"Dom nad Morzem" zachwyci każdego. Nowoczesny projekt, w miejscu starego (ZDJĘCIA)

Ewa Wieczorska, Ultra Architects
"Dom nad Morzem" zachwyci każdego. Nowoczesny projekt, w miejscu starego"Dom nad Morzem" zachwyci każdego. Nowoczesny projekt, w miejscu starego (ZDJĘCIA)
"Dom nad Morzem" zachwyci każdego. Nowoczesny projekt, w miejscu starego"Dom nad Morzem" zachwyci każdego. Nowoczesny projekt, w miejscu starego (ZDJĘCIA) Ultra Architects
Budynek zaprojektowany przez architektów z Ultra Architects zdobył pierwsze miejsce w kategorii najlepszego obiektu prywatnego w Plebiscycie Polska Architektura XXL.

Koncepcja "Domu nad morzem" rozpoczęła się od poszukiwania materiału konstrukcyjnego, który sprawdziłby się w specyficznych warunkach, bo właśnie w takich miał stanąć budynek zaprojektowany przez architektów z Ultra Architects. Wybór padł na beton. Projekt budynku zastąpił znajdujący się tam wcześniej stary dom o zbyt małej powierzchni i nieciekawej architekturze.

Zobacz również: Dom Skocznia - nietypowa górska posiadłość 

Niestabilne podłoże, wysoki poziom wód gruntowych i duża siła wyporu wody działająca na praktycznie zagłębiony w niej budynek nasunęło pewne wnioski - skorupa domu musi być ciężka, szczelna ale i sztywna i solidna, ze względu na chęć otwarcia wnętrza na malownicze otoczenie nadmorskiej działki. Ku temu w ścianach budynku zaplanowano wycięcie dużych okien.

- Budynek został zaprojektowany w monolitycznej konstrukcji żelbetowej i wylany w formie jednolitej skorupy, co zapewnia mu bezpieczeństwo, stabilność geometryczną i szczelność. Beton stał się jednocześnie motywem przewodnim całej koncepcji – potraktowany jako gotowe wykończenie wnętrz zdeterminował także ich estetykę. Surowa szarość i faktura betonowych powierzchni zostały nieco złagodzone bielą niektórych ścian działowych i wizualnie ocieplone jasnym drewnem podłóg. - mówi Marcin Kościuch, Ultra Achitects. 

To też cię zainteresuje: "Trzy poziomy domu" - innowacyjna willa powstaje we Wrocławiu 

- Drugim ważnym materiałem, który został użyty przez architektów jest drewno. Okładzinę elewacji tworzą przykręcone w pionie deski. Kolejnym, uzupełniającym materiałem jest blacha - wszystkie elementy obróbek zewnętrznych i ślusarka okienna mają kolor grafitowy. - dodaje Tomasz Osięgłowski, Ultra Architects. 

Polecamy: Jak oryginalnie powiększyć dom? Innowacyjne połączenie starego z nowym 

- Sześcienna bryła o prawie jednakowych elewacjach została wstawiona w miejsce wspomnianego wcześniej starego obiektu w taki sposób, żeby nie wyciąć żadnego z istniejących drzew. Charakterystycznym elementem domu jest strefa wejściowa, która daje możliwość dostania się do środka z dwóch narożników we wschodniej, przylegającej do ulicy, części działki. Od strony południowo-zachodniej i północno-zachodniej dom otoczony jest drewnianym tarasem z wbudowanym grillem. - mówi Tomasz Osięgłowski, Ultra Architects. 

Każda kondygnacja budynku odpowiada innej funkcji. Parter, który został zaprojektowany jako jedna, otwarta przestrzeń, stanowi strefę dzienną. Piętro, a jednocześnie miejsce wypoczynku, podzielone zostało na dwie części - większa, położona od strony morza, przeznaczona jest dla właścicieli. W jej skład wchodzi salonik, sypialnia, garderoba oraz łazienka. Południową część kondygnacji zajmują natomiast trzy prawie identyczne pokoje z łazienkami dla gości. Piwnica, oprócz strefy technicznej, mieści także przestrzeń rekreacyjną – znajduje się tam basen i funkcje mu towarzyszące. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom