DOMY W NAJBARDZIEJ DESZCZOWYCH REJONACH ŚWIATA

Artykuł sponsorowany
DOMY W NAJBARDZIEJ DESZCZOWYCH REJONACH ŚWIATADOMY W NAJBARDZIEJ DESZCZOWYCH REJONACH ŚWIATA
DOMY W NAJBARDZIEJ DESZCZOWYCH REJONACH ŚWIATADOMY W NAJBARDZIEJ DESZCZOWYCH REJONACH ŚWIATA TECHNONICOL
Czy wiecie, że w Kolonii i Manchesterze deszcz pada przez 150 dni w roku, w Kopenhadze i Sankt Petersburgu - około 180, a w Hilo i Bergen - 280 dni w roku.

Czy wiecie, że w Kolonii i Manchesterze deszcz pada przez 150 dni w roku, w Kopenhadze i Sankt Petersburgu - około 180, a w Hilo i Bergen - 280 dni w roku. Najbardziej deszczowymi miastami na świecie są Czerapuńdżi w Indiach i Lloro w Kolumbii. Z nieba leje prawie codziennie, a w ciągu roku spada odpowiednio 11 000 i 13 300 mm opadów (dla porównania: w Moskwie - 708 mm, w Petersburgu - 660 mm, w Warszawie – 501 mm). I zawsze tak było - nawet na długo przed pojawieniem się tych miast na mapie świata.

Woda przeciekała przez zniszczone dachy, przenikała przez ściany i pęknięcia, stopniowo niszcząc mieszkania i domy. Aby jakoś chronić swoje nieruchomości przed opadami, od niepamiętnych czasów ludzie wymyślali różne sposoby. Używali do tego drewna, kory i gliny. Mieszkańcy starożytnej wioski Arkaim (20-16 wieków p.n.e.) używali piasku rzecznego do izolacji dachów. Rolowali mokrą mieszankę, która po wyschnięciu stawała się mocna i odporna na wilgoć podobnie jak beton. Zielone dachy wykonane z naturalnych materiałów były popularne w krajach skandynawskich.

 

Niektórzy uważają małą deskę, która została przybita gwoździami pod niewielkim nachyleniem nad drzwiami wejściowymi za przodka nowoczesnych systemów odwadniających. Woda spływała nią na bok i chroniła drzwi przed opadami atmosferycznymi. W starożytnych Chinach swobodny przepływ wody we właściwym kierunku zapewniał dach. Jego brzegi wykonano w formie rynny. W niewielkiej odległości od narożnika konstrukcji wykonano specjalne odpływy dla płynącej wody, co umożliwiło ochronę ścian.

Na terenach zalewowych i tam, gdzie istniało ryzyko nagłego podniesienia się poziomu wody, wykonywali drenaż, wznosząc konstrukcję na drewnianych palach z modrzewia syberyjskiego, który w wodzie nie butwieje, a jedynie twardnieje.

Do dziś sytuacja nie uległa zmianie: tak jak tysiące lat temu musimy chronić nasze domy przed opadami. Aktualnie mamy więcej możliwości i każdy może wybrać rozwiązanie odpowiednie dla siebie i swojego domu.
Na przykład, władze miejskie Toronto prawnie zobowiązały właścicieli domów, budynków komercyjnych i administracyjnych do zagospodarowania dachów zielonych tzn. z żywymi roślinami. Podobna ustawa została przyjęta we Francji, zobowiązując właścicieli do tworzenia terenów zielonych na dachach budynków w obszarach handlowych. Zainteresowanie jest coraz większe również w innych krajach, takich jak Niemcy czy Australia.

 

Zainteresowanie to jest spowodowane estetyką, możliwością poprawy stanu ekologicznego terenu, ale przede wszystkim zielony dach to wyjątkowy materiał hydroizolacyjny. Jest niedrogi, chroni dach przed negatywnym wpływem promieniowania ultrafioletowego, pochłania naturalną wilgoć i nie wnika w pokrycie dachowe. Zmniejszenie przepływu wody zmniejsza obciążenie funkcjonalne systemu odwadniającego, a tym samym zwiększa efektywność odprowadzania wody i żywotność dachu.

Dodatkowo zielony dach stabilizuje temperaturę i poprawia mikroklimat, zapewnia termoizolacyjność i wodoszczelność domu.

W wielu krajach stosuje się różne materiały i technologie. Na przykład w Stanach Zjednoczonych aby zabezpieczyć podłoże, natryskuje się na nie specjalną żywiczną emulsję bitumiczno-polimerową lub „płynną gumę". Po wyschnięciu tworzy całkowicie wodoodporną, bezszwową elastyczną membranę. Dach jest odporny na ekstremalne temperatury, ekspozycję na światło słoneczne i inne czynniki naturalne.

Przy tworzeniu systemu odwadniającego, stosuje się rury faliste z otworami. Nakłada się na nie specjalne osłony, które zapobiegają przedostawaniu się piasku do otworów. System odwadniający instalowany jest wzdłuż obwodu fundamentu wewnątrz budynku i odprowadzony do specjalnego zbiornika pod domem lub na zewnątrz.

Aby odprowadzić wodę z parapetów lub dachów, na konstrukcjach instaluje się odpowiednie systemy odwadniające, których parametry są obliczane w zależności od charakterystyki budynków i ilości opadów.

Dzięki firmie TECHNONICOL możecie zadbać, aby nic nie kapało Wam na głowę. Z okazji swojej 15 letniej obecności na rynku polskim, Firma przygotowała dwa atrakcyjne konkursy w którym do wygrania są materiały dachowe.

Szczegóły konkursów znajdziecie na profilu facebook'owym marki TECHNONICOL.

https://www.facebook.com/TNPolska/photos/a.226021987930893/710746359458451/?type=3&theaterhttps://www.facebook.com/TNPolska/photos/a.226021987930893/710906832775737/?type=3&theater 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom