Firany w salonie: z jakiego materiału je wykonać

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Firana w salonieNie tylko upięcie czy wzór firany ma wpływ na efekt dekoracyjny. Liczy się również materiał, z którego firana jest wykonana.
Firana w salonieNie tylko upięcie czy wzór firany ma wpływ na efekt dekoracyjny. Liczy się również materiał, z którego firana jest wykonana. sxc.hu
Mimo dużej popularności rolet i żaluzji nadal filary pozostają najczęściej wybieraną dekoracją okien. Ważny jest dobór właściwego materiału na firany, szczególnie do salonu, gdzie powierzchnia okien jest duża.

Zanim zdecydujemy się na zakup materiału na firany, musimy dobrze odmierzyć, ile potrzebujemy go na okno. Żeby firany były faktyczną dekoracją okna najlepiej zmierzyć ich szerokość jako podwójną długość karnisza (np. gdy karnisz ma długość 2 metry, to kupujemy 4 metry firanki lub materiału do jej wykonania).

Oczywiście ilość materiału zależy też od gęstości wzoru. Im jest on gęstszy, tym marszczenia firan mogą być mniejsze. Salon powinien mieć swój styl. Bardziej elegancko prezentują się firany długie, jednak nie powinny one opadać na podłogę. Najlepiej jeśli kończą się kilka centymetrów nad powierzchnią podłogi.

Wybór materiału, wzoru firany czy też sposób jej upięcia za pomocą klamer lub klipsów to kwestia indywidualna. Pamiętajmy jednak, że materiał może być mniej lub bardziej praktyczny.

Firany mogą przypominać również zwisające sznurki czy tasiemki. Na duże okna polecamy choćby tzw. makarony, które składają się z pojedynczych nitek zazwyczaj połączonych wzorem geometrycznym lub wstążkami. U góry tasiemki łączy tunel, może być też wszyta taśma, którą zawiesza się na drążek.

Wybór materiału na firany

Żakard

Firany żakardowe są modne, zwłaszcza te wykonane z delikatnej, lekko nabłyszczanej przędzy, z nici poliestrowych lub poliestrowych z dodatkiem bawełny. To bardzo praktyczny materiał, nie trzeba go prasować. Polecamy firany z delikatnym wzorem na górze i mocniejszym na dole. Nadają się na okna w pokojach niezbyt słonecznych, ponieważ przepuszczają światło i w przypadku zbyt intensywnego słońca mogą być uciążliwe.

Woal

Ten materiał na firany też jest trendy. Przepuszcza światło, chociaż jest nieprzejrzysty. Ładnie wygląda na oknach woal cieniowany – jedno pasmo jest w jednym odcieniu, drugie, sąsiednie, w innej tonacji (np. białe i złote) albo u góry firanka jest jaśniejsza, a zbliżając się ku dołowi – ciemniejsza.

Organtyna

Można też zainwestować w firany z organtyny, które są niezwykle zwiewne. Ładnie prezentują się te gładkie z haftowanym ręcznie na dole wzorem.

Satyna

Prawa strona satyny jest błyszcząca, a lewa matowa. I właśnie ta błyszcząca powinna być skierowana w kierunku pokoju. Jej wada: bardzo się gniecie. Trzeba ją prasować, chyba, że jest z kreszu albo pikowana.

Tafta

Tafta jest podobna do satyny. Też się błyszczy i pięknie mieni, zależnie od tego, pod jakim kątem pada światło i jakie jest mocne.

Markizeta

Markizeta przypomina siatkę. Może mieć różnej wielkości oczka (odstępy między nićmi). Im gęstsza, tym trwalsza. Firany z markizety gładkiej wyglądają elegancko. Materiał dobrze się układa i nie wymaga prasowania.

Tkaniny lnopodobne

Niektórzy decydują się na firany z tkanin poliestrowych imitujących len. Są o tyle lepsze od lnu, że się nie gniotą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom