Filozofia Zero Waste. Zobacz, jak żyć bez śmieci

Sławomir Bobbe
Kontenery na śmieci niektórym ludziom są po prostu zbędneCi, którym widok śmieci za oknem i w mieszkaniu przeszkadzają coraz bardziej, robią wszystko, by ograniczyć ilość produkowanych przez siebie śmieci.
Kontenery na śmieci niektórym ludziom są po prostu zbędneCi, którym widok śmieci za oknem i w mieszkaniu przeszkadzają coraz bardziej, robią wszystko, by ograniczyć ilość produkowanych przez siebie śmieci. Alexas_Fotos (Pixabay.com)
Ludzie zaczynają dostrzegać, że produkują coraz więcej śmieci. Starsi pamiętają, że wyrzucali śmieci kilka razy w tygodniu, potem – co dwa dni, teraz aby pojemnik na odpadki nie wypełnił się, trzeba go opróżniać co dzień. Ale czy na pewno?

Część ludzi jest tym sfrustrowanych (tym bardziej, że za wywóz śmieci płacą coraz więcej), niektórym to nie przeszkadza, bo produkcja odpadów nie powoduje u nich głębszej refleksji. Rośnie jednak grono osób, które nie chce dokładać swoich „kilku groszy" do zanieczyszczenia i wytwarzania coraz to większej ilości odpadów. Gdzieś na samym końcu takiego podejścia znajduje się idea zero waste, bezśmieciowego życia.

Pierwsza rzuciła takie hasło i co ważniejsze zrealizowała je (wytwarzając rocznie słoik, oczywiście szklany, odpadów), czteroosobowa, amerykańska rodzina mieszkająca w Kalifornii. Jej zmagania ze śmieciami, jak i sposoby radzenia z nimi zobaczyć można na ich stronie internetowej zerowastehome.com. Bea Johnson, pomysłodawczyni, stała się uznanym konsultantem w sprawie ograniczania ilości śmieci, radzą się niej takie koncerny jak choćby IKEA. W Polsce również nie brakuje ludzi, którzy zmierzają ku bezśmieciowemu życiu, a każdy krok poczyniony w tym kierunku przynosi im radość, a środowisku korzyści. Ci, którzy tę drogę przeszli podpowiadają, co można w swoim zachowaniu i zwyczajach konsumenckich zmienić szybko i łatwo, by produkować mniej śmieci, ale wskazują również na trudności i wyrzeczenia, jeśli ktoś chciałby ideę zero waste potraktować dosłownie.

Od czego zacząć bezśmieciowe życie? Oczywiście od plastiku

Nie trzeba wielkiej wiedzy by stwierdzić, że najwięcej miejsca w koszach na śmieci zajmują wszelkiego rodzaju plastikowe opakowania i pojemniki, z którymi trudno coś później zrobić. Jeśli bowiem wyrzucamy cokolwiek, dobrze byłoby, aby można było odpad wykorzystać ponownie. Idea recyklingu jest jedną z podstawowych zasad bezśmieciowego życia. Zacząć więc można od ograniczenia ilości plastiku w otoczeniu. W jaki sposób to zrobić?

  • Rezygnacja z kupowania napojów w plastikowych opakowaniach (w wielu wypadkach wody źródlane można w ogóle zastąpić „kranówką").
    Polecamy poradnik: Czy można i czy warto pić wodę prosto z kranu  
  • Zastąpienie jednorazowych „reklamówek" w marketach czy na targach torbami wielorazowego użytku (na przykład dającymi się schować w kieszeni lnianymi siatkami, które są wytrzymałe i pojemne).
  • Jeśli to konieczne – kupowanie produktów w możliwie dużych, zbiorczych opakowaniach, aby produkt wystarczył na dłużej bez konieczności dokupowania kolejnego, w kolejnym opakowaniu.
  • Coraz więcej marketów oferuje możliwość kupowania produktów „luzem", na wagę, można w ten sposób nabyć ziarna, orzechy, słodycze, kasze czy makarony. Warto!
  • Wiele produktów można kupić w dwóch wersjach – opakowane lub nie – tak jest choćby z mydłami, które występują w wersjach opakowaniowych, ale równie dobrze można kupić kostki mydła luzem.
  • Wiele plastikowych przedmiotów domowego użytku można zastąpić przedmiotami szklanymi czy drewnianymi (na przykład wszelkiego rodzaju chochle, deski do krojenia, a nawet szczoteczki do zębów – w tej roli świetnie sprawdzają się szczoteczki z bambusa).

Rzeczy wielokrotnego użytku

Kolejnym hasłem ważnym dla ludzi chcących żyć w zgodzie z ideą zero waste jest ponowne użycie. Warto – zamiast nowych opakowań, wykorzystywać te już dostępne, wcześniej zakupione, najlepiej – szklane. Większość kuchennych produktów można przechowywać bezpiecznie i estetycznie w szklanych opakowaniach, które – w razie pęknięcia – można poddać recyklingowi. Można też powrócić do wykorzystywania ręczników wielorazowego użytku (zamiast papierowych w kuchni), a także chusteczek higienicznych z materiału.

Podobnie bywa z odzieżą – zgodnie z ideą bezśmieciowego życia dobrze kupować ubrania w „lumpeksach", ograniczając popyt na nowe produkty. Ci, którym nie uśmiecha się bieganie po second handach mogą spokojnie wziąć w udział w organizowanych w coraz większej liczbie miast giełdach, na których można wymieniać się ubraniami, które już się opatrzyły.

Pomysłów na ograniczenie ilości śmieci w codziennym życiu jest wiele, dużo zależy do własnej pomysłowości, chęci działania i umiejętności wykonywania wielu rzeczy samodzielnie. Zawsze można jednak skorzystać z podpowiedzi innych i podpatrzeć rozwiązania, które można zastosować we własnych domach czy mieszkaniach. Oczywiście, najtrudniejsze jest wykonanie pierwszego kroku ku bezśmieciowemu życiu. Wiele osób nigdy nie osiągnie tego celu, ale w tym wypadku nie jest to tak istotne, jak chęć dążenia do niego. 

 Warto przeczytać: ABC kompostowania

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom