Efekty dekoracyjne na ścianach zrobione farbami - jak wykonać je samemu

redakcja.regiodom, Dekoral
Efekty dekoracyjne na ścianieTakie efekty można uzyskać wykorzystując farbę. Od lewej: efekt dwóch pędzli, efekt gumy i efekt pędzla płaskiego.
Efekty dekoracyjne na ścianieTakie efekty można uzyskać wykorzystując farbę. Od lewej: efekt dwóch pędzli, efekt gumy i efekt pędzla płaskiego. Dekoral
Bardzo często jednolity kolor ścian przestaje nam wystarczać. Pragniemy wprowadzić do aranżacji wnętrza jakieś efekty dekoracyjne. Połączenie koloru farby z niebanalną fakturą z pewnością dadzą ciekawy rezultat.

Dekoracje ścienne często nie są trudne do wykonania. Przedstawiamy kilka podstawowych porad i wskazówek, jak interesująco ozdobić ściany.

Grunt to umiar w dekorowaniu

Aranżując ściany naszych domów i mieszkań powinniśmy pamiętać, że najważniejszy jest umiar. Efekt dekoracyjny jest dodatkiem i nie może zdominować wnętrza. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest udekorowanie pojedynczej ściany, słupów, filarów czy też wnęki, żeby wyraźnie podkreślić ich ozdobny charakter.

Umiar jest ważny szczególnie w małych pomieszczeniach oraz miejscach, gdzie ilość wpadających promieni słonecznych jest ograniczona. Tutaj ściany powinny zostać utrzymane w chłodnej i jasnej tonacji kolorystycznej, by uniknąć optycznego pomniejszenia i tak już niewielkiej przestrzeni. Najlepsze będą spokojne wzory lub delikatne poświaty połączone odcieniami pastelowymi.

Zobacz oryginalny pomysłPuzzle jako dekoracja ściany w pokoju dziecka 

– Szersze pole manewru dają duże pomieszczenia. W nich możemy zdecydować się zarówno na ciemniejszy kolor, jak i na wykonanie bardziej wyrazistych wzorów. Podobnie jest w otwartych przestrzeniach, takich jak strych czy loft, które możemy podzielić symbolicznie kolorami oraz efektami dekoracyjnymi, by wydzielić poszczególne strefy użytkowe – mówi Anna Łatoszyńska, manager marki Dekoral.

Jaką farbę wybrać i czym wykonać dekorację ściany

Efekty dekoracyjne to rozwiązanie dedykowane typowo dla wnętrz. Do ich tworzenia wykorzystuje się powszechnie dostępne produkty przeznaczone do malowania wnętrz, w tym farby emulsyjne. Można je stosować na podłożach mineralnych, czyli: tynkach, płytach gipsowo-kartonowych lub betonie, a więc najczęściej stosowanych materiałach budowlanych we wnętrzach.

W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać na ścianach, sięgnijmy po odpowiednie narzędzie malarskie. Gąbki i folie możemy wykorzystać do tworzenia przecierek lub imitacji tkanin, z kolei płaskie pędzle oraz szpachelki pomogą uzyskać geometryczne motywy. Obok nich pomocne mogą okazać się wałki ze specjalnymi wkładami do tworzenia efektów dekoracyjnych, okrągłe pędzle, pace, taśmy i szczotki malarskie.

Modny trendPisanie na ścianach, naklejki z sentencjami i szablony 

Jak uzyskać efekty dekoracyjne ścian

Większość efektów dekoracyjnych na farbach emulsyjnych jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie. Bogata paleta kolorów farb i typów narzędzi daje nieograniczone możliwości ciekawego dekorowania pomieszczenia. Farbę nanosimy na właściwie i starannie przygotowane podłoże (oczyszczone i odtłuszczone oraz pokryte farbą podkładową). Używamy do tego jednego z narzędzi: wałka, pędzla, pacy, szczotki lub rękawicy. Następnie tworzymy na ścianie wzór, jaki chcemy uzyskać. Poniżej przedstawiamy kilka efektów dekoracyjnych, jaki możemy stworzyć z farb emulsyjnych.

Dekoracja ściany efektem dwóch pędzli

Powierzchnia pod tą farbę powinna zostać zabezpieczona farbą podkładową. Następnie malujemy całość za pomocą wałka sznurkowego, jednolitym kolorem (jednym z kolorów, który będziemy używać do tworzenia danego efektu).

Bazowym kolorem ściany musi być jedna z barw, którą będzie robiony efekt dekoracyjny.
Bazowym kolorem ściany musi być jedna z barw, którą będzie robiony efekt dekoracyjny. fot. Dekoral 

Po przygotowaniu podłoża aplikujemy jednocześnie dwa kolory farby emulsyjnej za pomocą dużych pędzli pierścieniowych, poprzez tzw. tapowanie.

Efekt Gumy na ścianie

Powierzchnię ściany przemalowujemy za pomocą wałka sznurkowego jednolitym kolorem. W zależności od wybranego koloru podłoże malujemy jedno- lub dwukrotnie (istnieją kolory o niestandardowym kryciu – jaskrawe, pod które wymagany jest dodatkowy podkład kolorystyczny).

Efekt uzyskamy rozcierając farbę gumą szewską lub używaną do fugowania płytek.
Efekt uzyskamy rozcierając farbę gumą szewską lub używaną do fugowania płytek. fot. Dekoral 

Po wykonaniu powyższej czynności i wyschnięciu całkowitym farby, nanosimy na powierzchnię następny kolor za pomocą małego pędzla pierścieniowego – nakładamy niewielką ilość farby i rozcieramy ją kawałkiem płaskiej gumy szewskiej lub gumy używanej do fugowania, tworząc niewielkie zgrubienia farby. Następnie zostawiamy farbę do wyschnięcia na ok. 16 godzin i powtarzamy czynność zmieniając tylko kolor.

Dekoracja ściany efektem pędzla płaskiego

Prace rozpoczynamy od wymalowania powierzchni jednolitym kolorem przy użyciu wałka sznurkowego. W zależności od wybranego koloru podłoże malujemy jedno- lub dwukrotnie. Jeżeli zdecydujemy się na jaskrawe barwy, wówczas zalecany jest podkład kolorystyczny.

Zamaszystymi ruchami dłoni nanosimy na ścianę niewielką ilość farby.
Zamaszystymi ruchami dłoni nanosimy na ścianę niewielką ilość farby. fot. Dekoral 

Do stworzenia tego efektu używamy monochromatycznego zestawienia kolorystycznego (jeden kolor w różnych odcieniach). Płaskim pędzlem o szerokości 10 cm nanosimy niewielką ilość farby na powierzchnię zamaszystymi ruchami dłoni – bardzo gęsto. Następnie (po wyschnięciu naniesionego koloru) wracamy do odcienia kolorystycznego warstwy pomalowanej wałkiem i powtarzamy czynność. 

Radzimy: Dlaczego i kiedy należy stosować grunty i farby podkładowe

Kredowe inspiracje na ścianie

Ścianę należy pomalować wałkiem na wybrany, pasujący do aranżacji wnętrza kolor. Na wyschnięty podkład nakładamy farbę akrylową. Korzystamy przy tym ze szczotki do smoły. Starajmy się rozetrzeć farbę miejscowo na powierzchni ściany, krótkimi ruchami. 

Ten efekt dekoracyjny opracowała Akademia Technik Malarskich.
Ten efekt dekoracyjny opracowała Akademia Technik Malarskich. fot. Dekoral

Jeżeli farbę na szczotce będziemy rozcierać miejscowo ruchami okrężnymi, to uzyskamy efekt kółek. 

 

Efekt nazwany Wiatraki Don Kichota opracowała Akademia Technik Malarskich.
Efekt nazwany Wiatraki Don Kichota opracowała Akademia Technik Malarskich. fot. Dekoral 

  

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom