Dom inteligentny: bezpieczeństwo i funkcjonalność

redakcja.regiodom
Inteligentny domInteligentne rozwiązania w domach lub mieszkaniach są coraz częściej stosowane.
Inteligentny domInteligentne rozwiązania w domach lub mieszkaniach są coraz częściej stosowane. Lars
Dzięki nowoczesnym technologiom współczesne domy i mieszkania zapewniają komfort i bezpieczeństwo swoim użytkownikom. Innowacyjne, inteligentne i ekonomiczne, urządzenia pozwalają nie tylko zaoszczędzić czas i pieniądze, ale przede wszystkim tworzą optymalne warunki do życia, odpoczynku i pracy.

Komfort cieplny w pomieszczeniach

Utrzymanie optymalnych warunków klimatycznych w pomieszczeniach mieszkalnych to spore wyzwanie, szczególnie zimą. Odczuwa się wówczas ogólny dyskomfort związany z nadmiernym przegrzaniem bądź wychłodzeniem pomieszczeń.

– Aby zminimalizować pojawiające się niedogodności, warto zastanowić się nad zainstalowaniem dodatkowych urządzeń, które będą inteligentnie kontrolować pracę systemów grzewczych – mówi Maciej Leonhard z firmy LARS. Regulatory temperatury to nowoczesny i stosunkowo niedrogi sposób na to, by zwiększyć funkcjonalność i efektywność instalacji grzewczej, a jednocześnie poprawić komfort cieplny we wnętrzach.

– Na czytelnym panelu można wybrać jeden z wbudowanych programów lub samodzielnie zaprogramować urządzenie. Możliwość ustawienia temperatury dziennej, nocnej czy weekendowej, np. gdy nie ma nas w domu, gwarantuje bardziej oszczędną pracę systemu i powoduje obniżenie rachunków za ogrzewanie nawet o 30% – podkreśla Maciej Leonhard. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń tego typu. - Możemy skorzystać zarówno z modeli bezprzewodowych (np. AURATON 2020 TX Plus, jak i przewodowych (np. AURATON 2020). Przed podjęciem decyzji, warto jednak skonsultować się
z fachowcem – instalatorem, który pomoże wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb - radzi.

Inteligentne rozwiązania – przejaw luksusu czy zdrowego rozsądku

Poprawa jakości codziennego życia, poprzez stosowanie inteligentnych rozwiązań
w domowym otoczeniu, już dawno przestała być przejawem luksusu. To zdrowy rozsądek, konieczność oszczędzania i ciągły brak czasu skłaniają nas do wyboru coraz nowocześniejszych sprzętów. Najbardziej przydatne okazują się zwłaszcza takie, które pomyślą za nas, gdy nie mamy czasu ani głowy do tego, by pamiętać o wielu sprawach na raz. 

– Zarówno zimą, gdy kotły grzewcze działają na zwiększonych obrotach, jak i latem, gdy bez wytchnienia pracują wentylatory i klimatyzatory, często zapominamy, by na czas otwierania okien i wietrzenia pomieszczeń wyłączać te urządzenia – tłumaczy Maciej Leonhard. Skutkuje to zwykle nadmiernym i zupełnie niepotrzebnym zużyciem energii, a także nieefektywną pracą instalacji. – W takich sytuacjach bardzo przydają się, wyposażone w czujniki położenia, specjalne klamki okienne (AURATON H-1), które komunikując się z modułem wykonawczym (AURATON RTH) zainstalowanym w kotle grzewczym lub klimatyzatorze, czasowo je wyłączą – wyjaśnia.

Klamka okienna może również pomóc zwiększyć poziom bezpieczeństwa w domu czy mieszkaniu. Wystarczy zainstalować moduł wykonawczy wyposażony w dodatkowe funkcje, np. wbudowany czujnik ciepła, który w przypadku gwałtownego wzrostu temperatury pomieszczenia, załączy alarm przeciwpożarowy. Czujniki w klamce mogą również odczytywać położenie skrzydła okienne. Jeśli tego typu czujnik podłączymy do domowego systemu alarmowego, urządzenie włączy alarm przy każdym otwarciu okna lub drzwi balkonowych – tłumaczy Maciej Leonhard. Takie rozwiązanie może uchronić małe dzieci przed nieszczęśliwym wypadkiem, chiażby przed wypadnięciem przez okno. 

Dom bezpieczny

W nowych budynkach mieszkalnych, zwłaszcza wielorodzinnych, zwykle montowane są zbyt szczelne okna. Wentylacja także pozostawia wiele do życzenia. Często zapominamy również o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, a brak odpowiedniej cyrkulacji świeżego powietrza może oznaczać bezpośrednie zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.

– Nie każdy z nas wie, że dorosły człowiek wydycha około 20 l CO2 na godzinę. W zamkniętym lub niewłaściwie wentylowanym wnętrzu, poziom dwutlenku węgla wzrasta więc bardzo gwałtownie – mówi Maciej Leonhard. W jaki sposób uchronić się przed niebezpieczeństwem zatrucia CO2? Jednym ze skutecznych rozwiązań może być instalacja urządzenia monitorującego zawartość dwutlenku węgla w powietrzu, które systematycznie kontroluje skład powietrza we wnętrzu. Gdy przekroczony zostanie dopuszczalny poziom dwutlenku węgla, urządzenie uruchomi alarm dźwiękowy – mówi Maciej Leonhard. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom