Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć

Nina Romanek
Porządki w mieszkaniuJeśli mieszka z nami kudłaty pupil, to oprócz odkurzacza w usuwaniu sierści pomogą również gumowe akcesoria, np. wałek lub miotła z silikonowym wykończeniem. Przykładając je do dywanu i przesuwając po powierzchni krótkimi i szybkimi ruchami, wyciągniemy z dywanu nawet najmniejsze włoski.
Porządki w mieszkaniuJeśli mieszka z nami kudłaty pupil, to oprócz odkurzacza w usuwaniu sierści pomogą również gumowe akcesoria, np. wałek lub miotła z silikonowym wykończeniem. Przykładając je do dywanu i przesuwając po powierzchni krótkimi i szybkimi ruchami, wyciągniemy z dywanu nawet najmniejsze włoski. Worwo
Sprzątanie domu czy mieszkania dotyczy prawie każdego i psuje nawet najlepiej zapowiadający się dzień. Dzieje się tak głównie dlatego, że nie wiemy, jak się za to zabrać, aby widzieć efekty błyskawicznie i nie napracować się przy tym zbytnio.

Od czego zacząć porządki w mieszkaniu i jak do tego podejść? Oto kilka przepisów na lśniący dom krok po kroku.

Każdy z nas ma prawo do odpoczynku, dlatego zamiast denerwować się w sobotę rano, ile jeszcze czasu Ci zostało na domowe porządki, zaplanuj je w czwartek lub piątek po pracy, aby przez cały weekend móc cieszyć się niczym niezmąconą ciszą, spokojem i... czystym domem.

Okno na świat

Przygotowując się do dużych porządków, zacznij od mycia okien. Zdejmij zasłony oraz firany i namocz je lub jeśli tego nie wymagają, po prostu upierz w pralce. Następnie zajmij się żaluzjami. Doskonałym sposobem na ich wyczyszczenie jest użycie zwykłej, bawełnianej skarpetki zamoczonej w wodzie z płynem do naczyń. Nałóż ją na dłoń i odkurz lamelki żaluzji. W drugiej kolejności myjemy okna, zaczynając zawsze od ram i parapetów, a kończąc na szybach.

Polecamy poradnik: Jak skutecznie myć okna

Do umycia szyb okiennych możemy użyć: wody oraz ściereczki z mikrofibry, wody z płynem do naczyń i jakiejkolwiek szmatki, gotowego środka czyszczącego, wody z octem lub zwyczajnie gazety. Ten ostatni pomysł stosowały nasze babki, ale do dziś pozostaje jednym z najskuteczniejszych pod względem walki ze smugami na szybach.

O krok od porządku

Sprzątanie zaczynajmy od pokoi, następnie przechodząc do kuchni i łazienki, zostawiając przedpokój na sam koniec. Ogarnięcie warto rozpocząć od ścierania kurzu i odkurzania, najpierw pozbywając się brudu z samej góry, by nie spadał na wyczyszczone już wcześniej powierzchnie. To czas na umycie wszelkich bibelotów, tzw. łapaczy kurzu, które choć pięknie ozdabiają nasze wnętrza, to są siedliskiem roztoczy. Na koniec pora na umycie, nabłyszczanie lub niepopularne już pastowanie podłóg.

Przeczytaj równieżBabcine rady na czyste okna 

W łazience w pierwszej kolejności skupmy się na umyciu stojących na półkach i wannie kosmetyków, a następnie myciu glazury oraz fug, które będą jak nowe, jeśli wyczyścimy je roztworem wybielacza lub sodą oczyszczoną z dodatkiem octu.

Do usuwania osadów z mydła oraz kamienia przyda się woda z octem oraz szczoteczka, np. nieużywana do zębów. Jeśli brud na baterii łazienkowej jest silny, można namoczyć baterię i przewiązać ją plastikowym woreczkiem i pozostawić na godzinę. Następnie myjemy wannę, brodzik, umywalkę oraz muszlę klozetową. Tę ostatnią dobrze sprząta się za pomocą jednorazowych, nadających się do wyrzucania do WC, chusteczek toaletowych. Całość zamykamy po umyciu luster oraz podłogi.

Warto wiedzieć: Środki do ekologicznego sprzątania mieszkania 

W kuchni raz na kilka miesięcy należy przejrzeć szafki i powyrzucać przeterminowane produkty spożywcze i przyprawy. Zapach w lodówce odświeżymy, wkładając do niej plasterki cytryny z goździkami. Brudną z lepkiego osadu glazurę, okap czy szafki, umyjemy za pomocą gorącego roztworu z wody oraz niewielkiej ilości płynu do naczyń i octu. Raz na tydzień umyjmy kosz na śmieci oraz strefę wokół niego. Na koniec zostawmy sobie zlew oraz podłogi.

Przedpokój to wizytówka domu, dlatego sprzątajmy go możliwie jak najczęściej, dbając by piasek czy woda nie były przenoszone do innych pomieszczeń. Jeśli mamy możliwość, trzymajmy na wieszaku tylko aktualnie używane okrycia wierzchnie. Także duża liczba butów nie wygląda elegancko i wprowadza wrażenie nieładu, dlatego lepiej pochować je w pudełka i trzymać w szafie. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom