Garderoba – jak ją funkcjonalnie urządzić. Poradnik

Nina Romanek
Sypialnia z garderobąNa odzież potrzebne są wszelkiego rodzaju półki, wieszaki i organizery. Szafę warto podzielić na strefy: szuflady na bieliznę, wieszaki na spódnice, spodnie i koszule, miejsce na długie sukienki, kurtki, płaszcze  i odzież zimową. Można też wygospodarować miejsce na pudełka lub kosze, w których trzyma się drobiazgi, np. chustki, szale, krawaty, paski, etc.
Sypialnia z garderobąNa odzież potrzebne są wszelkiego rodzaju półki, wieszaki i organizery. Szafę warto podzielić na strefy: szuflady na bieliznę, wieszaki na spódnice, spodnie i koszule, miejsce na długie sukienki, kurtki, płaszcze i odzież zimową. Można też wygospodarować miejsce na pudełka lub kosze, w których trzyma się drobiazgi, np. chustki, szale, krawaty, paski, etc. Komandor
Dawniej garderoba była nieodłącznym pomieszczeniem każdego domu. Dziś nie wszyscy mogą sobie pozwolić na wygospodarowanie oddzielnego pokoju do przechowywania ubrań i butów, ale można funkcjonalnie urządzić chociażby dużą szafę albo zaadaptować skos pod ścianą na garderobę.

Oto kilka sposobów na praktyczne aranżacje.

Projekt garderoby poprzedzony obliczeniami

Zanim przystąpimy do prac remontowych, zróbmy kalkulację czego właściwie i w jakich ilościach nam trzeba. Przemyślmy, czy pomieszczenie lub szafę będziemy dzielić z rodziną, czy miejsce to gospodarujemy wyłącznie do własnych potrzeb. Następnie policzmy, ile właściwie posiadamy par butów oraz poszczególnych rodzajów ubioru. Pogrupujmy je także wedle pór roku, a następnie obliczmy, ile potrzebujemy półek, drążków, etc.

Elementy funkcjonalnej garderoby

Na rynku są firmy specjalizujące się w produkcji szaf i zabudów dostosowanych do indywidualnych potrzeb, ale zwykle jest to wydatek rzędu kilku tysięcy. Tańszym rozwiązaniem jest wykonanie własnej garderoby za pomocą metalowych stelaży, dostępnych właściwie w każdym branżowym sklepie.

Warto zobaczyć: Jak zrobić samemu szafę w zabudowie

Półki doskonale sprawdzą się do przechowywania t-shirtów, swetrów, bawełnianych bluzek oraz spodni, które się nie gniotą.

Płaszcze oraz sukienki powinny wisieć na wieszakach, dlatego drążek, na którym je umieścimy, musi znajdować się około 160–170 cm w odległości od ziemi.

Koszule i bluzki oraz złożone spodnie i spódnice powinny znajdować się nie bliżej niż metr od ziemi lub innej półki czy drążka.

Półki w garderobie lub szafie nie powinny być dłuższe niż 100 cm, a drążki mogą mieć maksymalnie 120 cm. Większe rozmiary tych elementów mogą sprawić, że będą się one wyginać pod wpływem ciężaru ubrań. 

Spodnie można przewieszać przez specjalnie przygotowane drążki, ułożone w takiej odległości, by ubrania nie nachodziły na siebie i nie gniotły się.
Spodnie można przewieszać przez specjalnie przygotowane drążki, ułożone w takiej odległości, by ubrania nie nachodziły na siebie i nie gniotły się. Fot. GTV

Buty najlepiej przechowywać w podpisanych pudełkach na półkach. Jeśli ich nie mamy lub nie chcemy, by obuwie było zamknięte, możemy zastosować specjalnie zamontowane skośnie półki, które ustawią nam buty pod kątem. Dzięki temu obuwie zajmie mniej miejsca, ale także ładniej się wyeksponuje, szczególnie atrakcyjnie wyglądać będę szpilki.

Najwyższe półki zarezerwujmy na rzeczy rzadko używane, tj. koce, pledy, kołdry, a także odzież sezonową, która zamknięta w materiałowych pokrowcach poczeka nienaruszona na swoją porę roku.

Nie mieszaj na wieszakach krótkich rzeczy z długimi, a zyskasz więcej miejsca do przechowywania rzeczy pod spodem, np. na buty.

Wysuwane kosze dobrze sprawdzą się do przechowywania bielizny oraz ręczników.

Apaszki, paski oraz szalki zawieśmy na specjalnym wieszaku z dużą liczbą przegródek.

Dobre rady na temat urządzania garderoby

Jeśli nie masz zbyt dużej garderoby, zrezygnuj z tradycyjnych drzwi na rzecz przesuwnych.

Zobacz: Drzwi przesuwne zamiast tradycyjnych

Pamiętaj o doskonałym oświetleniu i kilku źródłach światła w garderobie. Pozwoli to na uniknięcie wpadki ze złym doborem kolorów lub założeniem np. dwóch różnych skarpetek.

Kup duże lustro, w którym bez problemu przejrzysz się od stóp do głów.

Jeśli w pomieszczeniu nie ma okna, pamiętaj o założeniu kratki wentylacyjnej oraz otworach w drzwiach (identycznych, jak w drzwiach łazienkowych).

Otwarta garderoba kurzy się bardziej niż zamknięta szafa, dlatego rzeczy rzadziej używane lepiej okryć pokrowcami.

Jeśli ilość miejsca pozwala nam na postawienie we wnętrzu stolika, warto to zrobić i umieścić na nim biżuterię w specjalnie segregujących szkatułkach. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom