Dom z piwnicą: czy warto budować taki budynek

tooba.pl
Projekt domu z piwnicąDom z piwnicą: czy warto budować taki budynek
Projekt domu z piwnicąDom z piwnicą: czy warto budować taki budynek projekty.regiodom.pl
Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się projekty domów z poddaszem użytkowym. Są najbardziej popularne między innymi dlatego, że ich eksploatacja jest tańsza niż utrzymanie, a zwłaszcza – ogrzewanie, rozległych budynków parterowych.

W gotowych projektach domów rzadko pojawiają się piwnice. Inwestorzy rezygnują z nich z podobnych powodów, dla których wybierają domy parterowe z poddaszem użytkowym. Budynek bez podpiwniczenia jest o 20–30 procent tańszy w realizacji, a następnie – bardziej ekonomiczny w eksploatacji. Zanim jednak zdecydujemy się na budowę domu bez piwnicy, warto to postanowienie jeszcze raz przemyśleć. Przy czym, jeśli nasz wybrany, idealny projekt nie ma piwnicy, to nie stanowi to problemu, ponieważ dodatkowa kondygnacja może zostać zaplanowana przez architekta adaptującego projekt do konkretnej działki inwestora.

Atrakcyjnym rozwiązaniem może okazać się budowa częściowego podpiwniczenia, które umożliwi nam przeniesienie lub utworzenie kotłowni na paliwo stałe na najniższej kondygnacji.

Oszczędność przestrzeni

Kiedy warto budować piwnicę? Na pewno dodatkowa kondygnacja okaże się korzystna w przypadku projektów domów na wąskie działki, ponieważ pozwoli na lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Do piwnicy można przenieść pomieszczenia, które pozwolą na zaoszczędzenie powierzchni użytkowej domu. Znajdzie się tam miejsce nie tylko na kotłownię i pozostałe pomieszczenia gospodarcze, ale w piwnicy można także umieścić na przykład garaż.

Z pewnością jednak wielkiego sensu nie ma budowa całkowitego podpiwniczenia pod domem o rozległej bryle i dużej powierzchni. Całkowite podpiwniczenie lepiej sprawdzi się w budynku dwukondygnacyjnym, zaprojektowanym na niewielkim rzucie.

Idealne warunki do budowy piwnicy tworzy działka, na której spadek terenu wynosi około 1,5 metra. Ukształtowanie terenu umożliwia wówczas doświetlenie pomieszczeń, co z kolei pozwala na zlokalizowanie w piwnicy dodatkowych pokojów dziennych. Można wówczas pomyśleć o stworzeniu w piwnicy nie tylko pralni czy kotłowni, ale także na przykład pokoju do uprawiania hobby – domowej siłowni, pracowni lub jeszcze innego pomieszczenia, akustycznie idealnie oddzielonego od reszty domu. W takiej sytuacji warto zadbać o wygodny dostęp do pomieszczeń na najniższej kondygnacji – zapewnią go odpowiednie schody, dobrym pomysłem może okazać się także niewielki hol, prowadzący do piwnicy.

Wyższe koszty budowy domu z piwnicą

Budowa piwnicy oczywiście wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów i wydłużeniem prac budowlanych. Przede wszystkim trzeba usunąć i przenieść w inne miejsce ziemię z pogłębionego wykopu. Ściany i strop w piwnicy muszą być bardzo mocne i zapewnić wyjątkową trwałość. Starannie powinna zostać wykonana także izolacja cieplna i przeciwwilgociowa, zwłaszcza dotycząca posadzki. Jest to o tyle istotne, że ewentualnych błędów i niedociągnięć wykonanych na tym etapie nie będzie można już później naprawić.

Wybierasz działkę budowlaną? Przeczytaj: Co najpierw - projekt domu czy kupno działki**?**

Warto przy tym sprawdzić, jaki na naszej działce występuje poziom wód gruntowych. Może okazać się, że jego wysokość uniemożliwia utworzenie piwnicy. W takiej sytuacji można ewentualnie zdecydować się na zamontowanie instalacji przeciwwodnej, ale jej koszty do niskich nie należą, a na dodatek nie dają gwarancji braku przecieków.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o budowie podpiwniczenia warto jeszcze raz wziąć pod uwagę wszystkie argumenty za i przeciw. Koszty wybudowania piwnicy mogą bowiem okazać się jednak mimo wszystkie niższe, niż postawienie osobnego budynku gospodarczego lub garażu wolno stojącego.

Wybierz projekt wymarzonego domu: Baza projektów domów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom