Dom bez pozwolenia postawimy jednak 200-metrowy, nie 70-metrowy? Kontrowersje wokół rozwiązań Polskiego Ładu

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Budowa domu bez pozwolenia będzie dla wielu osób szansą na spełnienie marzenia o zamieszkaniu na swoim.
Budowa domu bez pozwolenia będzie dla wielu osób szansą na spełnienie marzenia o zamieszkaniu na swoim. 123RF.com
Przepisy zezwalające na budowę domu bez pozwolenia są coraz bliżej wejścia w życie. Eksperci zwracają jednak uwagę na dziury w prawie.

Budowa domu bez pozwolenia na budowę i kierownika budowy do 70 m kw. – to obiecał Polakom rząd w ramach Polskiego Ładu. Nowe przepisy są jednak na tyle nieprecyzyjne, że zdaniem ekspertów na ich podstawie można będzie zbudować nawet blisko 200-metrowy dom. Niepokój budzą też przepisy mówiące, że dom musi być zbudowany na własne potrzeby albo budującemu grozi do 8 lat więzienia.

Dom bez pozwolenia – 70 czy 200 m kw.?

Ustawa pozwalająca na budowę domu bez pozwolenia została niedawno przyjęta przez rząd i zapewne wejdzie w życie na przełomie roku. Wciąż jednak jest wiele wątpliwości związanych z nowym prawem. Jak pisze „Rzeczpospolita”, w obecnej wersji przepisy pozwalają zbudować dwukondygnacyjny dom do 70 m kw. Jest to jednak powierzchnia zabudowy – powierzchnia użytkowa będzie większa.

– Skoro możemy mieć do czynienia z budynkiem dwukondygnacyjnym, to łatwo obliczyć, że przy powierzchni zabudowy do 70 m kw. dom będzie mógł mieć 140 m kw. A przecież taki dom może też mieć antresole, które nie są traktowane jako kondygnacja, co powiększy nam powierzchnię, z której można korzystać nawet do 200 metrów – tłumaczy w rozmowie z „Rz” Sebastian Juszczak, prawnik Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

To oczywiście dobre wieści dla osób marzących o własnym domu. Warto jednak pamiętać, że według pierwotnych założeń nowe prawo miało ułatwić budowę małych domków o prostej konstrukcji, a więc łatwych do zaprojektowania i postawienia. Jeśli na podstawie ustawy niedoświadczeni inwestorzy zaczną bez kierownika budowy stawiać 200-metrowe wille, można obawiać się o bezpieczeństwo takich budowli.

Przypomnijmy, że niedawno eksperci wyrażali podobne wątpliwości na temat przepisów dotyczących domków letniskowych, dla których też nie określono maksymalnego metrażu.

8 lat więzienia za budowę domu

Wątpliwości ekspertów budzi też zapis mówiący, że dom bez pozwolenia może być zbudowany tylko na własne potrzeby. Jeśli ta zasada zostanie złamana, budującemu grozi kara 8 lat więzienia. W założeniu ten przepis miał zagwarantować, że małych domków bez pozwolenia na budowę nie zaczną masowo stawiać deweloperzy.

W praktyce ten przepis rodzi jednak problemy. Budujący będzie musiał złożyć deklarację, że planowana budowa służy zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Nie wiadomo jednak, jak to rozumieć.

– Co w sytuacji, gdy budowa prowadzona jest w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, a po jej zakończeniu plany się zmienią? Jeśli tak, to czy inwestor musi zamieszkać w budowanym budynku i jak długo? – zadaje pytania bez odpowiedzi cytowany przez „Rz” adwokat Zbigniew Krüger.

Ponieważ przepisy są nieprecyzyjne, istnieje ryzyko, że takiej sytuacji inwestorowi będzie grozić więzienie. Podobnie może być w przypadku, gdy trudna sytuacja finansowa zmusi inwestora do sprzedaży budynku jeszcze przed jego ukończeniem.

[QUIZ] Jak dużo wiesz o domkach letniskowych?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom