Ocet jest tanim, ekologicznym i skutecznym produktem zwalczającym bakterie, brud i nieczystości. Ma wiele nieocenionych zalet, mogłoby się wydawać, że jest niemal idealny. Jednak ocet zdecydowanie nie zasługuje na miano uniwersalnego środka czyszczącego. Ponieważ myjąc nim niektóre powierzchnie, można je zniszczyć!
Ocet do sprzątania – co można nim wyczyścić?
Ocet króluje w naszej podświadomości jako ekologiczny środek, którym można wyczyścić wszystko. Jednak nie jest to do końca prawda. Bez obaw możesz nim sprzątać następujące rzeczy:
- podłogę w kuchni i łazience,
- zlew w kuchni,
- umywalkę łazienkową,
- kabinę prysznicową,
- płytki pokryte osadem z mydła,
- WC,
- okna.
Dodatkowo ocet lub roztwór z octu odkamieni ekspres do kawy i czajnik
Polecamy: Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć
Czego nie można myć octem?
Nie każdy wie, że ocet nie nadaje się do mycia niektórych powierzchni. Są sytuacje, w których trzeba go unikać jak ognia jeśli nie chcecie uszkodzić niektórych rzeczy!
Powierzchnie z kamienia naturalnego (marmur, granit)
Granit, marmur, trawertyn, czy też wapień to ostatnimi czasy bardzo popularne materiały, które goszczą w domach na podłodze i blatach. Jeśli jednak chcecie cieszyć się ich pięknym wyglądem przez długie lata, to absolutnie nie można ich myć octem! Ocet jest kwasem, który może poważnie uszkodzić powierzchnie z kamieni naturalnych, a nawet zrobić w nich dziurę. Najlepiej jest je czyścić specjalnie do tego przeznaczonymi środkami lub gorącą wodą z mydłem i niewielką ilością olejku herbacianego.
Zobacz także: Domowe triki z wykorzystaniem octu. Porządki bez chemii
Ekrany telewizorów, komputerów i smartfonów
Ekran telewizora, komputera czy telefonu jest podatny na zabrudzenia. Jednak przetarcie tych urządzeń szmatką nawilżoną octem może doprowadzić do ich całkowitego zniszczenia. Ocet wyżre powłokę ochronną, którą pokryte są ekrany laptopów, telewizorów i telefonów dotykowych.
Żelazko
Użycie octu do czyszczenia żelazka może go trwale uszkodzić i spowodować korozję elementu grzejnego. Żelazka mają specjalną powłokę ochronną, której nie powinno się myć octem. W ten sposób kwas może się przez nią przedostać i zniszczyć metalowe elementy.
Podłogi i meble z drewna
Drewniana podłoga jest niezwykle efektowna, tak samo jak meble. Jeśli chcesz zachować ich piękny wygląd, nigdy nie myj ich wodą z octem. Czyszcząc je octem, pozbawisz ich naturalnego blasku, pozbawisz je ochronnego wosku, jakim są pokryte oraz sprawisz, że poszarzeją, wyschną, będą bardziej podatne na zadrapania i zarysowania.
Noże
Noże wykonane ze stali w wyniku kontaktu z octem mogą ulec uszkodzeniu i zacząć korodować. Nie warto ich czyścić za pomocą tego płynu, bo pod jego wpływem stal się będzie szybciej zużywała. Najlepszym sposobem na czyste noże jest zwykła woda i płyn do mycia naczyń. Octu użyj tylko w przypadku pojawienia się na nożach rdzy. Wówczas zanurz je w kąpieli octowej do momentu, aż rdza nie zniknie. Następnie umyj w wodzie z płynem, osusz i natrzyj oliwą lub olejem.
Przeczytaj: Czego nie można czyścić ręcznikiem papierowym? Oto 7 rzeczy, które możesz zniszczyć w ten sposób!
Nie usuwaj plam z ubrań
Gdy na ubraniu pojawia się plama, używasz w tym celu wybielacza. Gdy nie chce zniknąć, szukasz dodatkowych pomysłów i jednym z nich może być dodanie do prania octu - przecież to produkt, który radzi sobie ze wszystkim! Jednak połączenie wybielacza z octem nie jest dobrym posunięciem. W wyniku zmieszania tych dwóch substancji powstaje szkodliwy dla zdrowia i życia gaz.
Gumowe elementu urządzeń domowych
Pralka, zmywarka czy małe AGD to produkty, które powszechnie są myte octem. Jednak powinno się omijać w nich gumowe elementy, które pod wpływem płynu mogą się trwale zniszczyć. Uszczelki, węże mogą zostać uszkodzone i pojawią się w nich nieszczelności.