Chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu? Te rośliny wolą chłód. Polecamy kwiaty doniczkowe, które nie lubią zbyt ciepłych pomieszczeń

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Zobacz, jakie kwiaty wybrać, jeśli w twoim mieszkaniu nie jest zbyt ciepło. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub przycisku NASTĘPNE.
Zobacz, jakie kwiaty wybrać, jeśli w twoim mieszkaniu nie jest zbyt ciepło. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub przycisku NASTĘPNE. padre moovi/unsplash.com
Bywa, że jesteśmy osobami, które wolą chłód niż ciepło, a czasem niska temperatura w domu zależy od dodatkowych okoliczności. W tym sezonie raczej będziemy oszczędzać na ogrzewaniu. Jednak w chłodnym mieszkaniu wcale nie musimy rezygnować z roślin doniczkowych. Jest sporo ładnych kwiatów, które zimą wręcz wolą przebywać w niższych temperaturach, a ciepło im nie służy. Polecamy kwiaty doniczkowe do chłodnego i zimnego pokoju.

Spis treści

Rośliny doniczkowe, które wolą chłód
W tym roku często myślimy o oszczędnym ogrzewaniu. W wielu mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem przykręcamy kaloryfery. Chłodno bywa w kamienicach, szczególnie z indywidualnym ogrzewaniem. Wysokie sufity i jeszcze wyższe rachunki za ogrzewanie sprawiają, że rzadko jest w nich naprawdę ciepło. Również w wielu domach jednorodzinnych zimą temperatury są raczej umiarkowane. Czy oszczędzający na ogrzewaniu oraz „domowe morsy”, czyli ci, którzy po prostu lubią niższe temperatury, muszą rezygnować z kwiatów doniczkowych? Absolutnie nie. Jest wiele roślin, które w okresie zimowym wolą niższe temperatury. Niektóre tego wręcz potrzebują, by dobrze rosnąć i kwitnąć.

Uwaga: Pamiętajmy, że optymalna temperatura dla człowieka to 20-22ºC, a w sypialni 18-19 ºC.

Zobacz, jakie rośliny lubią chłód i jak o nie zadbać

Rośliny do zimnego pokoju

Bywa też, szczególnie jeśli mieszkamy w domu, że jakiś rzadziej używany pokój jest praktycznie nieogrzewany i panują w nim jeszcze niższe temperatury niż w pokoju chłodnym, ale używanym na co dzień. Również taki zimny pokój (z temperaturą 10-15ºC) może być pełen kwiatów. To wręcz wymarzone miejsce do zimowania niektórych gatunków roślin doniczkowych, takich jak wszystkie cytrusy, oleandry, bugenwille, ale też pelargonie.

Rośliny, które lubią zimno. Zobacz, co wybrać

Nasze rośliny doniczkowe pochodzą z różnych regionów świata i stref klimatycznych. Dlatego mają bardzo „zapotrzebowanie” na temperatury. Przy opisie poszczególnych gatunków podajemy orientacyjne, właściwe dla nich temperatury. Ważniejsza jest tu temperatura minimalna – nie narażajmy ich na większe zimno. Natomiast z wyższymi niż podane temperaturami poradzą sobie – w końcu to rośliny przystosowane do uprawy domowej.

Rośliny w chłodzie? Uwaga na podlewanie! O tych zasadach pielęgnacji musisz pamiętać

Jeśli rośliny trzymamy w chłodnym lub zimnym pomieszczeniu musimy zwrócić uwagę na podlewanie. Im zimniej – tym rośliny będą potrzebować mniej wody. Podlewajmy je tak, żeby ziemia była wilgotna, a między jednym i drugim nawodnieniem górna warstwa podłoża lekko przeschła. Sprawdźmy, czy w doniczce jest odpływ (lub warstwa drenażu) i nie pozostawiajmy wody w podstawce. Część z roślin, które zimą lubią chłód to sukulenty – je podlewamy jeszcze rzadziej.

Nie każdy chłód jest dobry dla roślin

Pamiętajmy też, że te rośliny tolerują niską, ale stałą temperaturę. Intensywnego wietrzenia w mroźny dzień i zimnego przeciągu nie zniosą. Uważajmy też, jeśli kupujemy rośliny zimą. Nawet te zimnolubne trzeba zabezpieczyć na czas transportu, bo nagła zmiana warunków im zaszkodzi. Można je owinąć grubo papierem albo włożyć do torby termicznej.

Rośliny doniczkowe lubiące zimno

Oto rośliny doniczkowe, lubiące zimno. Z galerii dowiesz się, jak wyglądają i jak o nie zadbać.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom