Jodły to obecnie najczęściej kupowane choinki do domu. Dlaczego wybór w ostatnich latach pada właśnie na nie? – Jodły bardziej pachną żywicą. Woń, która niektórym przypomina zapach cytryny, unosi się przyjemnie po całym domu – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Która choinka postoi najdłużej i jak dbać o świąteczne drzewko?
Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
Jodła kontra świerk
Jest jeszcze praktyczny aspekt. – Jodła jest bardziej trwała niż świerk – dodaje Mikietyński. – Jej igły dłużej utrzymują się na gałązce. Łatwo odróżnić jodłę od świerku. Ta pierwsza ma gałązki symetryczne, zadarte do góry, tworzące jakby trójkąt. Świerk posiada bardziej zwisające gałązki.
Polecamy: Choinka na pniu – modne drzewko
Drzewko iglaste w doniczce może przetrwać nawet kilka tygodni w domu. Ocena stanu choinki z zewnątrz zda się jednak na niewiele. Trzeba zajrzeć w to, co ma pod spodem. Doniczka doniczce nierówna. I nie chodzi tutaj o rozmiar. – Niektóre drzewka są wstawiane w donice jedynie na czas transportu – podkreśla nasz ekspert. – Inne choinki sprzedaje się ukorzenione.
Sprawdź korzenie choinki w doniczce
Można rozpoznać, w jakim stopniu ukorzeniła się choinka, a tym samym, jak długo będzie ładna. – Jeżeli wyjmiemy ją z ziemi i zobaczymy dosyć długie korzenie, czyli zwartą bryłę korzeniową, to znaczy, że zapuściła korzenie. Gdy widać ścięcie, korzenie nie wypuszczą. Takie drzewko nie wystarczy nam na długo. Nie będzie go można zasadzić w ogrodzie. Dobrze byłoby, gdyby ziemia w donicy była kwaśna.
Grunt to podlewanie
Klimat w bloku też choince nie sprzyja. – W blokach jest ciepło, a choinki często stawiane są koło okien, przy których są zamontowane kaloryfery – dodaje ogrodnik. – Ciepło niekorzystnie wpływa na drzewko. Ono szybko traci wilgoć, którą ma nie tylko w ziemi w doniczce, ale także którą kumuluje w igłach. Choinka traci igły, ponieważ w ten sposób broni się przed utratą wody. To dlatego trzeba ją regularnie podlewać. Wyznaję zasadę: lepiej raz na kilka dni, ale obficie niż codziennie w minimalnych ilościach.
Zobacz: Jak samemu zrobić stroik świąteczny
Warto też postawić w pobliżu żywego drzewka naczynie z wodą. Sprawi, że powietrze nie będzie takie suche. Nawilżacze powietrza też są pomocne. Można również potraktować choinkę wodą ze spryskiwacza. Tyle że wtedy na bombkach i innych dekoracjach pojawią się smugi, zacieki.
Szok termiczny
Drzewko, jeśli będzie miało korzenie, może rosnąć nawet wtedy, gdy przez kilka lub kilkanaście dni będzie stało w domu, świątecznie udekorowane. To dlatego, że sprzyja mu ciepło i wilgoć. Jeżeli choinka będzie ukorzeniona i po świętach zdecydujemy się wystawić ją na dwór, żeby wiosną zasadzić w ziemię, nie róbmy tego od razu. Najpierw zapewnijmy jej okres przejściowy. – To znaczy: postawmy ją przynajmniej na kilkanaście godzin w chłodnym, może być zacienionym miejscu – radzi nasz specjalista. - Dzięki temu uchronimy choinkę przed szokiem termicznym.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?