Cynia – jakie gatunki uprawia się w Polsce. O uprawie i pielęgnacji cynii

Agata Kaźmierczak
Cynie w ogrodzie Cynie najpiękniej prezentują się w ogrodach w stylu wiejskim. Na rabatach zachwycają różnorodnością kolorów i kwiatostanów.
Cynie w ogrodzie Cynie najpiękniej prezentują się w ogrodach w stylu wiejskim. Na rabatach zachwycają różnorodnością kolorów i kwiatostanów. Agata Kaźmierczak
Kolorowe cynie ogrodowe są roślinami wymagającymi co do pielęgnacji i uprawy. Ale jeśli o nie zadbamy, przyozdobią przydomowy ogród aż do października. Zobacz, jak dbać o cynie.

Cynie to rośliny ozdobne, niezwykle malownicze i często wykorzystywane jako motyw dzieł malarskich. Najpiękniej kwitną w lipcu i sierpniu. Jednak mimo swojego uroku symbolizują tęsknotę.

Cynie dorastają nawet do 100 cm, w zależności od odmiany. Na rabatach warto stosować odmiany różnobarwne: różowe, żółte, miedziane.

Cynie świetnie nadają się na kwiaty cięte, długo wyglądają jak świeże, utrzymują się w wazonach nawet 2 tygodnie. Pamiętajmy jednak, by ścinać je dopiero wtedy, gdy będą już całkowicie rozwinięte. 

Czytaj też:Ogród wiejski – jakie kwiaty posadzić, by nasz ogród przypominał ogród babci 

Stanowisko dla cynii

Cynie wysokie wysiewamy co 30 cm, niskie co 15 cm. Wysiewane wprost do gruntu kwitną później, bo dopiero w sierpniu. Są także mniej efektowne, dlatego poleca się sadzenie ich z rozsady. Cynie, podobnie jak wiele innych ogrodowych kwiatów, powinny rosnąć w miejscu słonecznym, a przede wszystkim zacisznym, osłoniętym od wiatru. W takim miejscu rozwiną się i zakwitną najpiękniej. W miejscach cienistych kwiaty będą kwitły słabiej. 

Gleba a uprawa cynii

Cynia to roślina wymagająca co do gleby. Przede wszystkim potrzebuje gleby żyznej i przepuszczalnej, o sporej wilgotności. Dobrze też, by była bogata w składniki pokarmowe i dość często nawożona, do tego najlepiej sprawdzi się nawóz płynny (nawozimy raz na dwa tygodnie). Jeśli cynie będziemy chcieli posadzić na gorszej jakości glebie, należy wymieszać ją z kompostem. Cynie nie tolerują gleby gliniastej! 

Pielęgnacja i rodzaje cynii

Pielęgnacja wszystkich rodzajów cynii w dużej mierze opiera się na intensywnym podlewaniu i utrzymywaniu stałej wilgoci gleby. Ale także na odchwaszczaniu miejsc lub ich ściółkowaniu. Szczególnie w czasie suszy należy intensywnie podlewać cynie.

W naszych warunkach klimatycznych uprawiane są  gatunki jednoroczne, te kwitną najpiękniej. Najpopularniejsza w naszych ogrodach jest cynia ogrodowa. Powstała przez połączenie cynii wytwornej z wąskolistną; cynia wytworna – uprawiana jest z reguły na kwiat cięty, zaleca się jej uprawę z rozsady, cynie wytworne dobrze znoszą przesadzanie nawet w trakcie kwitnienia. Cynia wąskolistna – jest rośliną niską i mało zróżnicowaną co do kwiatostanów. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom