Domowe sposoby na czyszczenie kabiny prysznicowej

Agata Kaźmierczak
Kabina ppysznicowaPamiętaj, by czyścić kabinę prysznicową nie rzadziej niż raz w tygodniu. Pudełko sody i ocet lepiej sprawdzą się niż cały stos detergentów.
Kabina ppysznicowaPamiętaj, by czyścić kabinę prysznicową nie rzadziej niż raz w tygodniu. Pudełko sody i ocet lepiej sprawdzą się niż cały stos detergentów. Magdalena Kmita-Kulesza
Kabina prysznicowa powinna wyglądać estetycznie. Jednak sęk tkwi w umiejętności usuwania rdzy, kamienia i osadów. Nie wiesz, jak zadbać o prysznic w łazience? Sprawdź domowe sposoby czyszczenia kabiny.

Spis treści

Dlaczego wybrać domowe sposoby czyszczenia kabiny

Czysta i zadbana łazienka powinna być atutem każdego mieszkania. Jednak woda, mydło, płyny powodują, że w łazience mogą pojawić się smugi i zabrudzenia na płytkach, lustrze a także na kabinie prysznicowej. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze preparaty przeznaczone do walki z kamieniem, rdzą i pleśnią. Jednak nie wszyscy mogą lub chcą korzystać z pomocy chemicznych detergentów, wybierając naturalne metody usuwania brudu.

Polecamy poradnik:Jak ekologicznie posprzątać mieszkanie

Dlaczego wybieramy metody domowe na sprzątanie? Przede wszystkim dlatego, że są sprawdzone i skuteczne. Poza tym polecane są także alergikom, którzy nie mogą mieć styczności ze środkami chemicznymi. Przede wszystkim jednak, odsuwamy w cień detergenty, bo coraz bardziej i intensywniej stawiamy na ekologię i naturę.

Czyszcząc kabinę metodami naturalnymi musimy zdawać sobie sprawę, że nie są to metody „cudowne", nie należy więc pokładać nadziei w tym, że kabina spryskana octem sama się wyczyści. Siła naszych rąk będzie przy tym niezbędna. Niekiedy dość dużym problem staje się fakt, że płytki spryskane kwaskiem lub octem należy dość intensywnie polerować. Co stanowi minus metody naturalnej. Środki chemiczne szybciej usuną rdzę, a polerowanie nie wymaga tyle pokładów energii.

Ocet i kwasek cytrynowy – wciąż niezawodne na kamień i rdzę

Używanie naturalnych środków do czyszczenia łazienki jest zalecane osobom, które nie chcą wdychać środków chemicznych. Ocet świetnie zwalcza kamień, który osadza się na kabinie prysznicowej, szczególnie w jej zakamarkach. By ułatwić sobie pracę, ocet możemy wlać do spryskiwacza (po detergentach), spryskać kabinę oraz cały prysznic, pozostawić na kilka minut, po czym polerować gąbką (dość intensywnie), od razu spłukując wodą. Podobnie w przypadku kwasku cytrynowego. Może on zastąpić bez problemu środki chemiczne. Należy wymieszać go z wodą i spryskać zabrudzoną powierzchnię (2 łyżki kwasku na 200 ml wody).

Polecamy poradnik: Jak wykorzystywać ocet w domu

Kiedy chcemy, by kamień zniknął z brodzika, możemy zatkać brodzik korkiem, wlać gorącej (gotującej) wody z octem, poczekać kilkanaście minut i umyć. Kamień w dużej mierze powinien sam odpuścić.

Podczas mycia prysznica nie zapominaj także o główce prysznica. Włóż ją do octu rozcieńczonego z wodą. Pozostaw nawet na godzinę, w zależności od ilości kamienia osadzonego na sitku. Potem wypoleruj.

Pamiętajmy, że używając octu, przez jakiś czas będziemy odczuwać jego zapach w całej łazience, a nawet w całym mieszkaniu. Może być on dość intensywny, dlatego osoby wrażliwe – powinny uważać i jak najszybciej wywietrzyć mieszkanie. Niektóre osoby stosujące ocet w domowych porządkach dodają do niego kilka kropli olejku eterycznego (np. cytrynowego).

Sodą oczyszczoną wyczyścisz brodzik i kabinę prysznicową

Sodę oczyszczoną mieszamy z wodą do uzyskania „papki". Nakładamy (można rozsmarować gąbką) na miejsca zabrudzone, z zaciekami i po kliku minutach usuwamy sodę, myjąc i polerując czyszczone miejsce. Efekt gwarantowany!

Pokonaj pleśń wycinając zajęte uszczelki i likwidując fugi

Pleśń pojawia się najczęściej na silikonowych uszczelkach w kabinie prysznicowej. Jest dość trudna do usunięcia. Często też pojawia się w łazienkach, które nie są wietrzone. Jak ją usunąć? Można zastosować chemiczny środek pleśniobójczy, warto jednak pleśń zwalczyć inaczej.

Zamiast do usunięcia pleśni używać domestosa, wytnij lub wyjmij uszczelki pokryte wykwitami. Pamiętaj jednak, że przed nałożeniem następnych uszczelek, warto zastosować środek, który zapobiegnie powstawaniu pleśni, by problem się nie powtórzył. Niestety, w tym wypadku to konieczność! Samo szorowanie pleśni i wszelkie próby jej usunięcia, zdadzą się na nic. Być może uda się poprawić estetykę, ale zarodniki grzybów pozostaną, a tym samym pleśń wróci niebawem. 

Warto przeczytać:Domowe sposoby na czyszczenie fug z pleśni i brudu 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom