Drewniane zabawki: jak je pomalować. Poradnik

Katarzyna Piojda, Bondex
Odnawianie zabawekZabawki drewniane w przeciwieństwie do plastikowych są bardziej odporne na mechaniczne uszkodzenia i zarysowania. Mają też ten plus, że można je odnowić.
Odnawianie zabawekZabawki drewniane w przeciwieństwie do plastikowych są bardziej odporne na mechaniczne uszkodzenia i zarysowania. Mają też ten plus, że można je odnowić. Bondex
Twój maluch ma fajne drewniane zabawki, z których jednak zeszła trochę farba? Możesz je odmalować. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Zabawki drewniane w odróżnieniu od plastikowych są bardziej odporne na uszkodzenia i zarysowania. Wymagają jednak specjalnej pielęgnacji, a po latach także renowacji. Warto więc zainwestować w emalię, która nie dość, że zabezpieczy części z drewna, to podkreśli ich kolory. Problem w tym, jaką emalię wybrać do odnawiania zabawek.

Emalia spełniająca normy, czyli jaka?

Do drewnianych najlepsza jest bezwonna emalia, spełniająca europejską normę EN-71-3. Definiuje ona
wymogi bezpieczeństwa, jakie ma spełniać zabawka. Farba ta nie szkodzi zdrowiu, a jednocześnie jest łatwa w aplikacji: szybko schnie, nie kapie i nie skleja warstw. To ważne przede wszystkim w złożonych konstrukcjach dużych zabawek. 

Zobacz też: Pokój dziecka w pastelowych kolorach 

Następna sprawa to trwałość i odporność na działanie czynników zewnętrznych. Chodzi o powłokę, która jest elastyczna, więc nie łuszczy się i nie pęka. Dzięki temu niektóre emalie służą 12 lat. Emalia dokładnie pokrywająca nawet najmniejsze elementy, jest szczególnie praktyczna przy dekorowaniu małych zabawek mających ruchome części. Wybór kolorów emalii jest taki szeroki, że pozwoli nie tylko odświeżyć zabawki, ale też zmienić ich dotychczasowe barwy. Co więcej: niektórzy rodzice ze smykałką do majsterkowania mogą sami zrobić ciuchcię albo drewniany statek, a potem je pomalować.

Zanim przystąpisz do malowania

Przed malowaniem zawsze czyścimy i osuszamy powierzchnię. Uwaga na luźne części starych powłok malarskich i lakierniczych. Jeżeli część nie jest aż tak bardzo zniszczona, wystarczy przetrzeć ją drobnoziarnistym papierem ściernym typu 220. Ten matuje podłoże, zwiększając przez to jego przyczepność. Po szlifowaniu odpylamy powierzchnię, przecierając ją szmatką. Surowe drewno przed malowaniem wymaga zagruntowania odpowiednim preparatem. Na tak przygotowane drewniane części nanosimy dwie warstwy wymieszanej emalii. Czas odstępu pomiędzy pierwszą a drugą warstwą to 6 godzin. Możemy malować metodą tradycyjną albo natryskową, ale do malowania trudno dostępnych miejsc warto użyć pędzelków o cienkim włosiu. Nie wolno rozcieńczać emalii wodą.

Jak dbać o zabawki

To nie wszystko: trzeba jeszcze pamiętać o paru regułach użytkowania drewnianych zabawek. Zabrudzoną zabawkę czyścimy suchą albo tylko lekko zwilżoną ścierką, a na koniec wycieramy. Lepiej zrezygnować z dostępnych preparatów do czyszczenia drewna. Drewniane zabawki nie powinny być nadmiernie eksponowane na światło słoneczne ani zostawiane na noc np. w piaskownicy czy ogrodzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom