyjemnie spędzonym czasem pod chmurką, dla innych z uciążliwym zapachem pieczonych potraw. Czy grill na balkonie jest legalny? Wyjaśniamy, czy sąsiad z parteru może grillować w swoim ogródku na parterze.

Spis treści

Grill na balkonie – czy można go zakazać?

Zdania na ten temat są podzielone, a rozbieżność w opiniach wynika z faktu, że nie ma odrębnego zapisu, który zakazywałaby grillowania na balkonie. Nie oznacza to jednak, że brak konkretnego przepisu dotyczącego grillowania na balkonie pozwala na działania w myśl zasady „wolność Tomku w swoim domku”.

grillowanie jedzenie na grillu węglowym
Jeśli w regulaminie wspólnoty jest zapis mówiący o zakazie grillowania, wówczas można upomnieć sąsiada łamiącego regulamin wspólnotowy. Freepik

Nie sam grill jest problemem, ale ryzyko wybuchu pożaru, jeśli do smażenia kiełbasek używamy grilla na węgiel. Zgodnie z wytycznymi zawartymi w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (t.j. Dz.U. z 2010 Nr 109, poz. 719) zakaz rozpalania ognia obowiązuje w tych miejscach, gdzie istnieje ryzyko zapalenia się materiałów łatwopalnych lub sąsiednich obiektów.

Łatwo więc wywnioskować, że rozpalanie grilla węglowego na balkonie w bloku jest nielegalne. Narażenie na ryzyko pożarowe może skutkować nałożeniem mandatu w wysokości 500 zł za grillowanie na balkonie. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest użycie grilla elektrycznego. Trzeba jednak uważać, bo i to rozwiązanie nie w każdej sytuacji chroni nas przed mandatem.

Czy wspólnota może zakazać grillowania w ogródku na parterze?

Jeżeli w regulaminie spółdzielni lub wspólnoty nie ma zakazu grillowania, a sąsiedzi nie wyrażają sprzeciwu, to nie ma przeciwwskazań do organizowania grillowania. Oczywiście osoby korzystające z grilla elektrycznego także są zobowiązane do przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Grillowanie na balkonie lub w przyblokowym ogródku wiąże się jeszcze z jeszcze jednym aspektem, którego nie można pominąć. Chodzi o zapach pieczonych potraw i głośne rozmowy, które często towarzyszą spotkaniom przy grillu. Jeżeli zachowania te są zbyt uciążliwe, to podchodzą one pod art. 144 Kodeksu cywilnego. W takiej sytuacji możemy oskarżyć biesiadujących sąsiadów o immisję, czyli tzw. uciążliwe zachowania, a za to grozi pouczeni lub mandat w wysokości 500 zł.

Praktycznie często ma miejsce sytuacja, kiedy wspólnota mieszkaniowa uchwala regulamin zakazujący m.in. grillowania na balkonie, albo jedynie uchwałę w tej kwestii. Warto tutaj przyjrzeć się nieco bliżej możliwości egzekwowania takiego zakazu. Jeżeli bowiem właściciel lokalu będzie zakaz łamał, sąsiedzi mogą o tym zawiadomić zarządcę nieruchomości w kontekście naruszenia regulaminu. Zarządca może wysłać wtedy upomnienie z przypomnieniem, że dany lokator zobowiązał się przestrzegać regulaminu – czytamy na portalu Znam Swoje Prawo.

Zdarza się, że i takie ustawy są zaskarżane. Przykładem może być sytuacja, którą opisała Rzeczpospolita. W 2016 r. Sąd Okręgowy w Olsztynie rozpatrywał uchwałę wspólnoty mieszkaniowej, która zakazywała grillowania na balkonach, tarasach i loggiach. Sąd doszedł do wniosku, że dostęp do balkonów jest możliwy jedynie z lokali, z których korzystają wyłącznie ich właściciele. Tym samym balkony są uznawane za pomieszczenia przynależne w rozumieniu art. 2 ust. 4 ustawy o własności lokali. W związku z tym wspólnota nie ma prawa ingerować w to, co właściciel robi na swoim balkonie.

Przeszkadzają ci uciążliwe zachowania sąsiadów? Sprawdź, co możesz zrobić

Mieszkańcy wspólnot mieszkaniowych często zgłaszają skargi dotyczące różnych niedogodności związanych z grillowaniem do późnych godzin nocnych. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest wezwanie policji – tylko ona, w odróżnieniu od strażników miejskich, ma prawo wejść do mieszkania i ocenić zgłoszoną sytuację. Funkcjonariusze mogą głośnego sąsiada upomnieć lub dać mu mandat w wysokości do 500 zł w przypadku naruszenia przepisów. Zazwyczaj odwołują się do artykułu 51 § 1 kodeksu wykroczeń, który mówi:

– Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Jeżeli dana osoba nie przyjmie mandatu, policja może skierować sprawę do sądu, a ten może nałożyć grzywnę nawet do 5 tys. zł.

Ponadto, jeżeli w regulaminie wspólnoty mieszkaniowej zawarty jest zapis zakazujący grillowania, w takim przypadku można upomnieć sąsiada łamiącego ten regulamin.

Jeżeli bowiem właściciel lokalu będzie zakaz łamał, sąsiedzi mogą o tym zawiadomić zarządcę nieruchomości w kontekście naruszenia regulaminu. Zarządca może wysłać wtedy upomnienie z przypomnieniem, że dany lokator zobowiązał się przestrzegać regulaminu – informuje portal Znam Swoje Prawo.

Jeśli spotkamy się z wyraźnym lekceważeniem regulaminu, można powołać się na art. 16 ustawy o własności lokali. Mowa w nim bowiem o żądaniu przez wspólnotę mieszkaniową sprzedaży lokalu w trybie licytacji. Taka możliwość istnieje w przypadku, gdy właściciel lokalu rażąco lub uporczywie narusza obowiązujący porządek domowy albo swoim nieodpowiednim zachowaniem utrudnia korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej.

Osoby, które borykają się z problemem grillowaniem przez sąsiadów na balkonie lub na przyblokowym ogródku, mogą skorzystać z ochrony przewidzianej w art. 144 Kodeksu cywilnego:

– Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Wytwarzanie dymu, który przeszkadza sąsiadom, jest przykładem działania, które przekracza przeciętną miarę immisji i zakłóca spokój oraz komfort życia sąsiadów. Ta zasada dotyczy nie tylko mieszkań w blokach, ale również domów jednorodzinnych położonych w bliskiej odległości od siebie. W obu przypadkach istnieje obowiązek powstrzymania się od działań, które wpływają negatywnie na sąsiedztwo i naruszają spokój innych osób.

Źródła:
Znam Swoje Prawo, Uchwała wspólnoty mieszkaniowej i sezon grillowy
LTG Nieruchomości, Grillowanie na terenie wspólnot mieszkaniowych
Dziennik Gazeta Prawna

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom