Śniedek (śniadek) – do tworzenia obwódek na rabatach i w ogrodach skalnych

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Śniedek, znany też jako śniadek albo śpioszek, ma kwiaty niczym gwiazdki.
Śniedek, znany też jako śniadek albo śpioszek, ma kwiaty niczym gwiazdki. Jarosław Mikietyński
Śniedek ma kilka gatunków - najbardziej popularny jest biały śniedek baldaszkowaty, który kwitnie późną wiosną.

Charakterystyczne dla większości śniedków są białe, delikatne kwiaty z sześcioma płatkami, przypominające gwiazdki. Ta roślina cebulkowa, z daleka przypominająca lilię, ale drobniejsza. Kwitnie w maju-czerwcu, niekiedy już w kwietniu. Dorasta czasem do ponad pół metra, chociaż zazwyczaj nie jest wyższa niż 30 centymetrów. Śniedki mają sporo gatunków, różniących się pokrojem, wielkością i kolorem kwiatów, a także odpornością na mróz.

Śniedek reaguje na porę dnia i pogodę

Niektórzy ogrodnicy śmieją się, że śniedek ma swój ustalony dzień roboczy. To dlatego, że codziennie, o ile jest ładna i słoneczna pogoda, wykonuje jednakową pracę – otwiera kwiaty między godz. 10 a 11, natomiast zamyka je mniej więcej o godz. 15 lub 16. W pochmurne dni i wieczorem w ogóle nie otwiera kwiatów. To tak, jakby przesypiał niepogodę. Nie bez powodu zatem w niektórych rejonach Polski ogrodnicy nazywają tę roślinę śpioszkiem.

Polecamy teżNiezawodne lilie ozdobą ogrodu 

Kolory śniedka

Druga ciekawostka: gdy kwiaty zaczynają kwitnąć, to liście zaczynają zamierać. Liście powinno się usunąć dopiero, gdy całkowicie pożółkną. Najczęściej spotykane są białe śniedki (śniedek baldaszkowaty lub śniadek zwisły), lecz występują ponadto śniedki o pomarańczowych lub żółtych kwiatach (śniedek wątpliwy). Dekoracyjna roślina spełnia się do tworzenia obwódek na rabatach, obrzeży trawników oraz na skalniaki. Pod młodymi drzewami też może rosnąć z powodzeniem. Niektóre gatunki (np. śniedka wątpliwego) można także uprawiać w doniczce.

Sprawdź: Jak uprawiać śniedka wątpliwego w doniczce i ogrodzie

Roślina wrażliwa na mróz

– Cebulki śniedka sadzi się przeważnie we wrześniu, czasem w październiku. U nas śniedek nie jest zbyt popularny, to za sprawą tego, że jest dosyć wrażliwy na ujemne temperatury i może przemarzać zimą – informuje Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Kwiat jest ciepłolubny, pochodzi z Afryki i tam jest o wiele cieplej niż w naszych warunkach. Jednym z gatunków wytrzymałych na niskie temperatury jest natomiast śniedek baldaszkowaty.

Śniedek na dziko i w ogrodzie

Śniedek baldaszkowaty rośnie w Polsce nawet dziko (najczęściej jako "uciekinier" z ogródków). Rzadziej można spotkać także śniedka cienkolistnego (objętego ochroną) oraz śniedka Buchego o oryginalnych biało-zielonych kwiatach. Te gatunki mogą zimować w gruncie i są najłatwiejsze w uprawie.

Natomiast tylko w uprawie ogrodowej występują szczególnie dekoracyjne gatunki, np. śniedek wątpliwy - o żółto-pomarańczowych kwiatach, które tworzą kwiatostan przypominający szyszkę. Jego cebulki powinny zimować w chłodzie, ale nie w gruncie (cebulki można np. umieścić w donicy, którą przetrzymamy w chłodnej piwnicy, garażu itp).
Śniedek wątpliwy nadaje się również do uprawy doniczkowej. Czasem można spotkać kwitnące śniedki wątpliwe w sprzedaży już pod koniec zimy - można je wtedy kupić jako roślinę pokojową.

Innym okazałym gatunkiem jest np. śniedek Saundersa. Ma on białe kwiaty z charakterystycznym czarnym "oczkiem". Również nie jest mrozoodporny i nie powinno się go zostawiać w ogrodzie na zimę.

Warunki dobre dla śniedka

Miejsce dla śniedka powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru. Poradzi sobie także w półcieniu. Lubi on również lekką, pulchną glebę. Podlewanie powinno być najwyżej umiarkowane (wystarczy raz w tygodniu), ponieważ jeśli ziemia będzie zbyt wilgotna, bulwa zacznie gnić i zmarnuje się cała roślina. – Ona magazynuje wodę w swojej cebuli – wyjaśnia ogrodnik. – Cebula jest także magazynem mikroelementów danej rośliny. 

Warto przeczytaćDereń kousa to krzew o wdzięcznych białych kwiatach 

Susza jej nie szkodzi, jedynie wspomniany mróz. Jeżeli ma przezimować w ziemi, powinno się ją zabezpieczyć, np. agrowłókniną. Innym sposobem jest wykopanie cebul jesienią, włożenie do pojemnika albo donicy, przysypanie piaskiem i przechowanie ich w chłodnym, raczej suchym miejscu (np. w piwnicy) aż do wiosny. Bulwy mogą zacząć wypuszczać nowe kwiaty już w lutym, zależnie od gatunku śniedka.

Śniedek niebezpieczny dla serca

Śniedek jest odporny na większość chorób i szkodników. Zdarza się, że grzyb zaatakuje cebulę. Wówczas warto sięgnąć po oprysk ze środkiem grzybobójczym przeznaczonym dla roślin ozdobnych.

Niestety uprawiając śniedka należy zachować pewną ostrożność - roślina jest toksyczna (po spożyciu). Jest szczególnie niebezpieczna dla osób z chorobami serca (jest kardiotoksyczna). Uważajmy więc na możliwość przypadkowego zjedzenia tej rośliny.

Sprawdź: Jakie szkodniki uszkadzają cebule kwiatów i jak temu zapobiegać

Śniedek jak ptasie mleko

Botaniczna nazwa śniedków - Ornithogalum - oznacza "ptasie mleko" i nawiązuje do białych kwiatów większości gatunków.**

Śniadek baldaszkowaty rośnie czasem dziko. Rozprzestrzenia się przede wszystkim jako "uciekinier" z upraw.
Śniadek baldaszkowaty rośnie czasem dziko. Rozprzestrzenia się przede wszystkim jako "uciekinier" z upraw. Fot. zimt2003 (Pixabay.com)

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom