Spis treści
- Kamień w kabinie prysznicowej to uciążliwy problem
- Postaw na kabinę z powłoką hydrofobową. Co to jest?
- Zrób to sam: zabezpiecz kabinę przed kamieniem i osadem
- Jak nałożyć impregnat hydrofobowy na kabinę prysznicową?
- Czyszczenie kabiny prysznicowej z powłoką hydrofobową. To jest ważne
- Impregnat do kabiny prysznicowej. Ile to kosztuje?
Kamień w kabinie prysznicowej to uciążliwy problem
Szkło, choć wydaje się gładkie, w rzeczywistości takie nie jest. Dlatego na ściankach kabin prysznicowych osadzają się sole wapnia, które naturalnie występują w wodzie. Tworzy się tak zwany kamień. Taka powierzchnia staje się coraz bardziej chropowata, kamienia przybywa, a na ściankach osadza się także mydło itp. Kabina wygląda nieestetycznie, tworzy się też środowisko dla rozwoju bakterii. Dlatego pytania „jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej” lub „czym wyczyścić kabinę z kamienia” są często zadawane.
Ale zamiast walczyć z uporczywym – i ciągle powracającym problemem kamienia – można sprawić, że nie będzie się on osadzał lub w znacznie mniejszym stopniu. Warto o tym pomyśleć już na etapie zakupu kabiny, ale można też uratować sytuację później.
Postaw na kabinę z powłoką hydrofobową. Co to jest?
Jeśli jesteś na etapie zakupu kabiny prysznicowej, zwróć uwagę czy jej szyby mają tak zwaną powłokę hydrofobową. To specjalna powłoka, która „odpycha” cząsteczki wody. Dzięki temu woda sprawniej spływa i kamień nie osadza się na powierzchni szkła. W zależności od sposobu nakładania taka powłoka może być mniej lub bardziej trwała. Najtrwalsze są te, które aplikowane są na tafle podczas produkcji.
Powłoka hydrofobowa to ogólne określenie powłoki, której dosłownie „boi się woda”. Czasem w opisach kabin pojawiają się dodatkowe określenia, np. powłoka EasyClean, czy AntiCalc. Teoretycznie to nazwy handlowe, używane przez poszczególnych producentów, ale coraz częściej określają ogólny typ powłoki łatwej w czyszczeniu, czy takiej, na której nie osadza się kamień. Wybierając kabinę, zwróć na nie uwagę. Niestety takie powłoki nie są standardem i szkło nimi pokryte, jest droższe. W dodatku z czasem trzeba je odnawiać.
Zrób to sam: zabezpiecz kabinę przed kamieniem i osadem
Jeśli mamy starszą kabinę to nic straconego, bo powłokę hydrofobową, która zabezpieczy przed osadzaniem się kamienia, można nanieść samodzielnie. Służą do tego specjalne preparaty. Znajdziesz je jako:
impregnat do kabin prysznicowych,
impregnat hydrofobowy,
powłoka hydrofobowa.
Uwaga: preparaty hydrofobowe mogą być też przeznaczone do innych zastosowań – od betonu po buty. Oczywiście wybieramy te do kabin prysznicowych.
W nazwach różnych producentów pojawia się też określenie „hydro”, „anti calc”, „active shield” lub „nano”.
Taka powłoka jest łatwa w aplikacji i działa na tej samej zasadzie, co nakładane fabrycznie – tworzy na ściankach gładką powierzchnię, po której woda gładko spływa, nie osadzając kamienia i innych zanieczyszczeń.
Jak nałożyć impregnat hydrofobowy na kabinę prysznicową?
Nakładanie powłoki, która zabezpieczy kabinę przed kamieniem, jest łatwe.
Trzeba zacząć od dokładnego jej oczyszczenia i umycia.
Powierzchnię trzeba też odtłuścić – niektórzy producenci oferują w zestawach specjalne preparaty do tego. Z domowych środków możesz użyć octu.
Kiedy powierzchnia jest czysta i sucha, nakłada się płyn impregnujący – najczęściej na ściereczkę – i dokładnie rozprowadza po powierzchni kabiny. Są także preparaty w spreju.
Następnie trzeba odczekać określony czas (najczęściej około 15 minut) i wypolerować powierzchnię.
Potem trzeba odczekać co najmniej kilka godzin, zanim poleje się powłokę wodą. Dokładny czas zależy od impregnatu – sprawdź to na opakowaniu.
Przed nałożeniem impregnatu warto zabezpieczyć brodzik (wystarczy np. rozłożyć folię). Impregnat tworzy bardzo gładką powłokę i jeśli trafi jego powierzchnię, powstanie śliska powierzchnia.
Pamiętaj, że taka powłoka nie jest na zawsze. Aplikację trzeba powtarzać regularnie, najczęściej co kilka miesięcy.
Czyszczenie kabiny prysznicowej z powłoką hydrofobową. To jest ważne
Kabina z powłoką hydrofobową, czy to fabryczną, czy nałożoną przez nas samodzielnie, jest zdecydowanie łatwiejsza do utrzymania w czystości, ale to nie znaczy, że zupełnie można zrezygnować z jej mycia. Ważne jest to, żeby nie używać ostrych gąbek, proszków czy mleczek, które ścierają zabrudzenia, bo zetrą również zabezpieczającą powłokę. Do mycia wystarczą łagodne detergenty, można również stosować gotowe lub domowe środki na bazie octu.
Impregnat do kabiny prysznicowej. Ile to kosztuje?
Takie preparaty kosztują średnio od około 50 do 80 zł, choć można znaleźć i tańsze oferty, za ponad 20 zł. Trzeba jednak porównać produkty, nie kierując się tylko ceną. Różnią się jakością i trwałością powłoki, jaką tworzą.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź RegioDom codziennie. Obserwuj RegioDom.pl!