Floks Drummonda ozdobi ogród i balkon. Sprawdź, jak uprawiać letnie floksy i co robić, żeby pięknie kwitły

Katarzyna Laszczak
Floks Drummonda to ładny kwiat na balkony i do ogrodów.
Floks Drummonda to ładny kwiat na balkony i do ogrodów. Katarzyna Laszczak
Floksy, czyli płomyki, to piękne kwiaty. Najczęściej nasze ogrody zdobią floksy wiechowate oraz szydlaste, ale te rośliny mają więcej gatunków. Należy do nich floks Drummonda, który może mieć oryginalne kwiaty, przypominające gwiazdki. Ten gatunek floksów świetnie nadaje się nie tylko ogrodów, ale też na balkony i tarasy. Radzimy, jak uprawiać płomyk Drummonda, znany też jako floks letni.

Spis treści

Floksy, znane też jako płomyki, to piękne i popularne kwiaty. Najczęściej w ogrodach uprawiamy okazałe floksy wiechowate, które są wysokie i mają kolorowe, pachnące kwiaty, a kwitną latem. Popularne są także maleńkie floksy szydlaste, które często zdobią skalniaki i kwitną wiosną, jednak nie zawsze kojarzymy z większymi kuzynami. Jednak floksy mają więcej gatunków. Należą do nich także bardzo atrakcyjne floksy Drummonda.

Sprawdź: Jak uprawiać floksy wiechowate i co robić, żeby pięknie i długo kwitły

Jak wygląda floks Drummonda?

Floks Drummonda to niezbyt duża roślina. Dorasta do 20-30 cm wysokości i ma dość długie, rozgałęzione pędy, na których pojawiają się kolorowe kwiaty. Ze względu na formę kwiatów, te rośliny dzieli się na dwie grupy:

  • zwykłe, czy klasyczne – ich kwiaty mają zaokrąglone płatki i przypominają floksy wiechowate,
  • gwiaździste – mają oryginalne kwiaty o wydłużonych zaostrzonych płatkach.

Pierwsze w sprzedaży najczęściej są oferowane po prostu jako floksy Drummonda, a drugie – jako floksy gwiaździste (rzadziej floksy Drummonda gwiaździste, Phlox drummondii var.stellaris). Jedne i drugie mają kwiaty w przeróżnych kolorach, często z oczkiem lub obwódką w odmiennym kolorze.

Kiedy kwitną floksy Drummonda?

Te floksy kwitną długo, bo od końca czerwca aż do późnej jesieni (w praktyce – do przymrozków).

Czy te floksy są wieloletnie?

Floksy Drummonda, zarówno klasyczne, jak i gwiaździste, to rośliny jednoroczne i nie zimują.

Jak uprawiać floksy Drummonda?

Te floksy nie są szczególnie wymagające. Wystarczy im zapewnić słoneczne miejsce, żyzną ziemię oraz regularne podlewanie. Przesuszone rośliny wprawdzie przeżyją, ale nie będą kwitnąć. Jednak nie należy ich zalewać wodą, bo tego też nie lubią. Optymalna jest lekko wilgotne podłoże. Warto je zasilać nawozami do roślin kwitnących (stosując połowę dawki). Może się zdarzyć, że floksy kwitną obficie na początku lata, a potem przestaną tworzyć kwiaty. W takiej sytuacji warto je przyciąć (i oczywiście zadbać o wodę i nawóz). Wkrótce po tym zakwitną ponownie.

Floksy także do doniczki

Ze względu na kompaktowe rozmiary, piękne kwiaty i długi okres kwitnienia, floksy te świetnie nadają się do uprawy w doniczkach na balkonach i tarasach. Mogą rosnąć w typowej uniwersalnej ziemi dla kwiatów. Trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu, ale w doniczce koniecznie musi być odpływ, bo nie lubią mieć stale mokrych korzeni. Dobrze poczują się w towarzystwie wszystkich kwiatów balkonowych, które lubią słońce.

Kiedy siać floksy Drummonda?

W sprzedaży coraz częściej pojawiają się gotowe i już kwitnące sadzonki tych roślin. Można je także wyhodować samodzielnie z nasion. Należy je wysiać w połowie marca na rozsadę, w domu. Rośliny szybko wschodzą. Wymagają pikowania (ich nasiona są drobne i trudno je posiać pojedynczo). Warto też uszczykiwać wierzchołki, dzięki czemu rośliny rozkrzewią się. Do gruntu można je sadzić po 15 maja (pamiętajmy o wcześniejszym zahartowaniu sadzonek).

Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom