Energooszczędna pompa obiegowa

Artykuł sponsorowany
Pompa obiegowa marki WiloPompa obiegowa marki Wilo
Pompa obiegowa marki WiloPompa obiegowa marki Wilo Wilo
Jednym z podstawowych elementów nowoczesnych instalacji centralnego ogrzewania jest pompa obiegowa. Przy założeniu, że pracuje ona ok. 5000 godzin rocznie, warto się zastanowić nad wyborem pompy energooszczędnej.

Przy wyborze pompy warto zwrócić uwagę na oznaczenie klasy energetycznej urządzenia. Stworzony przez Stowarzyszenie Europejskich Producentów Pomp (Europump) system oznakowania pomp obiegowych pozwala użytkownikowi na wybór pompy o najwyższej sprawności energetycznej. Kilka lat temu został wprowadzony obowiązek dołączania etykiety energetycznej wyrobu, na której, między innymi, podana jest klasa energetyczna pompy.
Podobnie jak dla sprzętu AGD przyjęto, że litera A oznacza najwyższą z możliwych klasę energetyczną i charakteryzuje urządzenia o najwyższej sprawności (wskaźnik sprawności energetycznej EEI <0,4).

Zalety zastosowania energooszczędnej pompy obiegowej 

Podstawową korzyścią wynikającą z zastosowania energooszczędnej pompy obiegowej jest znaczne
obniżenie kosztów eksploatacyjnych związanych ze zużyciem energii elektrycznej.

Konstrukcja tych pomp pozwala na optymalne dostosowanie się pompy do rzeczywistych parametrów pracy instalacji. Można wybrać między dwoma trybami regulacji: 

  • dp-c (regulacja wg stałej różnicy ciśnień) lub 
  • dp-v (regulacja wg zmiennej różnicy ciśnień). 

Regulacja pozwala na najlepsze z możliwych dostosowanie się pomp zarówno do instalacji starszego typu jak i nowszych, z zaworami termostatycznymi i rurami o małym przekroju. Poza tym pompy te posiadają funkcję obniżenia nocnego, czyli zmniejszają liczbę obrotów do minimum w sytuacji mniejszego zapotrzebowania na ciepło, np. w nocy. 

Pompy starego typu, których klasę energetyczną określić można na poziomie D – G (1,0 < EEI < 1,4) zużywają od kilku do kilkunastu razy więcej energii elektrycznej od pomp klasy A. Do tego są regulowane w bardzo niewielkim stopniu i często niepotrzebnie przewymiarowane. Nie są też w stanie samodzielnie doregulować swej pracy do zmian występujących w instalacji grzewczej. 

Nowoczesne systemy grzewcze oparte są najczęściej na wymuszonym obiegu czynnika grzewczego. Zastosowanie pompy obiegowej ułatwia regulację całej instalacji oraz pozwala na zmniejszenie ilości wody zawartej w instalacji. Znacznie przyspiesza to czas nagrzania się pomieszczeń. Tego typu instalacje pozwalają również na dużo większą swobodę przy projektowaniu. 

Nowoczesna energooszczędna pompa obiegowa

Najważniejsze cechy nowoczesnej energooszczędnej pompy obiegowej to:

  • energooszczędność – klasa A (minimalny pobór mocy 3W, tryb pracy nocnej, koszt zużycia energii mniejszy o ok. 90% w porównaniu do pomp stałoobrotowych),
  • możliwość wyboru trybu pracy (wg stałej lub zmiennej różnicy ciśnień),
  • możliwość kontroli parametrów pracy (wyświetlacz LCD wskazywania chwilowego poboru mocy w W i zużycia energii elektrycznej w przedziale czasu w kWh),
  • automatyczne odpowietrzanie komory wirnika pompy,
  • wysoki stopień ochrony (IP 44),
  • prosty i szybki montaż, 
  • zintegrowane zabezpieczenie silnika.

Pompy te można stosować w wodnych instalacjach grzewczych wszystkich systemów oraz w instalacjach klimatyzacji.

Przykładem takiej nowoczesnej energooszczędnej pompy obiegowej, charakteryzującej się powyższymi cechami jest pompa Wilo-Stratos PICO

Roczne koszty zużycia energii elektrycznej przykładowych urządzeń w gospodarstwie domowym

Energooszczędna pompa obiegowa

_Źródło: Wilo_Za podstawę obliczeń cen energii elektrycznej przyjęto średnią cenę energii elektrycznej wynoszącą 0,43 zł/kWh. 
Podstawą obliczeń zużycia energii pompy Wilo-Stratos PICO jest zapotrzebowanie energii wg certyfikatu TÜV z 06.08.2009 (certyfikat jest do wglądu na stronie: www.wilo.de/rechtliches).
Podstawą obliczeń zużycia energii urządzeń stosowanych w gospodarstwie domowym i pompy bez regulacji jest roczne zużycie energii wg Stiftung Warentest, wrzesień 2007.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom