Niezawodne lilie ozdobą ogrodu. Jak uprawiać i pielęgnować lilie w ogrodzie

Grażyna Zwolińska
Lilie długo uchodziły za trudne w uprawie. Jeśli jednak zapewni im się odpowiednie warunki, kwitną bez problemu.
Lilie długo uchodziły za trudne w uprawie. Jeśli jednak zapewni im się odpowiednie warunki, kwitną bez problemu. Nowaja (pixabay.com)
Miłośnicy lilii stawiają je w kwiatowej hierarchii nawet wyżej niż róże. Nazywają arystokracją ogrodów. I nie ma w tym przesady, bo jak zakwitną, królują na rabatach.

Zarejestrowano już kilka tysięcy odmian i gatunków tych pięknych kwiatów. Niektóre mają nawet dwa metry wysokości i kilkadziesiąt kwiatów na łodydze. Co roku pojawiają się nowe odmiany

Lilie należą do najstarszych roślin ozdobnych. Uprawiano je już w starożytności. W Chinach traktowano je jak... warzywo. Cebule gotowano, a płatki służyły do przyprawiania mięs. Potem lilie opanowały Europę. Białe stały się w średniowieczu symbolem niewinności.

Co roku hodowcy uzyskują nowe odmiany. Dotyczy to zwłaszcza mieszańców orientalnych o bardzo dużych, pachnących, wyjątkowo pięknych i trwa łych kwiatach.

Czytaj także:

Uprawa lilii bez tajemnic

Wieki całe lilie uchodziły za kwiaty trudne w uprawie. Jej tajemnicę znali tylko mnisi i królewscy ogrodnicy. Dzisiaj rośliny te może hodować właściwie każdy. Bardzo potaniały też cebule lilii. A to dlatego, że znaleziono metodę rozmnażania ich metodą przemysłową. I wprawdzie nie wszystkie odmiany znoszą polską zimę, ale wiele bez problemu zimuje w gruncie.

Lilie lubią glebę wilgotną i przepuszczalną. Do piaszczystej trzeba więc dodać trochę torfu. Do gliniastej – gruboziarnistego piasku. Nie doczekamy się kwiatów na glebie podmokłej. Nie wolno też podczas sadzenia lilii dodawać świeżego obornika.

Podlewanie lilii

Najwięcej wody lilie potrzebują od połowy kwietnia do końca lipca. Niektóre odmiany (np. trąbkowe) - do końca sierpnia.

Podlewając lilie, należy jednak pamiętać, żeby nie moczyć roślin, lecz dostarczać im wodę bezpośrednio na ziemię, w której rosną. Lepiej podlewać rzadziej, ale obficie. W czasie suszy na m. kw. należy wylać nawet 20 l wody. Potem zrobić kilkudniową przerwę w podlewaniu.

Niektóre gatunki roślin są do siebie bardzo podobne. Ich pomylenie może skutkować błędami w uprawie, ale może mieć znacznie poważniejsze następstwa, jeśli pomylimy roślinę jadalną z trującą. A to się zdarza. Zobacz, na co uważać - przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub przycisku NASTĘPNE.

Te rośliny mylimy najczęściej. Uważaj, bo niektóre pomyłki m...

Nawożenie lilli

Nie wolno też zapomnieć o nawożeniu. Zwolnieni jesteśmy z niego tylko w pierwszym roku, ale pod warunkiem, że posadziliśmy cebule do zasobnej gleby. W następnych latach dobrze jest rozsypać wokół roślin nawóz o przedłużonym działaniu. Pierwsze nawożenie najlepiej wykonać, jak tylko łodygi lilii ukażą się nad ziemią. Drugim momentem, kiedy lilie czekają na naszą pomoc, jest ukazanie się pąków. Dobrze jest wtedy nakarmić je rozpuszczonym w wodzie nawozem potasowym. Lilie bardzo lubią też nawożenie gnojówką z pokrzyw.

Miejsce dla lilii

Lilie lubią rosnąć w słonecznych, ale zacisznych miejscach. Dobrze robi im wyściółkowanie podłoża. Wszystko w myśl zasady, że ich głowa powinna być w słońcu, a nogi w cieniu.

Nieco inne wymagania mają lilie o kwiatach w kształcie turbanu, czyli mieszańce martagon. One wolą rosnąć w półcieniu. Ostre słońce, zwłaszcza w godzinach południowych, może spowodować uszkodzenie roślin i skrócenie okresu kwitnienia.

Polecamy też:

Typy i rodzaje lilii

Typy lilii generalnie opisywane są według sposobu umiejscowienia kwiatów na łodydze. Są więc lilie wzniesione, skierowane w bok i zwieszone. Można je też podzielić według kształtu kwiatów na kielichowe, trąbkowe, turbanowe i płaskie.

Największą grupą lilii ogrodowych są mieszańce azjatyckie. Mają wysokość od 45 do 150 cm. Ich cebule są a w pełni mrozoodporne.

Jeśli chcemy mieć wyższe lilie, kupmy mieszańce trąbkowe. Niektóre z nich dorastają do 180, a nawet 200 cm wysokości. Do wysokich lilii należą też niektóre mieszańce martagon. W dobrych warunkach mogą mieć nawet 170–180 cm wysokości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom