Dopłaty do czynszu ruszyły. Jak otrzymać pieniądze? Nawet 1500 zł miesięcznie dla najemców

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
dopłaty do czynszuDopłaty do czynszu mają wspomóc najemców, którzy ucierpieli finansowo wskutek pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.
dopłaty do czynszuDopłaty do czynszu mają wspomóc najemców, którzy ucierpieli finansowo wskutek pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Piotr Krzyżanowski / PPG
Po wielu miesiącach od pierwszych zapowiedzi wreszcie weszły w życie przepisy, dzięki którym najemcy mogą skorzystać ze wsparcia finansowego. Czasu na złożenie wniosku jest jednak niewiele.

Dopłaty do czynszu, zapowiadane przez rząd jeszcze w maju 2020, wreszcie zostały uruchomione. Od 5 stycznia 2021 r. najemcy i podnajemcy w trudnej sytuacji finansowej mogą liczyć nawet na 1500 zł miesięcznie przez okres pół roku. Ze złożeniem wniosku warto się jednak pospieszyć, ponieważ termin upływa wraz z końcem marca.

Dopłaty do czynszu – kto może się ubiegać i gdzie złożyć wniosek?

Dopłaty do czynszu przysługują najemcom i podnajemcom mieszkań prywatnych, komunalnych, spółdzielczych i TBS. Dodatkowo trzeba spełniać następujące warunki:

  • wnioskodawca wynajmował lub podnajmował mieszkanie przed 14 marca 2020 r. (może być inne niż wynajmowane obecnie),
  • średni miesięczny dochód wnioskodawcy był w ciągu 3 miesięcy przed złożeniem wniosku niższy o co najmniej 25 proc. niż miesięczny dochód w 2019 r.

Dopłaty do czynszów są przyznawane razem z dodatkiem mieszkaniowym jako jego część. Żeby otrzymać pieniądze, należy zatem złożyć w urzędzie gminy wniosek o dodatek mieszkaniowy (kliknij, żeby pobrać) z dopiskiem, że chcemy uzyskać także dopłatę do czynszu. Urząd poinformuje, jakie dodatkowe załączniki będą potrzebne (np. deklaracja o dochodach).

Zobacz: Użytkowanie wieczyste. Kiedy trzeba za nie zapłacić i ile?

Ponieważ dopłaty można otrzymać tylko wraz z dodatkiem mieszkaniowym, należy też spełniać warunki uprawniające do otrzymania dodatku:

  • posiadać tytuł prawny do mieszkania (np. umowę najmu),
  • mieć miesięczny dochód na osobę nie wyższy niż 1500 zł (rodzina) lub 2100 zł (osoba samotna),
  • mieć metraż mieszkania nie większy niż 45,5 m kw. (1 domownik), 52 m kw. (2 domowników), 58,5 m kw. (3 domowników), 71,5 m kw. (4 domowników), 84,5 m kw. (5 domowników), 91 m kw. (6 domowników).

Jeśli chodzi o metraż mieszkania, istnieją pewne wyjątki od powyższej zasady, np. w przypadku osób niepełnosprawnych. Więcej informacji można uzyskać w tym artykule albo w urzędzie.

Dopłaty do czynszów – jakie są terminy i ile można otrzymać?

Przepisy uruchamiające dopłaty do czynszu weszły w życie 5 stycznia 2021 r. Czas na składanie wniosków upływa już 31 marca 2021 r. Po złożeniu w urzędzie wniosek jest rozpatrywany przez okres 30 dni.

Dopłaty są przyznawane na okres 6 miesięcy. Można je otrzymać tylko raz. Jeśli chodzi o możliwe do uzyskania kwoty, to według ustawy:

Wysokość dodatku mieszkaniowego powiększonego o dopłatę do czynszu stanowi 75 proc. miesięcznego czynszu opłacanego przez najemcę, jednak nie więcej niż 1500 zł.

Jeśli urzędnicy stwierdzą, że wnioskodawca jednak nie spełnia warunków pozwalających uzyskać dopłatę, ale spełnia kryteria przyznania dodatku, mogą przyznać takiej osobie sam dodatek mieszkaniowy.

Co ważne, pieniędzy uzyskanych z dodatku mieszkaniowego i dopłat do czynszów nie dostaje się bezpośrednio do ręki. Są one wypłacane przez urząd właścicielowi wynajmowanego mieszkania lub innej osobie pobierającej od wnioskodawcy opłaty za lokal (np. zarządcy budynku). Chodzi o to, by pieniądze te faktycznie pokryły bieżące i zaległe koszty wynajmu, a nie zostały wydane na coś innego.

Sprawdź: Segregacja śmieci przerasta połowę Polaków. Z czym idzie nam najgorzej?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom