Dom jak Las pokonał 80 rywali w zagranicznym konkursie. Zobacz wyjątkowy polski projekt domu wtopionego w przyrodę

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Niesamowity Dom jak Las znajduje się pod Warszawą. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów.
Niesamowity Dom jak Las znajduje się pod Warszawą. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów. Nate Cook
Dom jak Las to budynek, obok którego trudno przejść obojętnie. Zaprojektowany przez polską pracownię architektoniczną 81.WAW.PL budynek spodobał się nie tylko w kraju – zgarnął również złoto w prestiżowym konkursie International Design Awards. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć tego ciekawego domu.

Spis treści

Dom jak Las, czyli bryła wtopiona w przyrodę. Zachwycił jurorów także za granicą

– Nie chcieliśmy zakłócić istniejącego stanu na działce, którym był sosnowy las. Woleliśmy stworzyć bryłę, która nie będzie narzucać swojej formy, ale wtopi się w krajobraz – tak wyjaśnia ideę stojącą za wyjątkowym domem Anna Paszkowska-Grudziąż, architektka pracowni 81.waw.pl.

Zamysł zdecydowanie udało się zrealizować. Stojący pod Warszawą Dom jak Las idealnie komponuje się z otaczającymi go sosnami, zachwycając jednocześnie nietypową bryłą. Jak wyjaśnia architekt, podzielenie budynku na kilka rozsuniętych części pozwoliło oddzielić od siebie części domu o różnych funkcjach, a także optymalnie wykorzystać podłużną działkę zwróconą dłuższą krawędzią na południe.

Zobacz na zdjęciach, jak prezentuje się Dom jak Las:

Budynek został doceniony przez jury międzynarodowego konkursu International Design Awards 2021. Otrzymanie tej nagrody to ogromny prestiż, gdyż jest ona bardzo ceniona w branży – jak czytamy, konkurs „docenia, celebruje i kreuje legendarnych już wizjonerów designu”. W kategorii Dom wyjątkowy polski projekt otrzymał nagrodę GOLD, czyli złoty medal. A warto wiedzieć, że w szranki stanęły projekty z ponad 80 państw, zaś jury przyznało, że w tym roku poziom nadesłanych prac był niezwykle wysoki.

Co Dom jak Las ma w środku? Architekci opowiadają o swoim dziele

– Dom potraktowaliśmy jak rzeźbę (...). Frontowa elewacja mówi nam o tym, że ten budynek to jest pewien rodzaj instalacji artystycznej w lesie. Zabawa formą i planami. Tło dla światłocienia puszczanego przez drzewa i szukanie dalekich planów – wyjaśnia Rafał Grudziąż, architekt pracowni 81.waw.pl.

Podwarszawski budynek ma 3 kondygnacje. Na poziomie -1 znalazł się garaż (zaprojektowany w identycznym stylu jak dom) oraz część techniczna. Poziom 0 to parter, gdzie od razu rzucają się w oczy oryginalne rozwiązania, m.in. wejście do domu zostało ukryte między drewnianymi bryłami. Za drzwiami znajduje się przeszklony, dwupoziomowy hol, wpuszczający do środka światło oraz widoki. Stąd można przejść do części kuchenno-jadalnej, obok której znajduje się także spiżarnia. Na parterze zlokalizowano także:

  • jadalnię,
  • salon,
  • gabinet,
  • garderobę,
  • toaletę dla gości.

Poziom +1 mieści sypialnię główną oraz sypialnie dziecięce wraz z garderobami. Znalazły się tu również dwie łazienki: jedna dla dorosłych i jedna dla dzieci. Po obu stronach schodów wiodących na piętro umieszczono duże przeszklenia. Widoki z wnętrza domu są zachwycające: w zależności od tego, w jakim pomieszczeniu się przebywa, można podziwiać m.in. las, ogród lub półpatio przy budynku.

– Tworzy to niesamowitą harmonię oraz pokazuje, jak blisko natury można mieszkać i żyć w zgodzie z nią – podsumowuje Paszkowska-Grudziąż z 81.waw.pl.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom