Ciepła woda – z cyrkulacją czy bez cyrkulacji?

Artykuł sponsorowany
Podgrzewacz ciepłej wodyJeśli punkt poboru wody jest daleko od źródła ciepłej wody użytkowej, warto wykonać instalację z cyrkulacją.
Podgrzewacz ciepłej wodyJeśli punkt poboru wody jest daleko od źródła ciepłej wody użytkowej, warto wykonać instalację z cyrkulacją. <a href="https://ariston2018.sjv.io/c/1141065/522837/8815">Ariston</a>
Ciepła woda użytkowa we współczesnym domu to już właściwie standard. Stosuje się różne rozwiązania, aby sposób jej wytwarzania był jak najbardziej komfortowy, a zużycie – możliwie ekonomiczne. Jednym ze sposobów jest zastosowanie instalacji wodnej z cyrkulacją.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że przeciętny Polak zużywa rocznie 32,2 m3 wody. Na samo mycie się pod bieżącą wodą potrzeba jej 6–17 l/min. Do mycia się używamy ciepłej wody, podobnie jak w przypadku ręcznego mycia naczyń i wielu innych czynności. Koszty ciepłej wody są wyraźnie większe niż zimnej, dlatego część z właścicieli budynków decyduje się na montowanie instalacji c.w.u. z cyrkulacją. Czy to rzeczywiście dobre rozwiązanie?

Cyrkulacja ciepłej wody – czym jest i kiedy ją montować?

 Zanim zastanowimy się nad tym, czy warto instalować cyrkulację ciepłej wody w domu jednorodzinnym, należy wyjaśnić, na czym polega to rozwiązanie. Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej to zapewnienie jej ciągłego obiegu w instalacji zamontowanej w budynku. To oznacza, że woda nieustannie krąży między miejscem jej podgrzewania (zasobnikiem) a punktami jej poboru (kranami). Taki obieg zapewnia pompa cyrkulacyjna. Dzięki zastosowaniu cyrkulacji woda ciepła płynie z kranu natychmiast po odkręceniu kurka.

W niektórych przypadkach stosowanie instalacji c.w.u. z cyrkulacją jest wręcz konieczne. Najczęściej montuje się ją wtedy, gdy odległość od źródła podgrzewania ciepłej wody do miejsca jej poboru jest bardzo duża. Taka sytuacja zdarza się przeważnie w dużych domach jednorodzinnych, gdzie zasobnik c.w.u. znajduje się np. w piwnicy, a jedna z łazienek jest na najwyższej kondygnacji. Natomiast w mieszkaniach źródło ciepłej wody znajduje się zwykle w kuchni lub łazience, a więc tak blisko kranów, że nie ma potrzeby montowania instalacji z cyrkulacją.

Korzyści z cyrkulacji ciepłej wody

Korzyści płynące z montowania cyrkulacji ciepłej wody można rozpatrywać w dwóch aspektach. Pierwszy z nich dotyczy kwestii ekologicznych i odpowiedzialności za środowisko oraz oszczędności wody. W instalacjach, w których odległość od ujęcia wody do zasobnika wynosi nawet 15 m i w których nie ma cyrkulacji, po odkręceniu kranu trzeba odczekać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt sekund, zanim pojawi się ciepła woda. Przez ten czas oczekiwania spływa zimna, która po prostu się marnuje. Jeśli nawet kogoś nie przekonują kwestie ekologiczne, powinien wziąć pod uwagę, że w ten sposób zwiększa się zużycie wody i ilość ścieków, co przekłada się na wyższe rachunki.

Drugi aspekt dotyczy komfortu. Długie oczekiwanie na to, aby z kranu zaczęła płynąć ciepła woda, gdy ktoś chce tylko umyć ręce lub wypłukać pojedyncze naczynie, może być bardzo irytujące. Trudno mówić tu o komforcie. Tymczasem z badania instytutu MANDS wynika, że dla 23% Polaków kluczową rolę w domu odgrywa komfort i wygoda użytkowania. Nic zatem dziwnego, że największe światowe marki oferujące wyposażenie domów i urządzeń grzewczych przywiązują tak dużą wagę właśnie do komfortu.

O tym, że dla współczesnej technologii niewiele rzeczy jest niemożliwych, świadczy choćby Ariston i jego projekt „Comfort Challenge". Polega on na tym, że trzech wybranych w castingu śmiałków-instalatorów wyrusza na Grenlandię, aby w tamtejszych domach zapewnić komfort cieplny przy użyciu najnowszych rozwiązań i produktów tego producenta. Wyruszają do miejsca, gdzie zapewnienie takiego komfortu wydaje się trudne lub wręcz niemożliwe. Komfortu pragną wszyscy, nie da się ukryć, że jest ważny – może być więc istotnym argumentem za montażem cyrkulacji ciepłej wody.

Jak wykonać instalację ciepłej wody z cyrkulacją?

Warto teraz wyjaśnić, jak może wyglądać instalacja c.w.u. z cyrkulacją. Przewód, który doprowadza ciepłą wodę, montuje się najczęściej w ten sposób, że obiega wszystkie punkty poboru wody. W ostatnim punkcie montowany jest jeszcze dodatkowy przewód, którym ciepła woda wraca do zasobnika (powrót cyrkulacji) i może zostać ponownie podgrzana. Aby wywołać krążenie wody, konieczne jest zamontowanie pompy cyrkulacyjnej, którą umieszcza się na przewodzie powrotnym wody. W ten sposób można uzyskać niemal natychmiastowe pojawienie się ciepłej wody po odkręceniu kranu. „Niemal", ponieważ czas oczekiwania zależy tak naprawdę od tego, jak długi przewód łączy kran z pętlą cyrkulacyjną.

W instalacji z cyrkulacją wygodnym rozwiązaniem może być zamontowanie jako źródła c.w.u. jednofunkcyjnego kotła gazowego. To popularne rozwiązanie jest stosowane w 37,7% domów w polskich miastach i w 22,2% domów na wsi. Do tego najlepiej zamontować także zasobnik c.w.u. o pojemności 120–160 litrów. Niektórzy producenci, np. wspomniany wcześniej Ariston, oferują kotły gazowe i zasobniki c.w.u. w pakiecie, co pozwala ograniczyć wydatki nawet o 10%.

Instalacja ciepłej wody użytkowej z cyrkulacją to dobre rozwiązanie wszędzie tam, gdzie pobór wody znajduje się daleko od źródła c.w.u. Dzięki cyrkulacji można nie tylko ograniczyć zużycie wody, ale także zwiększyć komfort mieszkańców. Ten ostatni nie jest wszak bez znaczenia.

Ciepła woda – z cyrkulacją czy bez cyrkulacji?

regiodom|VariousForms|||FF|
Ariston

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom