Detale we wnętrzach. Oczaruj gości niezwykłą aranżacją (ZDJĘCIA)

Ewa Wieczorska, Art Deco
Wysmakowana elegancja wpisana w styl domowych aranżacji sprawia, iż stanowi ona dzisiaj wyznacznik do projektowania wnętrz na najwyższym poziomie.

Art Deco to jeden z kluczowych kierunków w historii sztuki, który swoją popularność i szczególną pozycję zbudował w latach 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku. Nazwę zawdzięcza kompilacji dwóch słów, które doskonale oddają jego charakter: francuskie art oznacza sztukę, a décoratif dekoracyjną. Twórcy Art Deco wyrażali się poprzez malarstwo, rzeźbę, projektowanie mebli, ale również architekturę.

Zobacz również: Odmień swoje ściany na wiosnę 

Art Deco było odpowiedzią na przepych wprowadzony przez sztukę secesyjną. Zaczęto poszukiwać spokoju, rytmu, wyważenia. W porównaniu z secesją twórczości, nurt ten był bardziej uporządkowany i miał nieść za sobą jasny przekaz wyrafinowania i smaku. Art Deco upraszczało formy i nadawało im z reguły symetrycznych kształtów. Bardzo ważnym aspektem stały się proporcje i geometryzm.

- Najważniejszą zasadą według której trzeba się kierować jest przykładanie bardzo dużej uwagi do wszelkiego detalu i jakości wykonania każdego elementu. W dużej mierze dlatego Art Deco jest tak bliskie mojemu spojrzeniu na projektowanie wnętrz, mebli i dekoracji - zauważa architekt wnętrz Dominika J. Rostocka.

W filozofię stylu wpisana była od zawsze wewnętrzna sprzeczność. - Miały to być co do zasady przedmioty masowego użytku, ale ze względu na finezję, precyzję i zastosowanie drogocennych materiałów trafiały do elit i najbardziej eleganckich przestrzeni - dodaje Dominika Rostocka. Tak jest po dziś dzień. Na autentyczne dzieła sztuki wykonane w stylu Art Deco mogą pozwolić sobie nieliczni, a sam styl nie szuka taniej popularności poprzez zdobienia czy intensywną kolorystykę.

To też cię zainteresuje:

- Przedmioty Art Deco skierowane są do świadomego klienta, który dostrzeże walory subtelnej elegancji jaką oferują - zauważa Dominika Rostocka. - Projektując wnętrza i elementy dekoracyjne w takiej stylistyce zawsze kieruje się zasada prostej formy, ale pełnej treści. Według mnie każdy element powinien wynikać z proporcji, przejścia, kontynuacji i nie powinien być przypadkowy. - dodaje architektka.

Art Deco, a projektowanie wnętrza

Art Deco nie odnosi się jedynie do pojedynczych eksponatów, w tym mebli, lamp i malarstwa. W takiej stylistyce zaprojektowane może zostać całe wnętrze domu lub apartamentu. Jest to propozycja dla miłośników klasycznej elegancji, dla których stylistyka i wzornictwo ma znaczenie. To styl dla ludzi delektujących się efektownie prezentującą się kamienną posadzką ułożoną w charakterystyczne dla stylu proste wzory dekoracyjne, czy stylową metalową balustradą przy schodach.

To też cię zainteresuje: Czas na wiosenne porządki

Charakterystyczne motywy i ozdobniki powinny pojawiać się w meblach, gzymsach, we wzornictwie drzwi wewnętrznych i lampach. Zadaniem architekta wnętrz jest znalezienie odpowiednich proporcji w ilości dekoracji Art Deco, gdyż styl ten nie wybacza przesady. W tej stylistyce niezwykle efektownie prezentują się elementy przestrzenne. Jednym z nich są niewątpliwie płaskorzeźby, bardzo popularne w latach 20-tych ubiegłego wieku. Są ciekawym dekoracją, która wspaniale buduje nastrój wnętrza. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na regiodom.pl RegioDom