Firany czy rolety - co lepiej sprawdza się w kuchni? Jak dbać o czystość obu rodzajów zasłon

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Firana w kuchniTo materiał decyduje o tym, czy przez okno kuchenne wpadnie więcej czy mniej światła, czy firana zatrzyma ciepło, ochroni przed przeciągami, czy może jednak ma wpuszczać powietrze do domu.
Firana w kuchniTo materiał decyduje o tym, czy przez okno kuchenne wpadnie więcej czy mniej światła, czy firana zatrzyma ciepło, ochroni przed przeciągami, czy może jednak ma wpuszczać powietrze do domu. Dagmara
Zwolenników firan w kuchni jest pewnie tylu, co zwolenników rolet. Pierwsi twierdzą, że firany zapewniają „domowy” wygląd wnętrza. Drudzy – że dzięki roletom w kuchni jest jaśniej. Porównujemy oba rozwiązania.

Tradycjonaliści (a raczej tradycjonalistki) uważają, że w oknach w kuchni powinny wisieć firanki. Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj tkaniny, z jakiej ona została uszyta. To materiał decyduje o tym, czy przez okno kuchenne wpadnie więcej czy mniej światła, czy firana zatrzyma ciepło, ochroni przed przeciągami, czy może jednak ma wpuszczać powietrze do domu.

Firany do małej kuchni

W małych kuchniach praktyczne są firany w pionowe wzory i pasy, bo te optycznie podnoszą sufit. Do niewielkich wnętrz pasują lekkie firanki, choćby organzy albo inne delikatne gładkie materiały, ewentualnie w delikatne kwiatki. Jeśli zdecydujemy się na wzory, niech będą to pasy albo inne wzory geometryczne. Im jaśniejsze kolory, tym lepiej (ciemne odcienie powodują, że okno wydaje się mniejsze, a pomieszczenie przytłoczone). W kuchni najczęściej są więc białe firany. Modne są także odcienie ecru, beżu i złota.

Firany do dużej kuchni

Gdy kuchnia jest przestrzenna, warto postawić na firany z ozdobami w poziomie. W kuchni otwartej sprawdzą się intensywne kolory (np. czerwone, zielone czy granatowe ozdoby firan), które dodadzą wyrazu temu pomieszczeniu. Popularne są również wymyślne hafty, aplikacje gipiurowe czy oryginalne upięcia. Trzeba pamiętać, że tkaniny, z których uszyte są firany, muszą pasować do innych materiałów wykorzystanych do aranżacji kuchni. Ozdoby firan lub zasłonki albo szal przy oknie z tego samego materiału, co pokrycia na taborety, podstawki pod naczynia lub serweta na stół czy abażur lampy kuchennej to popularne rozwiązanie.

Też warto wiedzieć: Firany w salonie 

Praktyczne firany w kuchni to te kończące się kilka centymetrów nad stołem, który często przecież stoi właśnie w kuchni pod oknem. Firany można wieszać na żabki, haczyki, agrafki albo od razu na tunel.

Jak prać firany

Firany najlepiej prać co miesiąc, może półtora. Warto prać je ręcznie, wówczas dłużej zachowują wygląd i kolor. Gdy chcemy wyprać je w pralce automatycznej, należy je złożyć, włożyć w poszewkę od poduszki, zapiąć ją i dopiero włożyć do pralki. Można też skorzystać ze specjalnych proszków, wybielaczy lub soli do firan. Firany nie będą tak szybko się brudziły, jeżeli do ostatniego płukania dodamy krochmal. Ten powoduje też, że kształt falban i upięć pozostanie na dłużej. Firanki z nylonu wieszamy wilgotne na oknie. Te wykonane z bawełny trzeba najpierw osuszyć, rozkładając je na ręczniku.

Rolety kuchenne

Coraz więcej osób decyduje się jednak na zakup rolet kuchennych. Są nowoczesne, ale pasują nie tylko do nowoczesnych wnętrz. Do kuchni urządzonej w stylu rustykalnym - podobnie. Latem rolety chronią mieszkanie, żeby ciepło nie przedostawało się do środka, zimą natomiast odwrotnie: nie wypuszczają ciepła.

Poczytaj: Materiały stosowane na firanki 

I w przypadku rolet materiał to podstawowa kwestia: najlepszym rozwiązaniem są rolety z poliestru. Bambusowe albo zamszowe rolety dodają uroku, ale w kuchni się raczej nie sprawdzą. Lepiej je zamontować w sypialni czy salonie. Gdy kuchnia przez większość dnia jest bardzo nasłoneczniona, warto zainwestować w rolety zaciemniające. Istnieją także rolety typu dzień i noc. Łączą w sobie funkcje żaluzji i rolety jednocześnie. 

Jak dbać o rolety w kuchni

Wiele osób twierdzi, że firanki szybciej się brudzą od rolet, bo te pierwsze szybciej „wchłaniają" brud. Na roletach tak samo gromadzi się kurz, tłuszcz i inne zanieczyszczenia. Z rolet poliestrowych można je za to szybko i łatwo wyczyścić wilgotną szmatką zwilżoną płynem do mycia naczyń albo innym środkiem usuwającym kurz. Wystarczy czasem dwa lub trzy razy je umyć w ciągu roku, żeby znowu były czyste. W przypadku firan kuchennych w grę wchodzi jedynie pranie.

A to ciekawe: Rolety materiałowe 

Nie tylko rodzaj tkaniny powinien decydować o wyborze rolety kuchennej. Chodzi również o sposób montażu rolet. W kuchni panuje wyższa temperatura, są różne intensywne zapachy, dym, para. To rodzi konieczność częstego otwierania okna. Z tego względu najbardziej praktyczne są rolety montowane bezpośrednio do okiennej ramy. Dzięki temu rozwiązaniu łatwo jest otworzyć czy uchylić okno nawet wtedy, gdy rolety są całkowicie opuszczone. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom