Ceropegia Wooda, czyli lampion chiński lub sznur serc. Ta roślina doniczkowa ma niezwykłe kwiaty. Sprawdź, jak ją uprawiać i pielęgnować

Katarzyna Laszczak
Ceropegia Wooda to roślina doniczkowa o bardzo oryginalnym wyglądzie.
Ceropegia Wooda to roślina doniczkowa o bardzo oryginalnym wyglądzie. minka2507/pixabay.com
Ceropegia Wooda to bardzo oryginalna roślina doniczkowa. Jej liście, a szczególnie kwiaty wyglądają bardzo ciekawie i mają też atrakcyjne kolory. Ceropegie nie są trudne w uprawie, ale pod warunkiem, że spełni się ich podstawowe wymagania. Należą jednak do tych roślin, które lepiej znoszą chwilowy brak wody niż jej nadmiar, nie potrzebują też specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Radzimy, jak uprawiać ceropegie.

Spis treści

Ceropegia Wooda, czyli chiński lampion lub sznur serc. Jak wygląda ta roślina?

Ceropegie Wooda to rośliny o bardzo oryginalnym wyglądzie. Podchodzą z południowych regionów Afryki i w polskich warunkach są uprawiane wyłącznie jako kwiaty domowe. Jak wyglądają te rośliny? Przede wszystkim tworzą długie, ale delikatne, jakby nitkowate pędy, które mają ciekawe, fioletowe zabarwienie. Na nich wyrastają liście – są one ułożone parami, ale dość rzadko rozsiane na pędzie (co kilka centymetrów). W zależności od odmiany blaszka może mieć różne jaśniejsze wzory, natomiast dolna część jest różowofioletowa. Liście mają sercowaty kształt. To właśnie od ich formy roślina bywa nazywana łańcuchem lub sznurem serc (ang. chain of hearts, string of hearts).

Zobacz, jak wygląda ceropegia Wooda

Ale ceropegia Wooda ma też niezwykłe kwiaty, od których pochodzi inna jej zwyczajowa nazwa, czyli chińskie lampiony. Kwiaty składają się z różowej tulejki, z rozdętą podstawą (może kojarzyć się to z wysokim wazonem). Wieńczy ją pięć niemal czarnych i włochatych „płatków”, których końce są ze sobą zrośnięte. Ceropegie Wooda najczęściej kwitną na przełomie lata i jesieni.

Uprawa ceropegii Wooda

W uprawie tej rośliny bardzo ważne jest miejsce, które musi być jasne, ale koniecznie z rozproszonym światłem. Nie narażajmy jej na bezpośrednie słońce! Ceropegia teoretycznie może też rosnąć w nieco większym cieniu, jednak wtedy odległości między liśćmi, które i tak są spore, jeszcze powiększają się i roślina wygląda mniej dekoracyjnie. Niekoniecznie będzie też kwitnąć i mieć dobrze wybarwione liście.
Druga ważna kwestia to podlewanie. Ta roślina pod pewnymi względami przypomina sukulenty. Jej podziemną część, poza korzeniami, tworzy rodzaj bulwy, która magazynuje wodę i składniki odżywcze. Dlatego ceropegię można (a nawet trzeba) podlewać stosunkowo rzadko, tzn. kiedy ziemia w doniczce przeschnie na ok. 1/3 głębokości. Gdy jednak już ją podlewamy, to „do syta”. Woda powinna przelać się przez doniczkę, ale jej nadmiar koniecznie odlejmy z podstawki. Doniczka musi mieć odpływ. Koniecznie też zapewnijmy ceropegii przepuszczalną ziemię, możemy nawet użyć podłoża do sukulentów.

Pielęgnacja ceropegii

Ta roślina nie wymaga specjalnych zabiegów. Jednak warto wiedzieć, że zimą doceni okres odpoczynku. Najlepiej, gdybyśmy jej wtedy zapewnili obniżoną o kilka stopni temperaturę i ograniczyli podlewanie.

Cięcie i rozmnażanie ceropegii

Pędy ceropegii mogą dorastać do 2 m długości, ale można je przycinać. Ścięte pędy warto wykorzystać do rozmnożenia rośliny. W kątach liści pojawiają się korzonki oraz bulwki, dlatego ścięty pęd z takimi korzonkami wystarczy posadzić do przepuszczalnej ziemi, by mieć nowe rośliny. Sadzić można także same bulwki (bez fragmentu pędu). Dobrym pomysłem jest dosadzenie kilku do doniczki z rośliną, dzięki temu będzie ona wyglądała znacznie bujniej.

Przesadzanie ceropegii

Tej rośliny nie trzeba przesadzać co roku, bo jej bryła korzeniowa nie rośnie zbyt szybko, a dodatkowo ceropegia lepiej czuje się w przyciasnych doniczkach. Kiedy zdecydujemy się na przesadzenie, wybierzmy pojemnik o rozmiar większy od poprzedniego. Pamiętajmy o odpływie wody i drenażu na dnie.

Ceropegia w domu. Jak wykorzystać tę roślinę do dekoracji?

Ceropegie warto postawić na wysokim meblu lub umieścić w wiszącej doniczce, tak żeby jej pędy mogły swobodnie zwisać. Ale pędy można także zawijać wokół podpór, tworząc bardziej zwartą masę liści. Te rośliny świetnie prezentują się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, tym bardziej, że ich kolory świetnie pasują do szarości i bieli. Ale równie dobrze prezentują się w bardziej klasycznie urządzonych przestrzeniach.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom