Dlaczego na zimę warto okrywać rośliny ogrodowe – jak im pomóc oddychać

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Zima w ogrodzieWarto już teraz przygotować rośliny ogrodowe do zimy, żeby pomóc im przetrwać do wiosny.
Zima w ogrodzieWarto już teraz przygotować rośliny ogrodowe do zimy, żeby pomóc im przetrwać do wiosny. mpisarski (Pixabay.com)
Pierwsza odpowiedź, jaka się nasuwa, to: żeby roślinom nie zaszkodził mróz. Piszemy, jak to działa w praktyce i o tym, czym jest zimowa susza.

Rośliny ogrodowe, zwłaszcza te wrażliwe na bardzo niskie temperatury, nie przetrwają zimy, jeśli im nie pomożemy. To dlatego trzeba o nie zadbać. Jeżeli tego nie zrobimy, najbardziej mogą ucierpieć gatunki pochodzące z ciepłych krajów oraz młode rośliny.

Okrycie dla rośliny

Agrowłóknina, słoma (albo słomiana mata przypominająca płotek), kora, suche liście lub gałęzie, gazety, tektura albo papier do pakowania, trociny, kompost, kopczyki oraz osłony wykonane ze specjalnego materiału – to przede wszystkim one mogą zabezpieczyć kwiaty, byliny, krzewy i drzewa przed negatywnymi skutkami mrozu. Rośliny warto okryć przed nadejściem pierwszych przymrozków, a jeśli one już nastały – zrobić to, zanim ziemia stanie się zupełnie twarda niczym głaz. Okrycia nie spowodują od razu, że roślina będzie miała zapewnioną dodatnią temperaturę przez cały sezon zimowy. Sprawią natomiast, że pod tego rodzaju okryciem będzie panowała temperatura o kilka stopni wyższa niż na zewnątrz, co pozwoli roślinie przetrwać.

 Przeczytaj poradnik: Jesienne ściółkowanie roślin w ogrodzie 

Zimowa susza

Nie tylko mróz bywa groźny dla roślin. Zimowa susza – także. Okazuje się bowiem, że susza występuje nie tylko wtedy, gdy latem panują upały, a nie ma deszczu. Na zimową suszę rośliny są narażone wówczas, gdy przez długi czas (np. minimum kilkanaście dni) utrzymują się przynajmniej kilkustopniowe mrozy. Rośliny zimozielone nawet w takim mrozie powinny mieć zapewniony stały dostęp wilgotnego powietrza oraz wody. Same nie są w stanie czerpać wody z zamarzniętej ziemi. To dlatego warto je podlewać, najlepiej wtedy, gdy mróz nieco puści.

Śnieg dobry, śnieg zły

Szkodzić roślinom może lód oraz ciężki, mokry śnieg – nie tylko dlatego, że pod jego naciskiem łamią się gałęzie i łodygi. Taki śnieg powinno się strząsnąć z kwiatów i gałęzi. – Puszysty śnieg powinien jednak pomóc roślinie przetrwać zimno – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – To dlatego, że śnieg wyglądający niczym lekka pierzynka spełnia funkcję amortyzującą. Jeżeli rośliny zostały pokryte lodem, trudno jest im oddychać. Brakuje dostępu powietrza zarówno poszczególnym częściom rośliny rosnącym ponad ziemią, jak i tym ukrytym w glebie. Gdy natomiast kwiaty, liście czy gałęzie pokrywa lekki śnieg, zabezpiecza on roślinę przed bezpośrednim kontaktem z lodem. Puszysty śnieg pozwala roślinie swobodnie oddychać i czerpać wilgoć z powietrza.

 Warto przeczytać: Przygotowanie ogrodu do zimy 

Okrycia zimowe roślin pełnią jeszcze jedną rolę. – Chronią je przed zbyt wczesną wegetacją – precyzuje ogrodnik. – Jeśli kwiaty, krzewy czy byliny są bezpośrednio wystawione na zimowe słońce, promienie mogą powodować, że roślina, pod wpływem ciepła z nich pochodzącego, nawet jesienią zacznie przygotowywać się do wydania pąków i do rozrostu. Pąki szybko zniszczyłby mróz. Gdy roślina jest okryta, na szybszy rozwój nie jest narażona. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom